جمعه, 17 مرداد , 1399
18:54:22 - سه شنبه 19 آبا 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عده ای به این فکر می کنند که چگونه جیب مردم را خالی کنند
در روز های گذشته بانکها اعلام کردند برای کاهش نرخ سود بانکی از 20 درصد به 18 درصد توافق شده است، اما رئیس شورای عالی هماهنگی بانکهای دولتی اعلام کرد، در حال حاضر کاهش نرخ سود منتفی شده است، بنابراین ادعای کاهش نرخ سود بانکی دو روز هم نتوانست دوام بیاورد. به گزارش پایگاه خبری […]

در روز های گذشته بانکها اعلام کردند برای کاهش نرخ سود بانکی از 20 درصد به 18 درصد توافق شده است، اما رئیس شورای عالی هماهنگی بانکهای دولتی اعلام کرد، در حال حاضر کاهش نرخ سود منتفی شده است، بنابراین ادعای کاهش نرخ سود بانکی دو روز هم نتوانست دوام بیاورد.

به گزارش پایگاه خبری جهانگیریه به نقل از تابناک ، بعد از تمامی چالش‌ها و بحث هایی که در مورد کاهش نرخ سود بانکی وجود داشت و تاکیداتی که در این مورد از سوی وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی در هفته های گذشته مطرح شد، در دو روز اول هفته جاری جلساتی در قالب شورای هماهنگی بانکها بین بانکهای دولتی و خصوصی برگزار شد که حاوی اخباری مبنی بر توافق برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی بود.

به گزارش تابناک، آنطور که مدیران عامل بانکها اعلام کردند توافقاتی در زمینه کاهش نرخ سود سپرده از 20 به 18 درصد انجام و قرار شد که بعد از کاهش نرخ سود بین بانکی تا 24 درصد و کاهش تدریجی سود سپرده که در نهایت به کاهش بهای تمام شده پول و هزینه های بانکها می انجامد، در مورد نرخ سود تسهیلات نیز تصمیم گیری شود.

در روز های گذشته بانکها اعلام کردند برای کاهش نرخ سود بانکی از 20 درصد به 18 درصد توافق شده است، اما رئیس شورای عالی هماهنگی بانکهای دولتی اعلام کرد، در حال حاضر کاهش نرخ سود منتفی شده است، بنابراین ادعای کاهش نرخ سود بانکی دو روز هم نتوانست دوام بیاورد.

دلیل لغو این تصمیم نیز بر زمین ماندن مصوبه های قبلی شورای پول اعتبار برای تعدیل نرخ سود عنوان شد، به عبارت دیگر به دلیل اینکه بانک ها به هیچ یک از تعهدات خود در قبال مصوبات قبلی شورای پول و اعتبار عمل نکرده بودند و نرخ های سود همچنان به صورت نجومی باقی مانده است، کاهش نرخ سود در شرایط جدید بی معنی خواهد بود.

اما اینبار نیز بانک ها تقصیرها را گردن موسسات مالی غیر مجاز انداخته اند و بر این اعتقاد هستند که تا زمانی که این موسسات از مصوبات شورای پول اعتبار و بانک مرکزی تبعیت نکند کاهش نرخ سود در بانکهای دولتی بی معنی خواهد بود.

این درحالی است که که بنابر گفته رئیس جمهور نرخ سود رسمی باید تابعی از نرخ تورم در جامعه باشد و آنطور که گفته می شد ودر بسته پیشنهادی دولت برای کاهش رکود کاهش نرخ سود نیز در نظر گرفته شده بود.

از سوی دیگر نمایندگان اقتصادی مجلس نیز بارها بر این نکته تاکید داشته اند و حتی از بانک مرکزی در خصوص نظارت این بانک بر موسسات غیر مجاز و نرخ سود بانکی شکایت نیز کرده اند.

موسی الرضا ثروتی در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت، در زمانی که دولت اعلام می کند تورم در جامعه کاهش پیدا کرده است پس باید نرخ سود را هم پایین بیاورد، نمی شود که از یک طرف به مردم بگوییم تورم سیر نزولی دارد و از سوی دیگر به فکر پر کردن جیب بانک ها بود.

این نماینده مجلس گفت: کاهش نرخ سود بانکی یکی از ارکان بسته پیشنهادی دولت برای کاهش رکود بود، اما بر اساس تصمیمات دوستان از دستور خارج شده است، بهانه این افراد برای این کار عدم اجرای مصوبات گذشته بوده و اینکه نتوانسته اند موسسات مالی غیر مجاز را کنترل کنند، بوده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: عده ای هستند که نشسته اند و فقط به این فکر می کنند که چگونه جیب مردم را خالی کنند، کسی به فکر رکود یا تولید نیست، چطور بانک ها می توانند برای خودرو سازها سرکیسه را شل کنند اما نمی توانند برای تولید ملی هزینه کنند.

به هر حال یکی از از اصلی ترین ارکان بسته خروج از رکود از چرخه حذف شده است، و نه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در خصوص این موضوع اقدامی می کنند و نه دولت برای این کار اراده ای دارد، تنها اقدامی که این روزها انجام می شود برخی کارهای سطحی و مقطعی برای از بین بردن صورت مسئله بوده است، اما تا کنون هیچ اقدام موثر اقتصادی، که در جامعه مشهود باشد صورت نگرفته است.

بر چسب ها: , , ,
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /