دوشنبه, 25 شهریور , 1398
11:45:33 - شنبه 30 آبا 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سهم اندک مردم هرمزگان از درآمدهای کلان استان
دکتر منصور فرهادی گفت: وجود فرصتهای شغلی متعدد دراین استان بعد از سی و اندی سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هنوز نتوانسته سهم بحق ساکنین بومی وماندگار مردمان دریا وآفتاب را بپردازد.   به گزارش پايگاه خبري جهانگيريه به نقل از سایت جنوب ایران، دکتر منصور فرهادی طی یادداشتی نوشت: هرمزگان یکی از مناطق […]

دکتر منصور فرهادی گفت: وجود فرصتهای شغلی متعدد دراین استان بعد از سی و اندی سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هنوز نتوانسته سهم بحق ساکنین بومی وماندگار مردمان دریا وآفتاب را بپردازد.

 

به گزارش پايگاه خبري جهانگيريه به نقل از سایت جنوب ایران، دکتر منصور فرهادی طی یادداشتی نوشت: هرمزگان یکی از مناطق استراتژیک کشور است و بسیاری از صنایع راهبردی مانند فولاد، آلومینیوم، نفت و…. که در اطراف بندرعباس واقع شده‌اند، ظرفیت این را دارند که به یک زنجیره تولید استراتژیک تبدیل شوند و مورد استفاده ملی و منطقه‌ای قرار گیرند.

2222

استانی که به گفته مدیریت ارشد اجرایی آن بیشترین سهم در درآمدهای مازاد سالانه را داشته امروز با بالاترین نرخ بیکاری 32درصد مواجه است .

این استان با دارا بودن 5 منطقه ویژه اقتصادی، 14 جزیره بزرگ و کوچک، صنایع عظیم نفت، گاز، فولاد، آلومینیوم، شیلات و همچنین وجود بزرگ‌ترین بندر اقتصادی کشور به نام بندر شهید رجایی بندرعباس، 30 بندر چند منظوره و 14 بندر تجاری فرصت‌هایی دارد که بدون ایجاد زیرساخت های لازم نمی تواند گامی موثر وماندگار برای توسعه پایدارو اشتغال بردارد.

وجود فرصتهای شغلی متعدد دراین استان بعد از سی و اندی سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هنوز نتوانسته سهم بحق ساکنین بومی وماندگار مردمان دریا وآفتاب را بپردازد، چرا که مشکل اصلی استان هرمزگان عدم بهره‌گیری مردم از فرصت‌های اقتصادی، صنعتی و شغلی است که در اینجا وجود دارد.

این صنایع در آمدزای استان که بعضا از پرداخت عوارض هم خودداری می کنند  در استفاده از نیروی انسانی ماندگار هرگز روی خوش به هرمزگانیها نشان نداده اند و همیشه از نیروهای وارداتی خود استفاده کرده اند .نیروهایی که چندسالی ازمزایای بدی آب و هوا و حقوقهای آنچنانی و…  در هرمزگان استفاده کرده وبعد از مدتی بارسفر بسته  وبه دیار خود بازمی گردند.

دراین میان سهم متخصصان و نخبگان هرمزگانی که سالها با تحمل انواع مشقت و کمبود امکانات درسایر استانها و بدور از خانواده تحصیل کرده اند نادیده گرفته می شود.

در حال حاضر سهم جوانان استان هرمزگان از اشتغال در صنایع بندرعباس بسیار ناچیز است و مردم استان از منابع ناشی از خصوصی‌سازی صنایع بی‌بهره‌اند و هر از گاهی با انتشار یک آگهی صوری استخدام ،جوانان بیکار و جویای کار به سمت آن هجوم برده تا شاید بتوانند دراین صنایع که فامیل سالاری به جای شایسته سالاری نشسته سهمی از اشتغال پایدار ببرند اما غافل از آنکه این استخدامها از پیش تعیین شده بوده و هست !

از روزی که بنای توسعه صنعتی درهرمزگان گذاشته شد مردم امیدوار بودند تا اثرات مثبت  آن  را در زندگیشان به عینه لمس کنند ، اما این اتفاق هرگز رخ نداد و سهم ساکنین هرمزگان از توسعه ی صنعت ، ره آوردی جز بیماری و آلودگیهای  زیست محیطی نبوده و نیست  و نمونه بارز آن روستای جمال احمد وخونسرخ می باشد که در همسایگی یکی از غولهای صنعت قرار دارد.

آنچه مشهود است هرمزگان تنها عناوین بزرگی همانند پایتخت اقتصادی ، پایتخت حمل و نقل، دروازه طلایی اقتصادی کشور ، قطب فولاد و… را فقط  یدک می کشد و آلایندگی های زیست محیطی ،جوی و دریایی ،افزایش تلفات جاده ای و افزایش مشاغل کاذب تنها گوشه ای از عوارضی است که مردم این منطقه برای پویایی اقتصاد پرداخت می کنند.

گفتنی است که استان‌های بوشهر و خوزستان زمینه الزام به‌کارگیری 50 درصد از نیروهای واحدهای صنعتی از نیروهای ساکن و ماندگار فراهم نموده اند و جادارد که مدیران ارشد هرمزگان نیز برای رفع مشکل اشتغال نیروهای بومی هرمزگان چنین مصوباتی را دنبال و پیگیری نمایند تا به نتیجه اجرایی و نهایی برسد و باید تاکید کرد که صنایع مستقر و فعال در هرمزگان به سمت مردم و تأمین منافع ساکنان هرمزگان هدایت شوند. صنایع  هرمزگان باید بپذیرند همچون همتایان خود در سایر استانها که سهم بسزایی در توسعه و عمران کشور دارند، نقش مهمی در زمینه ارتقای سلامت مردم  و توسعه و آبادانی استان نیز داشته باشند تا اندک سهم هرمزگانیها از وجود و حضور صنایع پرداخت شود .

براستی چه کسانی باید پیگیر این حقوق از دست رفته ی قانونی و مشروع هرمزگانیها باشند؟

 

* دکتر منصور فرهادی مشاور علمی رییس شورایعالی استانهای کشور

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /