چهارشنبه, 13 فروردین , 1399
0:09:13 - جمعه 4 مهر 1393
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سه پرسش به بهانه سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(ص): معیارهای پیوند آسمانی در کلام امیرمؤمنان(ع)
معيارهاي لازم براي داشتن يك زندگي موفق از ديدگاه اميرالمؤمنين و توصيه هاي ايشان در اين امر براي جوانان، دعاهاي صحيفه سجاديه براي داشتن ازدواجي متعالي، الگوهاي رفع چالش در زندگي مشترك اميرالمؤمنين و حضرت زهرا(س) براي جوانان چيست؟ پرسش شما شامل سه پرسش است . در پاسخ پرسش اول به مطالب ذیل توجه نمایید […]

معيارهاي لازم براي داشتن يك زندگي موفق از ديدگاه اميرالمؤمنين و توصيه هاي ايشان در اين امر براي جوانان، دعاهاي صحيفه سجاديه براي داشتن ازدواجي متعالي، الگوهاي رفع چالش در زندگي مشترك اميرالمؤمنين و حضرت زهرا(س) براي جوانان چيست؟

پرسش شما شامل سه پرسش است .
در پاسخ پرسش اول به مطالب ذیل توجه نمایید :
1- امیر مومنان در چندین روایت به اموری که مربوط به حسن روابط زوجین و داشتن زندگی خوب و سعادتمند زناشویی است اشاره کرده اند برخی را بیان می نماییم :
الف- کل امرء مسئول عما ملکت یمینه و عیاله ؛ هر کس در برابر کنیزان و خانوده خود مسئول است .
ب- من سعاده المرء ان یضع معروفه عند اهلیه ، از خوشبختی و سعادت انسان این است که اعمال خوب خود را برای خانواده خود قرار دهد .
ج- الانس فی ثلاثه ، الزوجه الموافقه و الولد الصالح و الاخ الموافق ، انس انسان در سه چیز است : همسر موافق ، فرزند صالح و برادر موافق
د- انعم الناس عیشا من منحه الله سبحانه القناعه و اصلح له زوجه ؛ راحترین زندگی را کسی دارد که خداوند به او قناعت و همسر شایسته بخشیده باشد .
تصنیف نهج البلاغه ، باب اول ، فصل اول ، زوج و زوجه
2- ازدواج يكي از مسائل مهم زندگي هر انساني است زيرا در همه ابعاد زندگي تأثير دارد و ازدواج موفق مي‌تواند باعث پيشرفت انسان در زمينه‌هاي مختلف شود كما اينكه اگر ازدواج ناموفق باشد مشكلات زيادي را براي انسان به وجود مي‌آورد و مانع رشد و ترقي مي شود. بنابراين بايد با اين امر مهم سنجيده برخورد كرد و از هر گونه شتابزدگي، يك جانبه گرايي، ظاهر بيني و سطحي نگري اجتناب كرد. . از این رو، لازم است در انتخاب همسر و ازدواج ملاک‌ها و معیارهای خاصی را در نظر گرفت و بر اساس آن‌ها در این زمینه اقدام نمود. برای آن که بتوانید در انتخاب همسر، عاقلانه و منطقی برخورد کنید و همسری که در خور و مناسب شماست انتخاب کنید، در ادامه لازم مي دانيم شما را ابتدا با معيارهاي كلي انتخاب همسر و سپس راههاي احراز آن معيارها آشنا كنيم : ملاک‌های کلی انتخاب همسر عبارتند از:
1. تدين و دين دار بودن فرد. زيرا انساني كه دين ندارد هيچ ندارد انسان بي دين در حقيقت مرده ي متحرك است و كسي كه پاي بند به دين (كه اصلي ترين مسأله زندگي است) نباشد هيچ تضميني وجود ندارد كه پاي بند به رعايت حقوق همسر و زندگي مشترك باشد. انسان ديندار هرگز نمي تواند با همسر بي دين كنار بيايد و با هم زندگي سعادتمندانه اي داشته باشند. 2. اخلاق نيك داشتن، كه منظور داشتن صفات و خلق و خوهاي پسنديده در نظر عقل و شرع است . در واقع اخلاق و دين دو ملاك و معيار اصل در ازدواج و انتخاب همسر است . اگر بخواهيم نمونه هايي از اخلاق خوب و بد را اشاره كنيم مي توان موارد زير را ذكر كرد. الف . خوش زباني و بدزباني زبان ترجمان و بيانگر احوال درون است و زبان دريچه اي است از محتويات درون فرد, زبان انسان آيينه دل اوست. ب . بزرگواري و حسادت ج . خوش خلقي و كج خلقي د. حق پذيري و لجاجت
3. شرافت و اصالت خانوادگي، كه منظور نجابت و پاكي خانواده است زيرا ازدواج دختر و پسر تنها پيوند و تركيب دو فرد نيست بلكه پيوند دو خانواده است و نمي توان گفت من مي خواهم با خود اين فرد ازدواج كنم و كاري به خانواده و فاميلش ندارم . زيرا اين فرد شاخه اي است از اين خانواده و از ريشه هاي همان درخت خانواده تغذيه كرده است و صفات اخلاقي , روحي، عقلي و جسمي آن خانواده را از راه وراثت و محيط و عادات به اين فرد منتقل كرده است .
4. عقل ; در واقع همان نور افكني است كه جاده زندگي را روشن مي كند و بايد زن و شوهر براي اداره ي زندگي و تربيت فرزندان از نيروي عقل و فهم مجهز برخوردار باشند و رشد عقلي كافي پيدا كرده باشند همان طور كه ائمه اطهار ما را از ازدواج با افراد احمق و كم عقل نهي فرموده اند.
5. کفویت و تناسب: در رابطه به تناسب و كفويت با همسر گفتني است كه کفو هم بودن دو همسر يعني تناسب، همتايي، هماهنگي، هم شأني، سنخيت و همطرازي دختر و پسر و از آنجا که ازدواج، نوعي ترکيب بين دو انسان و دو خانواده است هر قدر بين اين دو عنصر هماهنگي، همفکري، تناسب و سنخيت روحي و اخلاقي جسمي بيشتر باشد اين ترکيب استوارتر، مستحکمتر، شيرين تر و جاودانه تر خواهد بود و هر چه هماهنگي و تناسب کمتر باشد زندگي سست تر، کم ثمرتر، و ناپايدارتر خواهد بود.
موضوع همتايي و کفويت را مي توان در موارد زير خرد کنيم:
1. همتايي ديني و ايماني: زن متدين و پايبند به قوانين و اصول و فروع اسلام، بايد با انساني مانند خود ازدواج کند البته تناسب صد در صد امکان ندارد اما هر چه به هم نزديک تر باشند و فاصله کمتر باشد بهتر است. انسان مؤمن اگر با همسر بي ايمان ازدواج کند و نتواند او را متدين نمايد يا بايد همرنگ او شده و بي دين شود و يا در برابر او مقاومت کند و دائما نزاع و زد و خورد داشته باشد که هر دو خسارت بزرگي است و فرزنداني که محصول چنين زندگي هاي آشوب زده اي باشند به سعادت نمي رسند.
2. همتايي و کفويت در مسائل فرهنگي و فکري: تفاهم و توافق فکري و فرهنگي ميان دو همسر در زندگي مشترک نقش اساسي دارد. براي ايجاد يک زندگي پويا و پر بار بايد معماران اين کانون بتوانند يکديگر را درک نموده و مکنونات و محتويات دروني خود را به هم تفهيم کنند و در بسياري از موارد تصميم مشترک و يکسان گرفته و بر مبناي آن عمل کنند و در فراز و نشيب هاي زندگي ياور همديگر باشند و فرزندان خو را بر اساس يک طرح هماهنگ تربيت کنند.
و از آنجا که يکي از تناسب هايي که بايد مورد توجه دختر و پسر قرار گيرد تناسب فرهنگي است اگر دختر مورد نظر از شهرستاني است که با فرهنگ و سطح فرهنگي و اجتماعي شما و خانواده تان هم افق است و از تناسب کافي برخورداريد مشکلي را ايجاد نخواهد کرد ولي اگر از دو فرهنگ متفاوتي هستيد که ممکن است به تعارض منجر شود و پايه هاي زندگي مشترکتان را سست مي کند، بهتر آن است که از آن صرف نظر کنيد. اين موضوع و تشخيص آن بستگي به اندکي تحقيق و بررسي و اشنايي بيشتر با سطح فرهنگي شهرستان مورد نظر است و مي توان آن را در جلسات گفتگو و رفت و آمد به آنجا روشن کرد.
3. همتايي و کفويت اخلاقي: اين همتايي از مهمترين موارد کفويت و همتايي بين زن و شوهر است ممکن است زن و شوهر از جهت ديني کفو همديگر باشند ولي از جهت اخلاقي نه. نظير جريان ازدواج زيد بن حارثه با زينب دختر عمه پيامبر اکرم(ص) که هر دو متدين و با ايان بودند اما از جهت اخلاقي با هم تفاهم نداشتند و علي رغم اين که پيامبر اکرم(ص) با آنها بارها صحبت کردند و به تفاهم و سازش سفارش کردند ولي آنها توان تحمل همديگر را نداشتند. خلاصه چون اخلاقشان با هم جور در نمي آمد و علي رغم ايمان و تدين شان نتوانستند زندگي مشترکشان را ادامه دهند. بنابراين نبايد پنداشت که تنها متدين بودن زن و شوهر براي زندگي موفق کافي است بلکه هماهنگي و کفويت در مسائل اخلاقي و تناسب از اين نظر مهم است.
4. کفويت در تحصيلات: بهتر است زن و شوهر از نظر معلومات و تحصيلات علمي خيلي با هم فاصله نداشته باشند تا تفاهم بيشتري در زندگي شان وجود داشته باشد.
5. کفويت جسمي و جنسي: توازن و تناسب جسمي و جنسي در زندگي همسران نقش مهمي دارد. مسائل جنسي يکي از ارکان اصلي زندگي زناشويي است. ارضاء و رضايت جنسي زن و شوهر از همديگر تأثير عميقي در موفقيت زندگي شان دارد. همان گونه که عدم اشباع و نارضايتي جنسي آنان تأثير مخرب و خطرناکي بر کل زندگي باقي مي گذارد زيرا اگر ناراضي باشند از همديگر متنفر مي شوند و چون گاهي خجالت مي کشند موضوع را مطرح کنند و عدم ارضاء خود از طرف مقابل را به او بگويند به سردي روابط عاطفي و خانوادگي کشيده مي شود و به تدريج ضربه هاي سهمگيني به دو طرف مي زند. يعني اگر يکي از دو همسر از نظر جسمي و جنسي قوي و گرم مزاج و ديگري ضعيف و سرد مزاج باشد در زندگي شان دچار مشکل مي شود.
6. تناسب در زيبايي: توجه به کفويت و تناسب ميان دختر و پسر در زيبايي ظاهري ضروري است اگر يکي زيبا وخوش اندام و خوش تيپ باشد و ديگري زشت و بد اندام، احتمال به وجود آمدن ناراحتي و مشکل براي هر دو و انحراف و حسرت و … وجد دارد. گرچه بايد گفت زيبايي يک معيار و اندازه معيني و استانداردي ندارد که بتواند افراد را با آن سنجيد و تا حدودي به سليقه افراد بستگي دارد. مهم آن است که هر دو يکديگر را بپسندند و از هم ديگر خوششان بيايد و دلخواه هم باشند.
7. تناسب سني: کفويت و تناسب دختر و پسر از نظر سن، تفاوت سن است نه تساوي سن. زيرا اين تفاوت از آفرينش آنان است. تفاوت سن آنها به همان مقدار تفاوت سن بلوغ جنسي دختر و پسر باشد که معمولا پسر حدود 4 الي 5 سال ديرتر از دختر به بلوغ جنسي مي رسد.
8. تناسب مالي: ازدواج دختر و پسر، در واقع پيوند دو خانواده است و صلاح نيست دختر و پسر از خانواده هايي باشند که تفاوت مالي زيادي بين آنهاست.
9. تناسب اجتماعي: کسي که اهل علم و تحقيق و پژوهش است و مي خواهد عمر و زندگي اش را در راستاي مسائل علمي و تحقيق بگذراند و بافت زندگي اجتماعي و خانوادگي اش اين گونه بافتي است نبايد با فرد و خانواده اي وصلت کند که روحيه اجتماعي شان يک روحيه تجملاتي، تشريفاتي و اشرافي است و اهل خوشگذراني، مهماني هاي آنچناني و شب نشيني ها، مسافرت هاي تفريحي افراطي، و تفريحات پياپي هستند.
1.. تناسب خانوادگي: از نظر شرافت و اصالت خانوادگي هر دو خانواده دختر و پسر در يک سطح نزديک به هم باشند زيرا همان طور که گفته شد ازدواج پيوند خانواده ها و فاميل ها با يکديگر است. بدنامي ها يا خوش نامي هاي دو طرف براي يکديگر تأثيرگذار است. پس از اين نظر هم بايد تناسب باشد.
پاسخ به پرسش دوم :
در صحیفه سجادیه دعایی در مورد خصوص ازداوج نداریم ولی یکی از دعاهای آن در مورد پدرو مادر است که از ارکان ازدواج هستند و به حقوقو فراوانی که بر فرزندان دارند اشاره شده و وظایف فرزنداند در برابر آنها بیان شده و برای انها طلب رحمت و لطف و عنایت شده و از زحمات فراوان و دلسوزانانه آنها تشکر و ستایش شده و دعایی دیگر در مورد فرزندان است که ثمره و نتیجه ازدواج می باشند و برای آنها در تربیت خوب و الهی آنها درخواست کمک و اعانت شده و وظیفه والدین در بربر آنها بیان شده است . برخی دعاهای آن نیز که در مورد درخواست عافیت و حسن عاقبت است معنای عام و گسترده ای دارد و ازدواج موفق و سعادتمند از عوامل مهم در عافیت و حسن عاقبت است .
پاسخ به پرسش سوم :
الگوهای رفع چالش در زندگی مشترک امیر مومنان -ع- و حضرت زهرا -ع- فراوان است و به برخی اشاره می شود :
1- تقسیم کار در مورد کارهای مربوط به خانواده و معاش و رفع نیازهای زندگی ؛ بر این اساس کارهای داخل منزل با زهرای مرضیه -ع- و کارهای خارج از خانه با امیر مومنان -ع- بود .
2- حاکم بودن توافق و همدلی و لطف و مهربانی بر فضای خانه و سرشار بودن محیط خانه از عاطفه و رحمت .
3-کمک نمودن در انجام کارها و احساس مسئولیت در برابر یکدیگر و مشارکت داشتن در بر داشتن بار مشکلات و سختی های زندگی .
4- داشتن گذشت و بزرگواری و ایثارنسبت به یکدیگر
5- اهمیت دادن به وظایف و دستورات الهی و رعایت واجبات و محرمات شرعی و الهی و پایبندی به اخلاق اسلامی و الهی .
6- رعایت احترام متقابل از طرف زن و شوهر و مراعات حقوق یگدیگر .
6-اهمیت دادن به تربیت فرزندان و احترام به فرزندان و مشارکت در تربیت درست آنها بر اساس موازین و ملاک های اسلامی .

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /