خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
16/01/23 19:33
شناسه خبر : 76877

برگزاری سالروز آزادسازی قشم از چنگال پرتقالی‌ها

پنجمین سالروز آزادسازى جزیره قشم با حضور جمع کثیرى از علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ جزیره قشم و مسئولان شهرستانى با نواختن سرود مقدس جمهورى اسلامى در قلعه تاریخى پرتقالى‌هاى شهر قشم و اهتزاز پرچم مقدس ایران اسلامی برگزار شد. ...

به گزارش خبرنگار پايگاه خبري جهانگيريه، به گزارش راه دانا به نقل از پایگاه خبری قشم آزاد ، سردار امام قلی خان به همراه سپاه خود موفق شد طی جنگی سه روزه با نیروهای استعمارگر پرتغال، به اشغال 117 ساله آنان بر این جزیره مهم و استراتژیک پایان دهد.

 

امام‌قلی خان، فرزند الله ورودی خان گرجی از خاندان اوندیلادزه پس از مرگ پدرش به فرمانروایی ایالات فارس امپراطوری صفویی  رسید که از مهم‌ترین اقدامات او فتح هرمز و پایان دادن به تسلط  پرتقالی‌ها درخلیج فارس است و سالگرد این روز هر ساله با عنوان روز ملی خلیج فارس گرامی داشته می‌شود.

 

حضور نیروهای پرتغالی در جزایر ایرانی قشم، هرمز و لارک تا عصر صفوی و ربع اول قرن هفدهم میلادی به درازا کشید و در ۱۱۸ سال استیلای بیگانگان بر آبراه استراتژیک خلیج فارس، ثروت‌های مردم منطقه توسط اشغالگران به غارت رفت.

 

وی به بندر گامبرون (بندرعباس) حمله برد و آنجا را تصرف کرد، سپس با پیاده کردن نیرو در سواحل جزیره‌ قشم، برای نبردی تمام ‌عیار با پرتقالی‌ها آماده شد تا اینکه با قدرت فرماندهی، ابتکارات نظامی و سرعت عملی قابل تحسین، توانست پرتقالی‌‌های اشغالگر را با همه سلاح و تجهیزات نظامیشان، به زانو درآورد و همچون اجداد دلاورش، فرماندهی نظامی قلعه را اسیر کند.

 

به این ترتیب در دهم جمادی‌الاخر سال ۱۰۳۱ هجری قمری برابر با ۲۹ اوت سال ۱۶۲۲ میلادی و دوم اردیبهشت ماه ۱۰۰۱ هجری شمسی،پرچم کشور استعمارگر، پس از ۱۱۸سال تسلط نظامی بر منطقه‌ای سوق‌الجیشی از خطه دلیرپرور ایران، توسط دلاور دیگری از این دیار فرود آورده و بجای آن، بار دیگر پرچم پرافتخار ایران در خلیج فارس برافراشته شد.

یادآور می‌شود پنجمین سالروز آزاد سازى جزیره قشم با حضور جمع کثیرى از علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ جزیره قشم و مسئولان شهرستانى با نواختن سرود مقدس جمهورى اسلامى در قلعه تاریخى پرتقالى‌هاى شهر قشم به علامت تسخیر آن دژ نفوذناپذیر توسط امامقلى خان سردار نامى ایران در دوران صفوى و با اجراى خوب گروهاى سنتى قشم ، لارک و هرمز در قلعه پرتقالى‌هاى شهر قشم برگزار شد.

انتهای پیام/پ