سه شنبه, 8 بهمن , 1398
22:37:53 - شنبه 12 دی 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ادغام وزارت‌خانه‌ها و تشکیل «وزارت انرژی» حرفی بیش نیست
پس از مدتی حرف و حدیث درباره انحلال وزارت نیرو و ادغام آن با بخشی از وزارت نفت و شکل گیری وزارت انرژی، معاون اول رئیس جمهور در حاشیه نشست مشترک با مدیران وزارت نیرو، به جمع خبرنگاران آمد و با رد این مباحث، از ادامه کار وزارت نیرو و وجود ردیف بودجه مستقل برای آن در لایحه بودجه سال آتی سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری جهانگیریه به نقل از  «تابناک»، اسحاق جهانگیری، امروز در حاشیه نشست مشترک با مدیران ارشد وزارت نیرو در جمع خبرنگاران حضور یافت و درباره انحلال وزارت نیرو و یا ادغام این وزارتخانه با وزارت نفت، گفت: ادغام یا انحلال وزارت نیرو یک پیشنهاد جدی نیست، البته شاید شیطنت باشد، زیرا همواره سازمان‌هایی که کار آنها تدوین برنامه است، پیشنهادهایی می دهند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه احتمالاً در برخی از شوراها، بحث ادغام و انحلال صورت گرفته، افزود: البته از این دست موضوعات، موضوعی در گذشته نیز مطرح بوده، اما وقتی به دولت رسید، چون مسائل بهتر و کارشناسی شده بود، اعلام شد که این موضوع مطرح نیست.

این عضو کابینه دولت یازدهم با تأکید بر اینکه بحث انحلال وزارت نیرو و ادغام آن در دولت مطرح نشده و این وزارتخانه با قوت به کار خود ادامه خواهد داد، اظهار داشت: وزارت نیرو برای سال 95 همچون سال‌های گذشته بودجه دارد و فعلا با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد. دولت در این زمان، وقت رسیدگی به این گونه موارد و نیز قصد انحلال وزارت نیرو را ندارد.

گفتنی است، انحلال وزارت نیرو و ادغام آن با بخش‌های گاز و نفت از وزارت نفت و شکل گیری وزارت خانه جدیدی با نام «انرژی» زمانی بر زبان ها افتاد که سازمان مدیریت در پیش نویس لایحه برنامه ششم توسعه، ادغام وزارت نیرو و نفت و تشکیل وزارت انرژی را به دولت پیشنهاد کرده بود؛ پیشنهادی که پیش از این بارها برای وزارت خانه های دیگر مطرح شده و به معنای عملیاتی شدن آن نیست.

از جمله این پیشنهادها، ادغام بخش‌های بازرگانی وزارتخانه‌های مختلف در وزارت اقتصاد و دارایی است که به باور منتقدان، با اصل کوچک سازی و تمرکز زدایی از دولت در تضاد است. جالب آنکه این پیشنهاد در حالی مطرح می‌شود که مدتی پیشتر، برخی نمایندگان مجلس با تشکیل کمیته‌ای، در تلاش هستند تا وزارت بازرگانی را احیا کنند.

همه این‌ها در حالی است که به باور کارشناسان، تغییر ساختاری که در برنامه توسعه برای برخی وزارت خانه ها مدنظر قرار گرفته، باید در درون وزارت‌خانه‌های موجود شروع شود، نه با ادغام آنها و تشکیل وزارتخانه‌های جدید. به ویژه آنکه می‌بینیم نتیجه برخی ادغام های صورت گرفته، چندان مطلوب نبوده و حتی بحث بر سر تفکیک وظایف وزارت خانه تازه تأسیس ورزش و جوانان هم مطرح است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /