چهارشنبه, 9 مهر , 1399
10:51:17 - چهارشنبه 4 ارد 1392
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
با توسعه زیرساخت‌های ریلی در بندر رجایی ترانزیت پنبه در هلال طلایی ایران رونق می‌گیرد / افزایش سه برابر ظرفیت ترانزیت پنبه
سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از توسعه زیرساخت‌های ریلی در مجتمع بندری شهید رجایی با هدف توسعه ترانزیت پنبه از این بندر به کشورهای دیگر خبر داد. به گزارش جهانگيريه ، محمدعلی استیری امروز در نشستی با اشاره به طرح‌های عمرانی در دست اجرا در بندر شهید رجایی اظهار داشت: توسعه ریل آهن […]

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از توسعه زیرساخت‌های ریلی در مجتمع بندری شهید رجایی با هدف توسعه ترانزیت پنبه از این بندر به کشورهای دیگر خبر داد.

به گزارش جهانگيريه ، محمدعلی استیری امروز در نشستی با اشاره به طرح‌های عمرانی در دست اجرا در بندر شهید رجایی اظهار داشت: توسعه ریل آهن در این مجتمع همواره اهداف و برنامه‌های سازمان بنادر بوده است.

وی اضافه کرد: از همین رو تکمیل طرح ایستگاه تخلیه و بارگیری ریلی مجمتع بندری شهید رجایی همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است، که با تکمیل و راه‌اندازی این ایستگاه بندر رجایی می‌تواند به بزرگترین پایانه ترانزیتی پنبه آسیای میانه به سایر کشورهای تبدیل می‌شود.

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به جزئیات طرح این ایستگاه افزود: 15 هکتار زمین در راستای احداث و راه‌اندازی این ایستگاه در نظر گرفته شده است.

استیری اضافه کرد: همچنین این ایستگاه شامل شش کیلومتر خط ریلی است که تاکنون حدود نیمی از آن ساخته شده است.

به گفته این مسئول، سه کیلومتر باقیمانده نیز تاکنون 40 درصد پیشرفت دارد که امید است طبق برنامه‌زمانبندی شده به آماده تحویل شود.

وی یادآور شد: اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح برابر با 280 میلیارد ریال است.

استیری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در واقع این ایستگاه با هدف تسریع در روند تخلیه و بارگیری واگن‌های حامل پنبه ایجاد و احداث شده است به نحوی که ظرفیت ترانزیت پنبه را در این بندر در سال تا 800 هزار تن افزایش می‌دهد.

به گفته استیری که معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور نیز هست، فعالیت این ایستگاه ریلی، ‌ظرفیت ترانزیت پنبه را سه برابر در بندر رجایی افزایش می‌دهد.

وی همچنین افزود: این ایستگاه علاوه بر کاربرد در توسعه ترانزیت پنبه، در ترانزیت کود شیمیایی، آلومینیوم، کانتینری، مواد معدنی و فرآورده‌های نفتی و همچنین محصولات خشک فله به مقصد و مبدا کشورهای آسیای جنوب‌شرقی و جنوب خلیج فارس نیز تأثیرات قابل توجهی دارد.

سالانه حدود 13 میلیون عدل (واحد شمارش بسته‌های پنبه در حمل و نقل) در دنیا تولید می‌شود.

در حال حاضر چهار شرکت خصوصی در بندر شهید رجایی در امور ترانزیت پنبه فعال هستند.

بندر شهید رجایی واقع در غرب شهر بندرعباس در حال بزرگ‌ترین و فعال‌ترین بندر کانتینری کشور به شمار می‌رود که گفته می‌شود سالانه 60 درصد از عملیات تخلیه و بارگیری کشور در حوزه صادرات و واردات از طریق این بندر انجام می‌شود.

مجتمع بندری شهید رجایی به عنوان ورودی یکی از 9 رهگذار بین‌المللی ترانزیت در دنیا محسوب می‌شود.

منبع:فارس

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /