یکشنبه, 4 خرداد , 1399
12:03:59 - یکشنبه 24 فرو 1393
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بندرعباس؛ شهری که در بی تدبیری ها غرق می شود/پایتخت اقتصادی فاقد زیرساختهای شهری
 بارندگی های اخیر در شهر بندرعباس بسیاری از ضعف ها و نبود زیر ساخت های مناسب شهری را در پایتخت اقتصادی کشور نمایان کرد. آب گرفتگی بلوار های اصلی شهر و ایجاد ترافیک و کندی عبور و مرور و بسیاری گرفتاری برای کسبه و شهروندان نشان از زیر ساختهای غیراصولی شهری است.   میراثی که […]

 بارندگی های اخیر در شهر بندرعباس بسیاری از ضعف ها و نبود زیر ساخت های مناسب شهری را در پایتخت اقتصادی کشور نمایان کرد. آب گرفتگی بلوار های اصلی شهر و ایجاد ترافیک و کندی عبور و مرور و بسیاری گرفتاری برای کسبه و شهروندان نشان از زیر ساختهای غیراصولی شهری است.

 

میراثی که از 100 سال تاسیس شهرداری در بندرعباس به جا مانده شهری بدون زیرساخت. استانداران گذشته و مدیران شهری و اجرایی استان بارها بندرعباس را در مصاحبه ها و همایش ها به پایتخت اقتصادی ایران تشبیه کرده اند. پایتختی که در مقایسه با کلان شهرهای ایران همچون شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد، تهران و حتی یزد، بوشهر و اهواز کمترین خدمات شهری و زیرساختی را دارا است. شهری که در مواقع بحرانی همچون بارندگی دیگر امکان تردد برای عابران و حتی خودروها و اتوبوس ها را دشوار و غیر ممکن هم می کند.

محمد جواد سلطان زاده در زمان تصدی کرسی شهرداری بندرعباس از رفع نقاط آب گیر و مهار روان آبها در برخی از نقاط شهر بندرعباس خبر داده بود نقاطی که در بارندگی های اخیر هیچ نشانی از آنها نبود و وضعیت نگران کننده ای را در شهر بوجود آورد. ورود آب در مغازها و اکثر پاساژها و حتی خانه ها خساراتی را به بار آورد و کشته شدن چهار شهروند در روزهای پایانی سال نگرانی ها را دو چندان کرد.

اعضای شورای شهر بندرعباس در اولین جلسه شورای شهر در سال 93 که ظهر دوشنبه برگزار شد، نسبت به نبود زیر ساختهای مناسب شهری و نبود طرحی برای مهار روان آبها انتقاد کردند.

رضا حیدری زاده نائب رئیس شورای شهر عنوان کرد: از شهر بدون ساختار نباید انتظار آنچنانی داشته باشیم البته مردم بندرعباس حق دارند که بعد از بارندگی در شهر شاهد کمترین معضلات و مشکلات باشند.

حیدری زاده اظهارداشت: بعد ازبارش رحمت الهی در بندرعباس معضلات و مشکلاتی در شهر برای شهروندان رخ داد که متأسفانه تمام انتقادات به سمت شهرداری روانه شد. حضور شهردار بندرعباس به همراه مجموعه شهرداری که از ابتدای بارش باران در بطن قضیه بودند جای تقدیر و تشکر دارد و بایستی مدنظر قرار داد که در اکثرشهرهای بزرگ دنیا نیز بعد از این حجم بارندگی سیلاب بوجود می آید و با زحمتهای مجموعه شهرداری در روز بعد از بارندگی ما شاهد آب گرفتگی در معابر نبودیم.

رئیس شورای شهرستان بندرعباس با تقدیر از حضور فرماندار بندرعباس و مجموعه فرمانداری در این صحنه اظهارداشت: انتظار می رفت همه دستگاههای اجرایی که به نوعی امکانات و ظرفیت آنها جوابگو هست به کمک شهرداری بیایند نه اینکه خیلی از دستگاههای اجرایی حضورشان در این روز کمرنگ بود که جای بسی تأمل دارد و در چنین مواقعی شهر را متعلق به شهرداری ندانند.

حیدری زاده افزود: میراث رسیده به شورای چهارم و شهرداری بندرعباس شهری بدون زیرساخت است و از شهر بدون ساختار نباید انتظار آنچنانی داشته باشیم البته مردم بندرعباس حق دارند که بعد از بارندگی در شهر شاهد کمترین معضلات و مشکلات باشند.

نائب رئیس شورای شهرخاطرنشان کرد: مشکلاتی هم در شهر بندرعباس در بعضی از معابر وجود دارد و مردم بندرعباس نباید حقی از آنها ضایع شود زیرا این مردم لایق بهترینها هستند و انتقاداتی نیز به شهرداری وارد است اما آیا همه انتقادات باید به سمت شهرداری باشد زیرا در اکثر شهرهای بزرگ دنیا در زمان بارندگی به این عظمت آب گرفتگی پیش می آید اما روز بعد از بارندگی در نظر بگیریم که وقتی جایی آب گرفتگی وجود ندارد جای کم لطفی است که تلاشهای مسئولان شهرداری بدون کمک دیگر دستگاههای اجرایی زیرسوال برود.

عبدالله زاده دیگر عضو شورای شهر بندرعباس در انتقاد به نبود زیر ساختهای مناسب شهری برای مهار روان آبها در زمان بارندگی بیان داشت:  باید این معضل آسیب شناسی شود که با گذشت چندین سال با یک بارندگی مشکل تردد و ابگرفتگی معابر هستیم.

وی با عنوان این موضوع که بندرعباس یک شهر ساحلی است، گفت: باوجود اینکه در شهری ساحلی زندگی می کنیم امابا یک بارندگی شاهد آبگرفتگی حتی در محلات ساحلی شهر بندرعباس هستیم. این نشان از شهر سازی ضعیف و بدون کارشناسی هستیم.

عبدالله زاده به مصوبه شورا در سال گذشته برای انتخاب مشاور جهت مهار روان آبها در شهر بندرعباس اشاره کرد و افزود: شهردار بندرعباس باید تا پایان فروردین نسبت به انتخاب مشاور اقدام کند.

مهران نجاتی زاده دیگر عضو شورای شهر که از وضعیت بارندگی ها و آبگرفتگی معابر ناراضی بود، وضعیت زیر ساخت های شهری در بندرعباس را نامناسب عنوان کرد و خواستار اجرایی شدن مصوبات شورای شهر و تخصیص 100 درصدی اعتبارات اختصاص یافته به مهار روان اب ها در بودجه سال 93 شهرداری شد.

نجاتی زاده اظهارداشت: بارندگی های اخیر چهره واقعی و دیگر شهر را نشان داد و مدیریت جهادی در وضعیت فعلی کاملا احساس می شود و مجموعه شهرداری با همکاری سایر دستگاه های اجرایی استان باید در فکر حل این معضل باشند.

هومن رفیعی بندری عضو دیگر شورای شهر بندرعباس بر شفاف سازی هزینه های رفع مشکلات آب گرفتی سطح شهر که در گذشته توسط شهرداران اعلام شده تاکید و گفت: تخصیص 100 میلیون تومان اعتبار برای مطالعه نقاط اگیر در شهر بندرعباس باید شفاف تر توسط شهرداری اعلام شود که تا چه اندازه قابل اجرا و مشکل در چه مدت زمان به اتمام خواهد رسید.

وی همچنین خواستار پاسخگویی مسئولان شهرداری نسبت به اختصاص 1.3 میلیارد تومان اعتبار برای رفع این نقاط شد در حالی که این مشکل همچنان پابرجاست.

اسلام باوقار دیگر عضو شورا تنها به یک جمله پسنده کرد و افزود: چرا باید 12 میلیارد تومان هزینه ساخت و بهسازی خور شیلات شود که در زمان بارندگی برای آنکه خانه های مردم زیر آب نرود دیواره های این خور توسط شهرداری تخریب شود.

حسام صمیمی‌کشکویی در شورای شهر اظهارداشت: پنج میلیارد و 700 میلیون تومان در بودجه سال 93 شهرداری برای رفع مشکلات آبگرفتگی در شهر بندرعباس مشخص شد که شهرداری باید هر چه سریعتر نسبت به تخصیص و رفع نقاط آب گیر در شهر اقدام کند

خسارت100 ميليارد ريالي بارندگي ها به تاسيسات فاضلاب بندرعباس

پیش از این هم مديرعامل آب و فاضلاب هرمزگان اعلام کرد: در پي بارندگي هاي اخير در شهر بندرعباس، خسارتي بالغ بر 100 ميليارد ريال به تاسيسات فاضلاب اين شهر وارد شده است.

حسين خادمي در جمع خبرنگاران در مورد بارندگیهای روزهای اخیر در هرمزگان گفت: به دليل عدم وجود كانالهاي جمع آوري آبهاي سطحي در شهر بندرعباس و ورود روان آبهاي ناشي از بارندگي به درياچه هاي فاضلاب، بالازدگي فاضلاب در بسياري از منازل، معابر و خيابانها سبب آسيب ديدگي جدي ايستگاههاي پمپاژ ، بالابر و تصفيه خانه فاضلاب اين شهر شده است.

به گفته وي، در اثر بارندگي هاي اخير و در نتيجه آن انسداد شبكه جمع آوري فاضلاب، تخريب دريچه ها و شبكه فاضلاب، بازسازي تاسيسات آسيب ديده نياز به اعتباري بالغ بر يكصد ميليارد ريال دارد.

طرح جامع شهري بندرعباس تدوين شود

استاندار هرمزگان بر ضرورت تهيه طرح جامع شهري در زمينه مهار آب‌هاي روان شهر بندرعباس تاكيد كرد.

جاسم جادري در دومين نشست ستاد بحران استان در سال 93 اظهار داشت: اگر امروز مسئوليتي داريم بواسطه حضور مردم است و بايد با تمام توان براي خدمت رساني بهتر به مردم تلاش كرده و وقت بگذاريم.

وي اضافه كرد: اين مردمي كه امروز براي تفريح به استان هرمزگان آمده اند همان مردمي هستند كه در تمامي صحنه ها پيشگام بوده اند و اگر امروز جنگي دربگيرد در صف مقدم جبهه ها هستند.

وي خطاب به مديران استان گفت: مديري در استان مي خواهيم كه به طور كامل در خدمت مردم و نظام باشد، نه اينكه در مواقع بحران نتواند آنطور كه بايد به مردم خدمت رساني كند.

وي بر ضرورت تهيه طرح جامع شهري در زمينه مهار  آب هاي روان شهر بندرعباس تاكيد كرد و افزود: در نشست هاي قبلي نيز بر اين مسئله تاكيد كردم و در اين نشست نيز از شهرداري بندرعباس مي خواهم تا هر چه زودتر اين طرح را تهيه كند و استانداري نيز در زمينه اجرا و عملياتي كردن آن كمك خواهد كرد.

منبع:مهر

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /