یکشنبه, 6 بهمن , 1398
13:36:43 - شنبه 7 ارد 1392
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بازیگردانی تائید و تکذیب ها/ تکمیل کردن پازل منجی بودن هاشمی
  اظهار نظرها و راه اندازی به عمد بازی رسانه ای وجود یک نظریه حساب شده را قوت می بخشد. به نظر می آید این اقدامات در اصل قطعاتی از یک پازل منظم و طراحی شده است که گام به گام و بطور منظم و شطرنج گونه از سوی بازیگردان اصلی در حال اجرا است. […]

 

اظهار نظرها و راه اندازی به عمد بازی رسانه ای وجود یک نظریه حساب شده را قوت می بخشد. به نظر می آید این اقدامات در اصل قطعاتی از یک پازل منظم و طراحی شده است که گام به گام و بطور منظم و شطرنج گونه از سوی بازیگردان اصلی در حال اجرا است.

به گزارش جهانگيريه ، آیا هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در 78 سالگی دوباره عزم کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در سال آینده را دارد؟ طی روزهای اخیر بحث هایی در خصوص نامزد شدن هاشمی در انتخابات مطرح شده است.

انتشار اولین بار این خبر بصورت آشکار و کاملا برجسته توسط یک روزنامه اصلاح طلب که نسبت به پوشش پررنگ و برجسته خبرها و مواضع هاشمی رفسنجانی اهتمام  خستگی ناپذیری و ویژهای دارد، میتواند اتفاقی نباشد و حامل پیامهای خاصی نیز در پس پرده قرار گیرد و به نظر پیچیده تر از آن باشد که شاید در ظاهر به نظر آید.

هاشمی یکی از سیاستمداران کهنه کار ایران است که دقیقا بر اساس شرایط موجود و بهره برداری از شرایط  سعی کرده است جایگاه خاصی در جریان اختلافات، بده بستانهای سیاسی  و بحران های کشور پیدا کرده و امکان مانور زیادی در جریان سازیهای اجتماعی داشته باشد.

وی البته در این مسیر برخی را به خود جذب و سیاری از همراهان انقلاب را از خود دفع کرده است. جذب معناداری که دشمنان انقلاب را هم در این صف قرار داده است .حمایت آشکار و پشتیبانی محکم تحلیل گران و رسانه‌های ضد انقلاب از هاشمی رفسنجانی موضوعی نیست که بتوان به راحتی ازآن گذشت و شاید آنرا بتوان از مطرح کردن نظرات زاویه دار با اصول نظام بررسی کرد.

می توان روشن نکردن به عمد و طراحی و هدایت بازی رسانه ای و ابعاد تاریک گمانه زنی های سیاسی درباره حضور یا عدم حضور هاشمی در انتخابات مختلف را، جزو تاکتیک های سیاسیی به شمار آورد که شخص وی هم به آن اعتقاد خاصی دارد. تاکتیکی که  چند سالی هست که از آن به عنوان «پازل هاشمی» یاد می شود و به بقیه بازی‌های سیاسی مملکت اضافه شده است. طبق منطق این بازی، آدم‌ها دو دسته‌اند یا دشمن هاشمی و یا اینکه حتما باید در مدار سیاسی جریان هاشمی قرار بگیرند. طرحی که در انتخابات سال 88 پروژه “هرکس غیر از احمدی نژاد” را راهبری کرد.

به نظر می آید که هاشمی با نزدیک شدن به فضای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ، تصمیم نهایی خود را خواهد گرفت؛ وی که تا امروز در شطرنج سیاسی با حرکاتی خاص بازی کرده و به پیش می رود بطوریکه به قول دوستان و اطرافیانش” او مرد پشت صحنه است “؛ بعید نیست برنامه دوباره به صحنه آمدن را داشته باشد و احساس تکلیف! زیادی نیز برای حضور بکند.

پیش بینی ها و رصد برنامه های هاشمی هم حکایت از آن دارد که هاشمی رفسنجانی تحرکات انتخاباتی خود را تشدید کرده و به انتخابات ریاست جمهوری می اندیشد؛  اما  نحوه اقدام و چگونگی ورود با توجه به سرعت تحولات پیش رو تردید ها و اما و اگرهایی را برانگیخته است. برخی می گویند او قصد دارد در قامت لیدر و بزرگ یک جریان فکری و سیاسی که در پس پرده مجموعه را هدایت و چه بسا مدیریت می کند نقش جدید خود را ایفا کند.

آنچه روشن است، هاشمی دربخش قابل توجه و سنتی حوزه های علمیه ، در میان مردان صاحب قدرت و مسئولیت در کشور،‌ احزاب راست و بازارگرا و همچنین احزاب و گروه های موسوم به اصلاح طلب و بخشی از بدنه مدیریت دستگاههای کشوری هنوز این نفوذ قابل توجه و قابل ملاحظه را دارد که به او این امکان می دهد تا بتواند به صورت نهانی ، معادلاتی را در رقابت های پنهان درون کشور رقم بزند.

با مروری به جهت گیری اخبار، تولید مصاحبه های با برنامه و هماهنگ شده و انتشارو تکرار آن در رسانه هاو بعد اظهار نظرها، تایید و تکذیب ها و توضیحات مکرر، حکایت از برجسته سازی یک موضوع را دارد.

به عنوان یک مثال از صد ها نمونه موجود؛ حسین مرعشی که رابطه خویشاوندی نیز با هاشمی دارد در مطلبی که توسط پایگاه اطلاع رسانی هاشمی رفسنجانی نیز باز نشر داده شده درباره شرایط انتخاباتی هاشمی و البته خاتمی نوشته است: اگر هر دوی این شخصیت‌ها روی فرد دیگری اجماع کنند؛ آن فرد، رای اول انتخابات خواهد شد؛ یعنی اگر بیانیه مشترک با مضمون حمایت از هر نامزدی بدهند، آن نامزد، موقعیت برتر انتخاباتی را کسب خواهد کرد.

 مرعشی ادامه داده است: آقای خاتمی، به دلایلی اصرار دارند که آقای هاشمی پا به عرصه بگذارند و به مسوولیت تاریخی خود عمل کنند. آقای هاشمی هم به شرایط سنی و نامناسب‌بودن بعضی از شرایط استناد می‌کنند و تاکید دارند که اصلاح‌طلبان با محوریت آقای خاتمی و به‌ویژه، همگرایی روی شخص ایشان، اجماع کنند. هر دو شخصیت بر ضرورت شکل‌گیری حماسه تاکید دارند. به‌هرحال، فرصتی برای این تعارفات نیست و باید هرچه‌زودتر به تصمیم برسند.

اما عصر روز گذشته خبری جنجالی از سوی یاسر هاشمی فرزند آقای هاشمی در رسانه ها منتشر شد که به سرعت باور نکردنی در رسانه های منتشر شد و تقریبا به همان سرعت از سوی برادرش و بعد خود او تکذیب شد؛ این گونه اظهار نظرها و راه اندازی به عمد بازی رسانه ای وجود  یک نظریه حساب شده را قوت می بخشد. به نظر می آیداین اقدامات در اصل قطعاتی از یک پازل منظم و طراحی شده است که گام به گام وبطور منظم و شطرنج گونه از سوی بازیگردان اصلی در حال اجرا است.

وارد شدن آشکار هاشمی در صحنه فعلی سیاسی از دو حال خارج نیست او میخواهد نقش خود را ایفا کند .حال یا بطور مستقیم وارد می شود و یا به عنوان راهبر و طراح.

پازل دولت وحدت ملی

یکی از طرح مطرح شدن و برجسته کردن کردن کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی را می توان در این راستا ارزیابی و مورد تحلیل قرار داد. طرح نامزدی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام قطعه ای از قطعات پازل دولت وحدت ملی است که هاشمی رفسنجانی و اصلاح طلبان امید زیادی به آن دارند و آن را همچون پلی استراتژیک و لازم الاجرا برای ورود مجدد به ساختار قدرت و نهادهای کشور می دانند.

بر اساس این برنامه ریزی اطرافیان هاشمی رفسنجانی و مجموعه سیاسی که طرح کاندیداتوری هاشمی را برجسته می کنند، از این موضوع به عنوان اهرم فشاری استفاده می کنند تا گروه ها و طیف های سیاسی دیگر به گزینه  مورد اجماع تن دهند. یعنی در یک معامله سیاسی هاشمی با تعیین شرط حمایت سایر گروهها از یک کاندیدای واحد، از شرکت در انتخابات به عنوان کاندیدا منصرف می شود.

هاشمی منجی می شود!

علاوه بر این در ذیل احیای طرح دولت وحدت ملی، هاشمی رفسنجانی به عنوان چهره شاخص و به نوعی منجی معرفی می شود. بدین معنا که رسانه ها و محافل حامی آیت الله هاشمی با برجسته کردن طرح کاندیداتوری او و تمرکز بر تخریب برخی عملکردهای دولت در حوزه های اقتصادی- معیشتی و فرهنگی و اجتماعی این گونه القاء می کنند که انتقادات و پیش بینی های هاشمی درباره دولت و وضعیت کشور درست بوده و حالا راه برون رفت از این وضعیت فقط توسط وی می تواند اتفاق بیفتد!

حتی ممکن است همزمان با این تاکتیک برنامه ریزی شده،  هاشمی هم بر این نکته تاکید کند که اگر کاندیدای کاردان و مورد قبولی وارد عرصه شود که دغدغه های او نسبت به نظام و آسیب های احتمالی را مد نظر داشته باشد و بتواند کشور را از شرایط ویژه عبور دهد، او نیز از قصد خود برای کاندیداتوری انصراف خواهد داد. بدین ترتیب شرایط برای ورود کاندیدای مورد نظر “هاشمی و اصلاح طلبان” به عرصه رقابت کاملا مهیا می شود. کاندیدایی که مورد علاقه اصلاح طلبان و هاشمی است و ماموریت او تشکیل یک دولت است  که به صورت شرکت سهامی خاص در عرصه قدرت قرار است هدایت شود.

هاشمی رفسنجانی و تیم سیاسی ورسانه ای او به نظر می رسد می خواهند در قالب طرح دولت وحدت ملی، مجموعه ای از اصللاح طلبان و کارگزارانی ها و اصول گرایان طیف سنتی و مدیریتی را گرد هم جمع کنند تا برنامه ها و اهداف خود را که فراتر از مخالفت صرف با احمدی نژاد است در دستور کار قرار دهند.

نکته دیگر اینکه هاشمی رفسنجانی در سطوح بین‌المللی نیز شخصیتی شناخته شده است که هم کشورهای منطقه و هم کشورهای فرامنطقه‌ای و  بر روی مواضع او حساب باز می‌کنند، و هم میتواند دستاویزی برای طراحی نقشه های دشمنان قسم خورده نظام قرار گیرد که نمونه بارز آن را می توان در فتنه 88 به وضوح دید.

اگر نگاهی به رسانه های ضد انقلاب در این روزها بیاندازیم به خوبی میتوانیم خوشحالی و استقبال گرم این رسانه ها را از سخنان دو پهلو و ادامه دارش ببینیم. مواضع هاشمی که بیشتر سعی دارد با سیاه نمایی و زیر سئوال بردن همه اقدامات و عملکرد دولت جایی را برای “منجی گری” خود باز کند؛ بازتابی در بیرون دارد که اولین و ساده ترین اثر آن ” امیدوار کردن دشمن” است.

هرچند برخی معتقدند هدف هاشمی از مخالفت افراطی با دولت و اطرافیان احمدی نژاد صرفا حذف تیم مدیریتی دولت نهم و دهم نیست بلکه هدف خاص و فراتر دیگری را دنبال می کند، هدفی که به عینه دیدیم  در فتنه 88، کدام گروهک های معلوم الحال داخلی و خارجی بر سر آن اتفاق نظر داشتند و از گوگوش تا سروش در آن جا گرفتند!

 از همین منظر از آنجا که -خوب یا بد- شخصیت سیاسی او از نظر آنها بدون تحلیل باقی نمی ماند  و آنها را وادار به برنامه‌ریزی هایی کنند و اقداماتی انجام دهند؛ شخصی مثل آقای رفسنجانی باید آثار یک چنین تصمیمی را پیش‌بینی کند و بر اساس همین پیش‌بینی تصمیم بگیرد و در نوع رفتار و کردار خود برای بهره برداری آنان مراقبت کند . و در اصل شخصی با سوابق هاشمی و پازلش تکمیل کننده پازل اصلی دشمن و استکبار جهانی نباشد.

حال باید کمی منتظر ماند و دید که هاشمی برای عملیاتی کردن طرح و برنامه خود کدام یک از قطعات دیگر پازل را و توسط چه کسی  در کنار قطعه دیگر قرار خواهد داد.

منبع:دانا

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /