سه شنبه, 8 مهر , 1399
23:46:08 - چهارشنبه 12 تیر 1392
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
احمدی‌نژاد در گفتگوی تلویزیونی: دولت را در سخت‌ترین شرایط تحویل گرفتم/کسی که به مردم خدمت می‌کند نباید به آنها فخر بفروشد
رئیس‌جمهور اسلامی کشورمان با بیان اینکه برخی سیاسیون از حضور من در انتخابات سال 84 ناراضی بودند گفت که هیچ حزب و گروهی در آن انتخابات از من حمایت نکرد. به گزارش  جهانگیریه ، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان امشب چهارشنبه در شبکه یک سیما با بیان اینکه در آخر دوره باید گزارش کار را […]

رئیس‌جمهور اسلامی کشورمان با بیان اینکه برخی سیاسیون از حضور من در انتخابات سال 84 ناراضی بودند گفت که هیچ حزب و گروهی در آن انتخابات از من حمایت نکرد.

به گزارش  جهانگیریه ، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان امشب چهارشنبه در شبکه یک سیما با بیان اینکه در آخر دوره باید گزارش کار را به ملت تقدیم کرد اظهار داشت: ابعاد کار دولت بسیار گسترده است و اگر بخواهیم همه را در قالب یک گزارش ارائه دهیم حق کسانی که زحمت کشیده‌اند ضایع می‌شود.

احمدی‌نژاد بر همین اساس افزود: ما گزارش خود را در 5 سطح آماده کرده‌ایم؛ گزارش امشب مربوط به تعهداتی است که ما در سال 84 دادیم، گزارش دوم بحث‌های کلان‌تر و تئوری حرکت و همچنین جهت‌گیری کلی دولت در داخل و عرصه بین‌الملل است چرا که در بسیاری از مناسبات داخلی و خارجی این گفتمان اثرگذار بوده است، این گزارش دوم نیز در صدا و سیما عرضه خواهد شد.

رئیس جمهور زمان ارائه گزارش سوم را مربوط به دیدار کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری عنوان کرد و یادآور شد: گزارش چهارم که به صورت کوتاه‌تر و فهرست اولین کارهای مهم و اثرگذار این دولت است در صدا و سیما ارائه خواهد شد.

وی گفت: ما حدود 28 روز دیگر نیز در گزارش کوتاه‌تری ضمن تشکر و حلالیت‌طلبی از مردم، از آنها خداحافظی خواهیم کرد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر اینکه چرا در سال 84 فکر کردید باید رئیس جمهور شوید تصریح کرد: بنده قبل از شهرداری در بخش‌های گوناگون خدمت به کشور در سطوح مختلف مدیریتی از شهرهای دوردست گرفته تا مرکز کشور و در بخش‌هایی همچون علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بوده‌ام و در عین حال با توانمندی و ضرورت‌های کشور نیز آشنایی داشته‌ام.

*سال 84 باور داشتم کشور را می‌توان بهتر و با سرعت رشد بیشتر اداره کرد

وی ظرفیت ملت ایران را از نظر انسانی، مادی و جغرافیایی بی‌نظیر توصیف کرد و ادامه داد: ملت ایران می‌تواند در بالاترین، مرفه‌ترین و پیشرفته‌ترین سطح زندگی کند و در عین حال الگو باشد و فقر و تبعیض و محرومیت در آن نبوده و همه بتوانند لذت انسان بودن را بچشند.

احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه بنده باور داشته و دارم که ملت ایران برای حرکت به سمت قله‌های انسانی مأموریت‌های تاریخی دارد خاطرنشان کرد: بنده باور داشتم  که کشور را می‌توان بهتر و با سرعت بیشتری در مسیر رشد اداره کرد لذا احساس تکلیف کرده و وارد عرصه شدم و آنچه در توان خود و ملت دیدم را برای رسیدن به قله‌های آرمانی آزاد کردم.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در سال 84 شرایط تا چه حد برای حضور شما آماده بود گفت: این موضوع را باید در دو سطح بررسی کرد؛ یکی گروه‌های سیاسی و سیاسیون کشور بودند که باور داشتند کشور متعلق به احزاب و گروه‌هاست و هر کسی که می‌خواهد وارد شود باید مورد حمایت آنها باشد و رابطه آنها با ما نیز خوب نبود.

*گروه‌های سیاسی با ورود بنده به عرصه انتخابات مخالف بودند

وی با اشاره به اینکه احزاب و گروه‌های سیاسی در سال 84 کاندیداهای خود را داشتند و با ورود بنده به عرصه مخالف بودند تصریح کرد: بنابراین آنها تلاش کرده و فشار آوردند تا این اتفاق نیفتد.

*هیچ گروهی از من در سال 84 حمایت نکرد

وی با تأکید بر اینکه هیچ گروهی از بنده در سال 84 حمایت نکرد افزود: معتقد بودم که رئیس جمهور نباید وام‌دار کسی باشد و فقط باید وام‌دار عزت و سرافرازی ایران، انقلاب، شهدا و اهداف بلند و تاریخی ملت ایران باشد چرا که وام‌داری به احزاب و گروه‌ها اجازه نمی‌دهد که به اهداف و آرمان‌های بلند اندیشید.

احمدی‌نژاد در خصوص شرایط سال 84 به مؤلفه دوم اشاره کرد و اظهار داشت: بنده در سطح دوم آنچه در ملت دیدم این بود که آنها خودشان را محصور در جریانات سیاسی نمی‌پندارند و ظرفیت بسیار بالایی دارند و از سویی دیگر ملاحظه کردم که مردم به دنبال حرکت بزرگ آزادسازی ظرفیت‌های عظیم و قله‌های بلند هستند و از این رو خیلی به دنبال این نبودند که احزاب و گروه‌ها چه می‌گویند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ادبیات و رفتار ما در شهرداری به طور گسترده مورد استقبال مردم قرار گرفت به نظرسنجی‌های انجام شده در سال 84 اشاره و تصریح کرد: بنده معتقد بودم که باید ببینیم مردم چه می‌گویند چرا که عدد و ارقام را درست می‌کنند اما باید به متن جامعه توجه داشت.

* 100 درصد مطمئن بودم که رئیس‌جمهور خواهم شد

وی در پاسخ به این سؤال که چقدر در سال 84 مطمئن بودید که رئیس جمهور می‌شوید گفت: بنده 100 درصد مطمئن بودم که رئیس جمهور خواهم شد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه از چند وقت قبل از ثبت نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به این نتیجه رسیدید که حتماً پیروز می‌شوید؟ گفت:‌ من به عظمت ملت ایران و آرمان‌خواهی ملت باور داشتم، ما در بین مردم حضور داشتیم و می‌دانستیم ملت سطح خیلی بالاتری را می‌خواهند و این سطوح معمول دیگر پاسخگو نیست و آن کمال‌جویی ملت را دیگر ارضاء نمی‌کند، فکر کردم باید بیایم و فضا را عوض کنم و مناسبات را تغییر دهم.

*مردم به دنبال فضا و مناسبات جدید بودند

وی افزود: فکر کردم مردم به دنبال فضای جدیدی هستند و مناسبات جدیدی می‌خواهند و فکر می‌کردم می‌شود این مناسبات را برپا کرد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا خودتان به خاطر دارید چه قول‌هایی به مردم دادید؟ توضیح داد: ما یک برنامه‌ای اعلام کردیم که 5 محور داشت و یک قول به مردم دادیم، اولین برنامه عدالت‌گستری بود، دومین برنامه هم خدمت‌رسانی بود یعنی توسعه فرهنگ خدمت‌رسانی، نقش اصلی حکومت عدالت و خدمت‌رسانی است، یعنی شأن مسئولان جز خدمت‌رسانی نیست، فکر می‌کردم این شأن مقداری جابه‌جا شده و باید بازگردد.

وی ادامه داد: برنامه سومم توسعه مهرورزی بود و برنامه چهارم پیشرفت و تعالی همه‌جانبه کشور و برنامه پنجم نیز بازگرداندن دولت به مردم بود و باز کردن حلقه‌های بسته‌ای که در کشور شکل گرفته بود.

احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه یک قول هم همان زمان به مردم دادم اینکه تمام توان و وجودمان را برای تحقق این برنامه‌ها گیرم، گفت: این قولی بود که ما به مردم دادیم، ملت هم بزرگواری و لطف کردند و فرزند کوچک خودشان را به خادمی خودشان برگزیدند.

مجری برنامه از احمدی نژاد پرسید « دولت‌های گذشته هر کدامشان با یک عنوانی شناخته می‌شوند مانند دولت سازندگی و دولت اصلاحات، دولت شما عنوان‌های مختلفی داشت اما بیشتر به دولت عدالت شناخته می‌شود چون خود شما همیشه این عنوان را روی آن گذاشتید، اجرای عدالت کار بسیار سختی است، چرا سراغ عدالت رفتید و فکر می‌کنید آیا توانستید امروز عدالت بهتری را در کشور به نسبت هشت سال پیش پیاده کنید؟» که رییس جمهور پاسخ داد: عدالت امر بسیار مهمی است، پیامبران الهی همه برای سعادت انسان‌ها برگزیده شده‌اند، اولین دعوت پیامبران دعوت به توحید بوده و پس از آن دعوت به عدالت بوده است.

*دولت باید منابع، فرصت‌ها و وقت خود را بین مردم عادلانه تقسیم کند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه عدالت ترجمه عملی توحید در زندگی اجتماعی است، تصریح کرد: عدالت یعنی فراهم کردن محیط مناسب برای رشد استعدادهای انسان؛ انسان سرشار از استعدادهای عظیم است، انسان می‌تواند تجلی خدا شود، انسان می‌تواند مظهر اسماء الهی شود، انسان مخزن اسرار و آئینه معرفی خداست.

وی اضافه کرد: همه این استعدادها در شرایط عدالت شکوفا می‌شوند، بستر شکوفایی استعدادهای انسان و کمال انسان «عدالت» است، اگر عدالت نباشد، اصلاً فرصتی برای رشد و تعالی پیدا نمی‌شود.

رئیس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: کسی که دسترسی به امکانات مختلف مانند آموزش و بهداشت ندارد، اصلاً نمی‌تواند آرزوی بزرگی داشته باشد، عدالت یعنی توزیع عادلانه فرصت‌ها، یک دولت هم منابع و هم وقت دارد و هم تصمیم‌گیری می کند.

وی متذکر شد: دولت باید منابع، فرصت‌ها و حتی وقت خودش را بین مردم عادلانه توزیع کند، حتی نگاه دولت بین مردم نیز باید عادلانه باشد نه اینکه همه عدالت با دولت محقق می‌شود، دولت یک بخشی از کشور است، قوه قضاییه و سایر نهادهای کشور نیز هستند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ما واقعاً در محدوده دولت تلاش کردیم که به عدالت دست یابیم. اگر به ترکیب دولت نگاه کنید متوجه می‌شوید که تقریباً از همه مناطق کشور در دولت حضور دارند. ما برنامه‌های متعددی برای تحقق عدالت پیاده کردیم البته در گام اول عدالت اقتصادی و عدالت اجتماعی مد نظر بود.

رئیس‌جمهور بر همین اساس یادآور شد: دولت نهم و دهم در یکی از سخت‌ترین شرایط تاریخی مستقر شدند، وقتی ما آمدیم، افغانستان و عراق‌ هم اشغال شده بودند و آمریکا هم هر روز تهدید می‌کرد، یعنی دولت نهم در سایه تهدیدهای مکرر آمریکا به پایان رسید.

وی افزود: در شرایطی دولت‌های نهم و دهم سر کار بودند که ما با رکود و بحران اقتصادی جهانی مواجه بودیم، همه این موارد روی کشور ما هم تأثیر دارد و البته در یک شرایط سخت داخلی هم قرار داشتیم یعنی در داخل هم فشارها به دولت‌های نهم و دهم واقعاً خیلی سنگین بود، علاوه بر همه این موارد، ما با تحریم‌های ناجوانمردانه یک سویه هم روبرو بودیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: حالا وارد مسائل انرژی هسته‌ای نمی‌شوم و جداگانه باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد، اینکه به چه شکل می‌شد حل شود یا نمی‌شد حل شود، فرصت‌هایی داشتیم یا نداشتیم، این موارد به کنار و بنده هم مدتی است که واقعاً در این موضوع دخالتی نمی‌کنم اما بالاخره تحریم‌ها یک فضا و شرایط سختی را برای کشور ایجاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما از اول معتقد بودیم هرکاری دولت انجام دهد باید برای مردم باشد و نتیجه آن باید به ملت بازگردد، نتیجه کارهای ما باید منجر به توانمندتر شدن ملت شود هم به لحاظ رفاهی و علمی و هم توانمندی‌های شخصی.

احمدی‌نژاد در ادامه سخنانش تأکید کرد:‌ ما برنامه‌های زیادی در بخش‌های گوناگون برای نزدیک شدن به عدالت در کشور اجرایی کردیم، ما برای آنکه مقداری فاصله طبقاتی را در کشور کاهش دهیم، اقدام به توزیع سهام عدالت کردیم، قرار شد دولت بنگاه‌ها را واگذار کند، قبلاً اینطور بو که بنگاه‌ها به کسانی که توانایی خرید آن را داشتند، واگذار می‌شد اما دولت تصمیم گرفت همه سهام عدالت را در بورس یا بازار عرضه کند، این موارد سرمایه‌های ملت و متعلق به همه مردم ایران است.

وی خاطرنشان کرد: تصمیم گرفته شد سهام عدالت به شش دهک تعلق یابد ولی ما معتقد بودیم به همه دهک‌های کشور باید سهام عدالت بدهیم، تا کنون بیش از 40میلیون نفر برای دریافت سهام عدالت شناسایی شدند و سهام به آنان واگذار شده است. این کار بسیار بزرگی بود که دولت انجام داد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه البته به 8میلیون نفر دیگر باید سهام عدالت بدهیم، گفت:‌ سعی می‌کنیم تا پایان دولت دهم واگذاری سهام عدالت را به اتمام برسانیم و این کار به پایان برسد. ما به دو دهک از این شش دهک که تحت پوشش نهادها یا خیلی از نظر اقتصادی ضعیف هستند سهام مجانی می‌دهیم یعنی به قیمت 5سال قبل یک میلیون تومان مجانی به هر عضو خانواده داده می‌شود. بقیه باید این یک میلیون تومان را ظرف 10 سال بازگردانند.

وی افزود: برنامه ما این بود که از ابتدا مقداری از سود سالانه را برای اقساط سهام عدالت در نظر بگیریم و بخشی را هم به خودشان پرداخت کنیم و حتی در سال اول این کار را انجام دادیم اما بعداً مصوبه‌ای گذرانده و این کار ممنوع شد. گفتند اول باید تمام اقساط داده شود و بعداً سود به آنان پرداخت شود.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: تا الآن 1384میلیارد تومان سود برای سهام عدالت پرداخت کرده‌ایم که عمدتاً به همان دو دهک درآمدی داده‌ایم.

وی گفت: باید 40درصد بنگاه‌های بزرگ به صورت سهام عدالت واگذار شوند. 5 درصد هم به عنوان سهام ترجیحی به کارگران پرداخت کرده‌ایم که این اقدام هم در جهت عدالت بود و حدود 1241میلیارد تومان شد.

رئیس‌جمهور متذکر شد: یکی از عوامل تبعیض توزیع عمومی یارانه‌هاست هر کس بیشتر مصرف کند بیشتر می‌برد. بسیاری از مردم از محل یارانه‌های نقدی ثروتمند شده‌اند، یعنی انرژی ارزان را گرفته‌اند و فروخته‌اند.

احمدی‌نژاد ادامه داد: انرژی ارزان را گرفته و فروخته‌اند یعنی یک کار کوچک روی آن کردند یا اصل مصرف کارشان انرژی بوده است و یارانه‌ای می‌گرفتند اما محصولشان را در بازار آزاد می‌فروختند؛ هدفمندی یارانه‌ها اثرات دیگری هم داشت و علاوه بر اصلاح ساختارها و بهره‌وری یک گام بزرگ در جهت عدالت بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: فردی در سال 5 لیتر هم مصرف نمی‌کرد و کسی هم در سال 5 هزار لیتر مصرف می‌کرد و معلوم است که کسی که 5 هزار لیتر مصرف میکند ثروتش انباشته می‌شود در حالی که باید هزینه مصرفش را بدهد ؛ ما این را توزیع یکنواخت کردیم و فکر می‌کنیم هر چه جلوتر برویم توزیع یکنواخت به عدالت کمک می‌کند و فاصله‌ها را کمتر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اقدام دیگری که در اختیار این دولت صورت گرفت توزیع منابع قرض‌الحسنه بود اظهار داشت: بانک‌ها منابعی را به نام قرض‌الحسنه از مردم می‌گرفتند ولی همه آن به نهاد قرض‌الحسنه باز نمی‌گشت یعنی قرض‌الحسنه داده  نمی‌شد؛ قرض‌الحسنه را معمولاً طبقات درآمدی پایین دریافت می‌کنند.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: در سال 84، 9/59  درصد به قرض‌الحسنه باز می‌گشت و الان به 96 درصد رسیده است؛ باید دید از این همین‌ها چه اتفاقی افتاده است که باید گفت حدود 4 میلیون و 500 هزار نفر وام ازدواج گرفتند که بیش از 11 هزار میلیارد تومان می‌شود؛ چه کسی وام ازدواج می‌گیرد که در جواب باید گفت طبقات پایین این وام را دریافت می‌کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه بیش از همین مقدار نیز به عنوان قرض‌الحسنه به کارهای ضروری پرداخت شده است افزود: مشاغل خانگی تألیف شد، کسانی نمی‌توانند بنگاه ایجاد کنند، چون سرمایه‌گذاری برای بنگاه سرقفلی و ساختمان می‌خواهد اما در خانه می‌توانند کار کنند. 6 هزار و 400 میلیارد تومان برای مشاغل خانگی اختصاص داده شد که طبقات پایین هستند.

وی بر همین  اساس به طرح بنگاه‌های کوچک در کنار بنگاه‌های متوسط و بزرگ اشاره و تصریح کرد: در طول 3 الی 4 سال حدود 8- 9 درصد تسهیلات بانکی را به بنگاه‌های کوچک هدایت کردیم و کسانی که می‌خواهند یک دستگاه بخرند، کارگاهی درست کنند ، یک خودرو خریده و در حمل و نقل عمومی کار کنند یا در خانه خود اقداماتی انجام دهند و وارد کار اقتصادی شوند. این شامل بنگاه‌های کوچک می‌شود که حدود 30 هزار میلیارد تومان یارانه‌ای برای بنگاه‌های کوچک پرداخت و یک میلیون و 200 هزار شغل ثابت ایجاد شد.

احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود به مسکن مهر اشاره کرد و اظهار داشت: مسکن مهر هم در شهر و هم در روستا به وجود آمد که تاکنون بیش از 34 هزار میلیارد تومان تقریباً قرض‌الحسنه داده‌ایم که طبقات پایین هستند، خیلی‌ها که نمی توانستند آرزو کنند که صاحب خانه شوند الان صاحب خانه هستند؛ سرمایه‌گذاری‌ها را ما در کشور پراکنده کردیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: قبلاً می‌گفتیم 3 استان کشور صنعتی هستند اما الان اکثر استانهای کشور به سرعت در حال صنعتی شدن هستند؛ طرح هایی ارائه  کردیم که می‌توان به همین توزیع فولادها، خودروها و صنایع گوناگون اشاره کرد که الان هرمزگان، بوشهر به استانهای صنعتی تبدیل می‌شود. همدان، کرمانشاه، کردستان و حتی گیلان، مازندران و گلستان نیز که قبلاً از توسعه صنعتی ممنوع بودند الان صنایع سازگار با کشاورزی و محیط زیست در آنجا در حال گسترش است.

وی برنامه بعدی را توسعه مراکز آموزش عالی دانست که یک فرصت برای رشد به شمار می‌رود و افزود: در حال حاضر شهرستانی نداریم که در آن مرکز آموزش  عالی وجود نداشته باشد و تعداد دانشجویان دو برابر شد.

*دولت نهم سفرهای استانی را طراحی کرد

احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه دولت سفرهای استانی را طراحی کرد افزود: دولت آمایش سرزمین را عینی پیاده کرد؛ هر استان مطالعه می‌شد هر استان و دولت در محل تصمیم‌گیری می‌کرد و به همین ترتیب منابع ملی را به سمت مناطق گوناگون برد؛  حتی رئیس جمهور و وزرا به شهرستان‌ها و روستاها سفر می‌کرد و این یعنی فشاری از سوی دولت برای توزیع منابع در استانها.

رئیس جمهور افزود: حقوق بازنشستگان، کارگران و مستمری‌بگیران همه ترمیم شد، البته بنده نمی‌گویم ایده‌آل است اما یک جهش داده شد؛ کارمندانی که پایه‌اشان پایین بود اما یک دفعه به صورت پلکانی 2، 3 سال بالا رفت.

وی با تأکید بر اینکه هر سال گندم خرید می‌شد و پول آن بلافاصله به کشاورزان پرداخت نمی‌شد اظهار داشت: ما بعضی از بدهی‌های دولت به کشاورزان که از سال 72 مانده بود پرداخت کردیم و از سال 85 تاکنون چند روزه حقوق کشاورزان پرداخت می‌شود؛ رقمی در بودجه کشور به نام توازن گذاشته شد تا خلأ‌ها در مناطق محروم پر کند.

احمدی‌نژاد بر همین اساس به درست شدن بیمه همگانی اشاره و اضافه کرد: حوادثی که اتفاق می‌افتاد عمدتاً در مناطق محروم بود مثل زلزله و سیل که اینها به سرعت بازسازی شد و شاید برای اولین بار در تاریخ کشور بعد از حادثه مهاجر نداریم و جمعیت مناطق حادثه دیده بیشتر شده است و این به دلیل خدماتی است که دولت داده است و در کمتر از یک سال همه را بازسازی کردیم که رکورد هم در آذربایجان زده شد و 3 ماهه مناطقی که کاملاً خراب شده بود بازسازی شدند.

*تاکنون 38 میلیون نامه به نهاد ریاست جمهوری رسید

رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: سیستمی درست شد به نام پاسخ به پیامها و مکاتبات مردمی؛ بسیاری از مردم به سیستم دسترسی نداشته و نیاز و مشکل دارند و باید کسی حرف آنها را بشنود، تاکنون 38 میلیون پیام و نامه به نهاد ریاست جمهوری رسیده است که رسیدگی شدند و به 73 درصد آن پاسخ مثبت داده شده است البته نه به این معنا که صد در صد همه آنچه که خواسته شده داده‌ایم مثلاً فردی 30 میلیون کمک خواسته و ما 5 میلیون داده‌ایم یا 20 میلیون قرض‌الحسنه می‌خواسته که ما 10 میلیون داده‌ایم اما پاسخ مثبت داده شده است.

وی افزود: 11 درصد آ‌نها مشخصات نداشتند که کار ما سخت شده؛ 7 درصد هم پاسخ منفی بوده که مشکل قانونی داشته و امکان نداشته است و برخی هم اظهار محبت و پیشنهادات بوده است و مقداری نیز در دست رسیدگی است.

احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه کار دیگری که در این دولت انجام شد عمران روستایی بود افزود: روستاها نوعاً محروم هستند ارقام و آمار در عمران روستایی بسیار بالاست؛ تعداد روستاهایی که از گاز طبیعی استفاده می‌کردند 1800 الی 2000 روستا بود و الان بیش از 22 هزار روستاست بهسازی روستاها نیز همین طور و آسفالت روستایی نیز به همین شکل است که اینها به پول و فرصت است؛

*از دولت تمرکززدایی شده و اختیارات را به استان‌ها بردیم

رئیس جمهور با بیان اینکه تمرکززدایی را نیز دولت انجام داد گفت: ما توزیعی کردیم که البته بنده برخی از مطالب را بیان کردم چرا که فرصت کم است و بعدها خواهم گفت؛ از دولت تمرکززدایی شده است و اختیارات را در استانها بردیم و منابع را در اختیار آنها گذاشته و گفتیم شما بهتر می‌شناسید تصمیم بگیرید.

وی کار دیگر دولت را پیگیری معوقات بانکی دانست و افزود: در جایی که قرض‌الحسنه‌ها را حمایت کردیم معوقات بانکی نیز پیگیری شد؛ معوقات بانکی از کجاست که خیلی کم مال طبقات پایین است کسی وام مسکن گرفته و یا پولی گرفته است معمولاً معوقه‌ای ندارد بلکه عمده معوقات متعلق به درآمدهای بالاست و بخش کمی مال تولیدکننندگان است که ما آنها را ملاحظه کردیم و حتی کمک هم کردیم اما بخش عمده متعلق به کسانی است که در بخش خدمات و تجارت هستند و وام را گرفته و کالا را وارد کردند و در بازار هم فروختند اما وام را برنگرداندند.

احمدی‌نژاد افزود: ما فشار وارد کردیم تا این کاهش یابد تا حدی زیادی هم کاهش یافت البته مصوب کردند و دست ما را هم بستند که از آن طرف هم قرض‌الحسنه که مربوط به طبقات پایین است ممنوع می‌شود و معوقات که باید برگردد دولت محدود می‌شود از برگرداندن آنها و موظف می‌شود آنها را به نام تولید اعمال کند.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه «گزارشی را بنده دیدم که 70 – 75 درصد که حدود 50 – 55 هزار میلیارد تومان می‌شود از 70 – 75 هزار میلیارد تومان معوقات، متعلق به شرکت‌های دولتی است» که احمدی نژاد در پاسخ گفت: خیر، این طور نیست عمده‌اش متعلق به بخش خصوصی است که البته بدهی‌های شرکت‌های دولتی جزء معوقات نیست بلکه در حساب‌های دیگر است؛ معوقات بانکی عمده‌اش متعلق به بخش تجارت است.

وی با طرح این سؤال که با مجموعه کارهایی که دولت کرد چه اتفاقی افتاد گفت: بنده چند عدد می‌دهم نسبت هزینه 10 درصد بالاترین درآمد کشور یعنی 10 درصدی که بالاترین درآمد کشور را دارد به 10 درصدی که پایین‌ترین درآمد کشور را دارد در سال 84 حدود 13.94 برابر یعنی حدود 14 برابر که الان 9.91 شده است که هم ضریب جینی و هم نسبت کاهش یافته است و این برای اولین بار زیر 10 آمده است البته این مطلوب نیست که باید حدود 5 و یا زیر 5 برسیم.

احمدی‌نژاد افزود: همین نسبت در روستاها از 12.74 به 8.81 رسیده و یعنی هم در روستا و هم در شهر اصلاح شده است و این یک اتفاق بزرگ است و فاصله طبقاتی کاهش یافته و این به معنی عدالت است ضریب جینی هم همینطور است که در شهرها از 0.4023 در سال 84 به 0.3575 در سال 91 رسید قانون برنامه گفته که بعد از 5 سال به 0.35 برسیم اما الان ما به 0.35 نزدیک شده‌ایم در روستاها همین به 0.335 رسیده و اهداف برنامه همین الان محقق شده است.

رئیس جمهور گفت: بعضی‌ها فکر کردند مشکلات اقتصادی که در یکی، دو سال اخیر تحمیل شده به ملت ایران ضریب جینی زیاد می‌شود که این اشتباه است و ضریب جینی کاهش یافته و هم هدفمندی و هم کارهایی که در روستا و هم درآمدهای کشاورزان ضریب جینی را کاهش می‌دهد.

وی شاخص توسعه انسانی را درآمد، سواد و سلامت دانست و گفت: ما در طبقه‌بندی جهانی از 94 به 76 رسیده‌ایم یعنی قبلاً در طبقه متوسط بوده‌ایم و الان در بالا قرار داریم که یک گام دیگر برداریم به خیلی بالا می‌رسیم البته از یک طرف ضریب جینی ما کاهش یافته و نسبت هزینه دهک درآمدی بالا به پایین کاهش یافته و از طرف دیگر درآمد سرانه جهش یافته است نه اینکه مشکلاتی نیست اما باید گفت وقتی به سمت عدالت حرکت می‌کنیم یک احساس امید و خودباوری در ملت به وجود می‌آید.

*عدالت برکت می‌آورد

احمدی‌نژاد گفت: الان یک بچه مدرسه‌ای و روستایی این باور را دارد که می‌تواند به بالاترین مقامات کشور برسد و دیگر برایش یک آرزوی خیالی نیست و محکم می‌گوید می‌خواهم وزیر و رئیس جمهور شوم و اما قبلاً حداکثر می‌گفت می‌خواهم معلم شوم البته مقام معلم خیلی بالاست و ما مقام را بحث نمی‌کنیم منظور خودباوری است که کسی می‌تواند کشور را اداره کند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه پافشاری برای عدالت باعث احساس شخصیت، امید، خودباوری و حرکت می‌شود، تأکید کرد: در همه جای ایران نشاط و امید وجود دارد و روستاییان ما که بهترین، مفیدترین، فهیم‌ترین و باصفاترین قشر کشور هستند اگر نسیم عدالت به آنها برود ببینیم که چه اتفاقی می‌افتد لذا معتقدم عدالت برکت می‌آورد.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه نگاه شما به بحث خدمت‌رسانی چیست، اظهار داشت: قبل از اینکه بنده در خصوص آمار خدمت‌رسانی دولت صحبت کنم باید از فلسفه و ضرورت خدمت‌رسانی بگویم؛ ملت مسئولیت اداره کشور و خدمت‌گزاری را به حکومت داده است اما در طول تاریخ همواره اینگونه بود که وقتی عده‌ای به مناصبی رسیدند دچار حس خودبرتربینی نسبت به مردم شدند که این باید معکوس شود.

*این دولت روحیه خدمت‌گزاری را به ساختار اداری که دچار نوعی اشرافیت دولتی شده بود بازگرداند

وی با بیان اینکه ما اگر خود را از مردم بالاتر بدانیم حس طلبکاری پیدا می‌کنیم و در این صورت تبختر، و فرصت‌طلبی شکل می‌گیرد، ادامه داد: احساس خدمت‌گزاری به مردم باعث حس بدهکاری به آنها می‌شود لذا این دولت تا حدود زیادی روحیه خدمت‌گزاری را به ساختار اداری کشور که دچار نوعی اشرافیت دولتی شده بود بازگرداند.

*کسی که به مردم خدمت می‌کند نباید به آنها فخر بفروشد

احمدی‌نژاد نوکری کردن برای ملت ایران را افتخاری بزرگ توصیف کرد و ادامه داد: ما این روحیه را به کشور بازگرداندیم تا کسی که به مردم خدمت می‌کند به آنها فخر نفروشد. از این‌رو ارتباطات برقرار شد و دولت با خدماتش و نه با تبلیغات، ماشین‌ گران‌قیمت و اتاق پر زرق و برق شناخته شد.

رئیس جمهور با تأکید براینکه هر کس همانقدر که خادم مردم باشد مدیر است، افزود: این روحیه آثاری داشت و در واقع این دولت پاک و با همه وجود در خدمت مردم بود؛‌ بنده شرمنده همکارانم هستم که به صورت شبانه‌روزی در عین فشارها، توقعات و کارهای سنگین پیگیر مسائل بودند.

وی با بیان اینکه وقتی احساس خدمت‌گزاری شکل بگیرد مسئله مردم و دولت یکی می‌شود که البته این به معنای نداشتن نگاه تحلیلی نیست، تصریح کرد:‌ در این صورت غم و شادی مردم برای دولت نیز محسوب می‌شود و زمانی که احساس نوکری داشته باشیم از فرصت‌ها برای ثروت‌اندوزی استفاده نمی‌کنیم.

احمدی‌نژاد با تأکید براینکه درآمدهای دولت بیشتر نشده است در حالی که برخی درآمدهای نفتی را در این زمینه مثال می‌زنند، یادآور شد: قیمت نفت به طور واقعی در دنیا بالا نرفته بلکه ارزش دلار سقوط کرده و عدد این نیز بالا رفته است. لذا با این درآمد نفتی نمی‌توان کالای بیشتری در بازار خریداری کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: مصرف ارزی ما بیشتر بوده اما واردات کالا از لحاظ وزنی اضافه نشده است و همه اینها قابل اثبات است.

وی با بیان اینکه کارهای انجام شده در کشور بسیار زیاد است در خصوص اینکه برخی معتقدند درآمد نفت در 8 سال دوره فعلی معادل کل درآمد نفت در 100 سال گذشته بوده است، گفت: اگر این طور باشد من هم می‌گویم حقوق شما به اندازه حقوق 100 کارمند در 200 سال قبل است. بنابراین این طور نمی‌شود حساب کرد و باید به قدرت خرید توجه داشته باشیم.

احمدی‌نژاد بر همین اساس تصریح کرد: طلا یک کالای ثابت است که همه چیز با آن سنجیده می‌شود؛ اول دولت نهم هر انس طلا حدود 290 دلار بود که ما چندصد تن طلا خریداری کردیم اما الان تا 2 هزار دلار هم رسید و در حال حاضر حدود هزار و 300 دلار است و معنای این نکته کاهش ارزش دلار است.

رئیس جمهور ادامه داد: 5 سال پیش در جلسه سران اوپک قیمت نفت 80 دلار بود؛ پس از سخنرانی پادشاه عربستان که گفت این 80 دلار معادل قیمت نفت در سال 60 هجری شمسی است و درست هم می‌گفت صندوق اوپک و مراکز  اقتصاد جهانی دائماً قدرت خرید را اندازه‌گیری و اعلام می‌کنند.

وی به حجم واردات کشور به جای رقم واردات اشاره کرد و افزود: این مسئله رشد آرام و در 2 سال اخیر نزولی بوده است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه یک زمانی دلار 7 تومان و در حال حاضر 2 هزار و 500 تومان است، تصریح کرد: این رقم معادل 7 تومان آن زمان است و این در حالی است که ما دلار را ثابت بگیریم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برخی با تحلیل‌های ساده‌انگارانه از اقتصاد به دنبال تغییر آن هستند، یادآور شد: یکی از زیرساخت‌های ضروری برای پیشرفت کشور راهها و آزادراهها هستند؛ در طول دولت‌های قبل و از سال 57 تا 84 حدود 6 هزار کیلومتر آزادراه ایجاد شده است اما در این دولت 15 هزار و 570 کیلومتر آزادراه ایجاد شده است لذا عدالت و خدمت‌گزاری برکت می‌آورد چرا که در همین موضوع ما حدود 3 برابر رشد داشته‌ایم.

وی به تولید مسکن اشاره کرد و ادامه داد: مسکن روستایی 8 سال قبل از این دولت 107 هزار و در این دولت یک میلیون و 700 هزار بود که در واقع 13.5 برابر شده است اما برخی چون نمی‌توانند این موضوع را باور کنند آن را نفی می‌کنند.

احمدی‌نژاد مسکن شهری را 2 میلیون و 203 هزار عنوان کرد که در حال حاضر این میزان 5 میلیون و 267 هزار مسکن و 2.5 برابر شده است.

رئیس جمهور تأکید کرد: هرچه قبل از این دولت ورزشگاه ساخته شده است یک طرف و ساخت ورزشگاه در این دولت در طرف دیگر قرار دارد و اینها هزینه دارد.

منبع:فارس

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /