دوشنبه, 5 خرداد , 1399
18:50:39 - سه شنبه 19 آبا 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شانس صفر درصدی ترکیه و قطر برای سرنگونی اسد
آنکارا و دوحه تلاش های فروانی را برای سرنگونی اسد از طریق کمک به گروه های افراطی در سوریه کردند. با این حال حاصل تلاش های فروان آنها برای رسیدن به این هدف هیچ دستاوردی نداشته است. این موضوع زمانی بیشتر شدت گرفته که روسیه دست به حمله علیه داعش زده است.     به گزارش […]

آنکارا و دوحه تلاش های فروانی را برای سرنگونی اسد از طریق کمک به گروه های افراطی در سوریه کردند. با این حال حاصل تلاش های فروان آنها برای رسیدن به این هدف هیچ دستاوردی نداشته است. این موضوع زمانی بیشتر شدت گرفته که روسیه دست به حمله علیه داعش زده است.

 

  به گزارش پایگاه خبری جهانگیریه به نقل از تابناک ، آنکارا و دوحه تلاش های فروانی را برای سرنگونی اسد از طریق کمک به گروه های افراطی در سوریه کردند. با این حال حاصل تلاش های فروان آنها برای رسیدن به این هدف هیچ دستاوردی نداشته است. این موضوع زمانی بیشتر شدت گرفته که روسیه دست به حمله علیه داعش زده است.

به گزارش «تابناک» به نقل از اسپوتنیک،ترکیه و قطر از طریق امکاناتی که داشته اند تاکنون سعی کرده بودند که به هر نحو ممکن رژیم حاکم در سوریه را سرنگون کنند. شیوه هایی از جمله کمک به گروه های تروریستی از جمله داعش و النصره و همچنین اتحاد با برخی کشورهای عربی را می توان از اقدامات این دو کشور نامید.

اسپوتنیک ادامه می دهد که مشاهده تحولات میدانی در بحران سوریه نشان می دهد که فعالیت های روسیه، ایرن و حزب الله در این کشور به مراتب از فعالیت های کشورهای مخالف بشار اسد بیشتر شده است و این موضوع زنگ خطر را برای این کشورها به صدا درآورده است.

همچنین تحولات اخیر نشان داده است که حمایت این دو کشور از افراط گرایی تاکنون نتیجه بالعکش داده است و موجب پیچیده تر شدن روابط دوحه و آنکارا با متحدان منطقه ای این دو کشور نیز شده است.

اسپوتنیک اضافه می کند که حمایت های این دو کشور از گروه های افراطی در کشورهای اسلامی باعث شده است که کشورهای منطقه آنها را به حمایت از ناآرامی و گسترش تروریسم متهم کنند.

با این وجود همگان متوجه شده اند که استراتژی قطر و ترکیه در سوریه به شکست انجامیده است و به همین خاطر تحلیلگران سیاسی به این دو کشور پیشنهاد می کنند که سیاست خارجی واقع بینانه تری را در مقابل بحران سوریه در پیش بگیرند.

این سایت در ادامه در پیشنهادی به سیاست خارجی این دو کشور بیان می کند که آنکارا و دوحه به جای هزینه کردن منابع قابل توجهی برای مسلح کردن شبه نظامیان تروریست می توانند از طریق یک معامله بزرگ منابع خود را به سمت تلاش های انسان دوستانه با هدف رفع نیازهای اساسی قربانیان بی گناه بحران سوریه استفاده کنند و از این طریق به حل و فصل دیپلماتیک این مناقشه کمک کنند.

بحران سوریه در حالی پنجمین سال خود را پشت سر می گذارد که تحولات میدانی در این کشور نشان می دهد که اوضاع و روند درگیری ها در این کشور بعد از حضور روسیه در جنگ مستقیم علیه داعش و همچنین تلاش های بین المللی از جمله نشست وین 1 و 2 تغییر یافته است.

به طوریکه اطلاعات رسیده حاکی است که ارتش سوریه در آستانه شکستن محاصره فرودگاه کویرس است که از سه سال قبل در محاصره داعش است، در حالی که نیروهای هوایی سوریه مقرهای افراد مسلح را در دو شهرک خان طومان و حمیمه در حومه حلب هدف قرار دادند. خبرگزاری اینترفکس روسیه نیز در خبری به نقل از وزارت دفاع این کشور اعلام کرد: هواپیماهای روسیه در سه روز گذشته در سوریه 137 سورتی پرواز انجام دادند که طی آن، 448 هدف متعلق به گروه تروریستی داعش هدف قرار گرفت.

همچنین «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز اظهار داشته است که می‌توان بر نتایج مثبت نشست وین و دستیابی به توافقی بر سر گروه‌های تروریستی فعال در سوریه حساب کرد؛ مسئله‌ای که منابع آگاه آن را نقطه سرنوشت‌سازی در روند رخدادها می‌دانند، ولی در حال حاضر با در نظر گرفتن چند نکته تحقق چنین مسئله‌ای محال است. مهمترین مسئله این است که در حال حاضر هیچ گروه معارض کارآمدی وجود ندارد که با گروه‌های تروریستی ارتباطی نداشته باشد. همچنین آمریکا و روسیه نیز چندین گروه را در لیست تروریستی قرار داده‌اند ولی در عین حال برخی از کشورها همان گروه‌ها را نیروهای «میانه‌رو» می‌دانند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /