سه شنبه, 6 خرداد , 1399
19:32:16 - دوشنبه 2 دی 1392
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دفاع از حق، پیام بزرگ اربعین حسینی/ خواندن زیارت اربعین نشانه مومن
زیارت اربعین که به فرموده حضرت امام حسن عسکری (ع) خواندن آن از نشانه های مومنین است، دارای پیام های مهمی است که از جمله آن می توان به شناخت حق و باطل و دفاع از حق اشاره کرد و در واقع بزرگترین پیام اربعین را می توان دفاع از حق براساس شاخص ها و […]

زیارت اربعین که به فرموده حضرت امام حسن عسکری (ع) خواندن آن از نشانه های مومنین است، دارای پیام های مهمی است که از جمله آن می توان به شناخت حق و باطل و دفاع از حق اشاره کرد و در واقع بزرگترین پیام اربعین را می توان دفاع از حق براساس شاخص ها و محورهای اسلامی دانست.

بیش از 1300 سال از واقعه کربلا می گذرد. واقعه ای که جاودانگی دین اسلام را برای همیشه تاریخ بیمه کرد و اجازه نداد مستکبران زمان با تحریف دین، آنچه را که خود دوست داشتند به نام دین اسلام به مردم معرفی کنند.

حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش، بیش از 13 قرن پیش در مقابل کفر ایستادند و خون آنها تضمینی بود برای ادامه راه اصیل دین مداری و حفظ اسلام ناب محمدی (ص). آن عزیزان برای احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه قیام کردند تا از حکومت سفاکانی که به طور علنی به فساد و گناه می پرداختند، بر جامعه اسلامی جلوگیری کنند.

خون سید الشهدا (ع) و یارانش اسلام را زنده نگه داشت و جامعه خفته آن زمان را بیدار کرد. مردم به طور تدریجی پس از واقعه کربلا با واقعیت حاکمان ظالم زمان خود آشنا شده و علیه آنان قیام کردند.

امروز و پس از گذشت بیش از 1300 سال از واقعه کربلا همچنان رنج این حادثه در دل مردم مسلمان و شیعه زنده است. امروز داغ دل مردم مسلمان در کشورهای مختلف همزمان با محرم و صفر زنده می شود و مردم با حزن و اندوه فراوان در سوگ امام شهید خود بر سر و سینه می زنند.

اربعین تلاقی اشک و احساس

اما اربعین حسینی تلاقی اشک و احساسی است که از سراسر عالم جمع می شود و بنا به روایات این روزها که کاروان اسرا به کربلا می رسد، گویی تمام عالم برای دیدار و ملاقات دوباره خواهر و برادری سوگوار بوده که لحظه ای در تمام عمر، ازهم جدا نشدند و اکنون چهل روز است که از هم دور هستند.

در این روز، بنا بر روایتی حضرت زینب (س) با یادگاران برادر، زن و فرزندی که چهل منزل طعم اسارت کشیدند، به کربلا می آید و در این روز از غم روزهای جدایی و جفا بر خاندان اهل بیت (ع) شکایت به برادر می برد.

در فرهنگ عاشورایی، چهلمین شب شهادت حضرت حسین بن علی(ع)، مصادف با روز بیستم ماه صفر است.

شیعیان در این روز، مراسم سوگواری عظیمی را در کشورها و شهرهای مختلف به یاد عاشورای حسینی بر پا می کنند.

عاشقان و پیروان آن امام، در اربعین به ذکر مصائب اهل بیت پرداخته و چشمان اشکبار خود را با مظلومیت حسین (ع) و یارانش پیوند می زنند.

اعتبار اربعین امام حسین (ع) از گذشته میان شیعیان و در تقویم تاریخی وفاداران به امام حسین(ع) شناخته شده است.

کتاب مصباح المتهجد شیخ طوسی، عالم فرهیخته و معتبر شیعه در قرن پنجم درباره اربعین نوشته است: طبعا براساس اعتباری که این روز میان شیعیان داشته، از همان آغاز که تاریخش معلوم نیست، شیعیان به حرمت آن، زیارت اربعین می‌خوانده‌اند و اگر می‌توانسته‌اند مانند جابر بر مزار امام حسین(ع) گرد آمده و آن امام را زیارت می‌کردند.

این سنت تا به امروز با قوت پا برجاست و هر ساله میلیون ها شیعه در این روز در کربلا و در کنار بارگاه امام حسین (ع) جمع می‌شوند و به عزاداری می پردازند.

خواندن زیارت اربعین از نشانه های مومنین است

در این روز زیارت امام حسین(ع) مستحب است و این زیارت، همانا خواندن زیارت اربعین است.

مهمترین نکته درباره اربعین، روایت امام حسن عسکری (ع) است که حضرت در روایتی که در منابع مختلف از ایشان نقل شده، زیارت اربعین را یکی از پنج نشانه مؤمن دانسته‌اند.

حضرت در این روایت فرموده اند، علامت‏های مؤمن پنج چیز است؛ پنجاه و یک رکعت نماز فریضه و نافله در شبانه‏روز، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست کردن، پیشانی بر خاک نهادن در سجده و بلند گفتن‏ بسم الله و یکی از وظایف شیعیان را اهتمام به زیارت اربعین برشمردند.

شیخ مفید در “مسار الشیعه” به روز اربعین اشاره کرده و نوشته است: اربعین روزی است که اهل بیت امام حسین(ع)، از شام به سوی مدینه مراجعت کردند و روزی است که جابر بن عبدالله انصاری برای زیارت امام حسین(ع) وارد کربلا شد.

در کتاب ” نزهه الزاهد ” آمده است: در بیستم این ماه بود که حرم امام حسین(ع) از شام به مدینه آمدند، همین طور در ترجمه فارسی ” فتوح ابن اعثم ” و کتاب ” مصباح، کفعمی” این مطلب آمده است.

به هر صورت، زیارت اربعین از زیارتهای مورد وثوق امام حسین(ع) است که از لحاظ معنا و مفهوم قابل توجه است.

زیارت اربعین دارای پیام های مهمی است که از جمله آن می توان به شناخت حق و باطل و دفاع از حق اشاره کرد. در واقع بزرگترین پیام اربعین را می توان دفاع از حق براساس شاخص ها و محورهای اسلامی دانست.

از جمله دیگر پیام های زیارت اربعین نیز باید به تکلیف محوری، موقعیت شناسی و آرمان خواهی براساس اصول اخلاقی اشاره کرد.

زیارت اربعین به ما می آموزد تا براساس سیره ائمه اطهار (ع) تکلیف محور باشیم و به دستورات الهی عمل کنیم.

کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا

اما مردم باید این جمله مهم را همواره سرلوحه کار خود قرار دهند “کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا” یعنی تمامی روزها عاشوراست و تمامی زمین ها کربلاست. ما باید توجه داشته باشیم نبرد کربلا در روز عاشورا همچنان پابرجا و زنده است.

امروز یزیدیان در چهره های جدیدی در پی مقابله و از بین بردن دین اسلام هستند و وظیفه ما شناخت آنان و مبارزه با یزیدیان زمان است. ما که هر ساله همزمان با محرم و صفر بر سر و سینه می زنیم باید به یاد داشته باشیم که نبرد امام حسین (ع) نبرد حق و باطل بود و این نبرد از ابتدا تا به انتهای تاریخ همچنان ادامه دارد.

ما باید توجه داشته باشیم که حرکت در راه امام حسین (ع) تنها در عزاداری برای او خلاصه نمی شود و اگر به واقع خود را مرید سیدالشهدا (ع) می دانیم باید اهداف آن بزرگوار را محقق کنیم.

امروز دشمن از هر طرف اسلام را محاصره کرده و در پی ضربه زدن به اسلام و مسلمین است. امروز دیگر دشمنان با آن شیوه های 1300 سال پیش به سراغ ما نمی آیند بلکه شیوه های آنان تغییر کرده است. امروز دشمنان، مسلمانان را مورد هجمه فرهنگی قرار داده اند و قصد دارند ریشه مسلمانی را بزنند که ما باید براساس آموزه های عاشورا در برابر دشمنان هوشیار باشیم.

منبع:مهر

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /