شنبه, 18 مرداد , 1399
18:54:36 - شنبه 23 آبا 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
محرومیت روستائیان در۵کیلومتری منطقه آزاد/ فقر جزیره نشینان پشت پرده سنترهای پرزوق وبرق قشم
مشکل تامین آب آشامیدنی مردم روستانشینان جزیره قشم سال هاست که حل نشده و با وجود وعده های مسولان و احداث شبکه آبرسانی تاکنون آب مورد نیاز شبکه های احداث شده تامین و آب شرب به خانه های یاد شده انتقال نیافته است . به گزارش پایگاه خبری جهانگیریه به نقل از هرمز به نقل […]

مشکل تامین آب آشامیدنی مردم روستانشینان جزیره قشم سال هاست که حل نشده و با وجود وعده های مسولان و احداث شبکه آبرسانی تاکنون آب مورد نیاز شبکه های احداث شده تامین و آب شرب به خانه های یاد شده انتقال نیافته است .

به گزارش پایگاه خبری جهانگیریه به نقل از هرمز به نقل از قشم آزاد ، اکثر روستاهای شهرستان قشم از کمبود آب شرب رنج می برند، مردم این روستا مجبورند برای تامین آب شرب مورد نیاز خانواده شان از آب شیرین کن ها تهیه کنند و دیده شده است که در برخی از روستاها به ناچار ازآب لب شور این جزیره استفاده می کنند که تهدیدی برای سلامت ساکنین است.

 

 

IMG_4955

 

مردم روستای طولای قشم که دو سال پیش با شعار ” ما آب می خواهیم ” راه اکبرترکان نماینده رئیس جمهور در جریان بازدید از منطقه آزاد قشم بستند و باعث سردرگمی و حیرت زدگی وی دراسکله شهید ذاکری شدند این روزها از وضعیت فعلی آب شرب در این روستا گلایه های زیادی دارند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت .

 

 

یکی از ساکنان روستای طولا در گفتگو با خبرنگار قشم آزاد ، با بیان اینکه خیری از سازمان منطقه آزاد برای مردم نرسیده است ، عنوان کرد : افزایش 127 درصدی قیمت آب در این روستا در ماه های اخیر در کنار افزایش هزینه های حمل، موجب شده که بسیاری از مردم از این وضعیت ناراحت شوند .

 

 

وی ادامه داد : مردم این جزیره با توجه وعده های مدیرعاملان سازمان منطقه آزاد و اکبر ترکان نماینده رییس جمهور امید داشتند مشکل آب مردم حل شود و مردم از این وضعیت رهایی یابند ولی متاسفانه با این رویه  نه تنها مشکل آب حل نمی شود بلکه با بی تدبیری مشکلات و هزینه آب روستایی بیشتر هم می شود .

 

 

این شهروند اظهار داشت : از رییس جمهور و مسولان ارشد استان خواهش داریم که یک روز بیایند و در روستای ما با امکانات روستا سر کنند آن وقت می فهمند که روستا نشینان چه می کشند ، آقای رییس جمهور مردم را بیشتر از این چشم انتظار آب شرب نگذارید .

 

 

biabi

 

این در حالی است که ” حمیدرضا ، مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این زمینه وعده داده است که بر اساس یک برنامه زمان بندی شده تا پایان نیمه نخست سال جاری مشکل تامین آب آشامیدنی مردم جزیره حل شود ولی علاوه بر اینکه مشکل آب حل نشد قیمت آب در برخی روستاها نیز چهار برابر شد .

 

 

 

رسانه های جزیره قشم بارها در خصوص مشکل نبود آب شرب دست به قلم شدند و مشکل کمبود و نبود آب سالم را رسانه ای کردند ولی انگار مسولان ارشد یا اخبار را دنبال نمی کنند یا اینکه خودشان را به بی خیالی زده اند و برای رفع مشکل آب جزیره اقدام قاطعی انجام نمی دهند و فقط به مردم در این سال ها وعده آب داده اند .

 

 

 

امید است ” مسولان سازمان منطقه آزاد ، فرمانداری و نهادهای بالا نشین به فکر مردم روستا نشین باشند و درد و رنج آنها را حس کنند و برای رفع مشکلات مردم دریا دل و صبورجزیره قشم تلاش دوچندانی داشته باشند .

مردم محروم غرب جزیره چوب آوازه نام منطقه آزاد می خورند

IMG_9478

 

در بازدیدی که از روستاهای غرب جزیره داشتم فقط با این پیشینه ذهنی که فقط مشکل مردم این روستاها بیشتر آب ، راه ، درمان و بیکاری است خواستم با مصاحبه با برخی از اعضای شورا و یا دهیاران در این مورد گزارشی تهیه کنم ، اما پس از اینکه زندگی اسف بار و محرومیت ناشی از فقر مالی مردم را مشاهده کردم تصمیم گرفتم تا در چند سطر در خصوص محرومیت مردم جزیره قشم با مسئولین سخن بگویم:

 

 

 

 

نگاه مسئولین خارج از شهرستان قشم به مردم قشم از پشت نقاب منطقه آزاد است و این در حالی است که پس از بیست و پنج سال از حضور منطقه آزاد در جزیره هرگاه بحث از خدمات رسانی می شود مسئولین محدوده منطقه آزاد را ۳۰۰ کیلومتر می دانند و در وقتی که منافع منطقه آزاد اقتضا کند همه جزیره در محدوده منطقه آزاد می شود  .

 

 

 

 

حضور منطقه آزاد در قشم نه تنها برای مردم غرب جزیره بلکه برای دیگر اهالی نیز  سودی نداشته چنانچه پس از این مدت روستای طولا که در پنج کیلومتری شهر قشم  واقع شده هنوز از کمترین امکانات رفاهی که می بایست توسط منطقه آزاد تامین شده باشد برخوردار نیست و وضعیت دیگر روستاها هم شاهدی بر این مدعاست .

 

 

 

 

اگر قشم منطقه آزاد نشده بود شاید  روستاهای جزیره با همان نگاه  که به دیگر مناطق محروم استان شده بود  مورد توجه قرار می گرفت اما هر گاه نام قشم در میان باشد تصور همگان به سمت بازار و تجارت و درآمدهای سرشار از آنها متمایل می شود و همه فکر می کنند که همه مردم قشم افرادی پول دار هستند که از طریق قاچاق یا تجارت پولشان از پارو بالا می رود .

 

 

تنگدستی جزیره نشینان پشت پرده سنترهای پرزوق و برق قشم

 

محرومیت زدایی جزیره به عنوان یکی از اهداف سازمان منطقه آزاد قشم به شمار می رود اما واقعیت موجود بیانگر آن است که این سازمان به این هدف پایبند نبوده و فقط توانسته منافع عده خاصی را تامین نماید و افراد محروم خصوصا  بومیان جزیره همچنان در فقر و تگدستی دست و پا می زنند .

 

 

 

 

درآمد بعضی از خانوارهای روستاهای جزیره فقط از طریق بارانه و مستمری کمیته امداد که ماهی چهل هزار تومان  است تامین می شود و این در حالی است که هزینه آب مصرفی آنها حداقل بین شصت تا یکصد و پنجاه هزار تومان می باشد و حدود دو هزار نفر از جمعیت  جزیره را زنان سرپرست خانواده تشکیل می دهند .

 

 

 

بر اساس گفته های اهالی روستا بعضی از خانواده ها به دلیل فقر در طول روز فقط دو وعده غذا میل می کنند و بعضی هم بک روز در میان شام یا ناهار می خورند که به همین دلیل دچار سوتغذیه شده و به بیماری های گوناگونی دچار شده اند .

 

 

 

به دلیل فقر و تنگدستی بهداشت مردم تحت تاثیر قرار گرفته و از طرفی با توجه به بعد مسافت و نبود پزشک با تجربه در صورت بیماری ، این افراد خود را به تقدیر الهی می سپارند چرا که فقط می توانند زندگی خود را در حد بخور و نمیر اداره کنند .

 

 

 

با توجه به ضعف جسمانی و بیماری بسیاری از این افراد قادر به کار کردن و کسب معاش خود مانند دیگر اهالی نیستند که متناسب با تعداد عائله زندگی آنها وابسته به کمک خیرین و سازمانهای حمایتی شده  است و از طرفی توان گرفتن تسهیلات اشتغال زایی را به دلیل ناتوان بودن در بازپرداخت ندارند .

 

 

 

به دلیل فقر و بی کاری معظلات اجتماعی در روستاها افزایش یافته و شاهد افزایش طلاق ، اعتیاد ، ترک تحصیل و دیگر مشکلات  در روستاهای جزیره قشم هستیم و این در حالی است که منطقه آزاد دارای مدیریتی به نام اجتماعی است که باید در این خصوص اقدامات مناسبی را اجرا و پیگیری می نمود .

 

 

 

سازمان منطقه آزاد قشم تا کنون برای محدوده خارج از ۳۰۰ کبلومتر مربع  که منطقه ویژه اقتصادی است هیچ برنامه روشن اجرایی نداشته و این ظرفیت از سوی مسئولین مورد بی توجهی قرار گرفته است لذا با اجرای طرح های مناسب می توان محرومیت را از این خطه زدود اما به نظر می رسد تمرکز مسئولین منطقه آزاد فقط روی منابع درآمدی موجود برای حفظ موجودیت سازمانی فعلی منعطف شده است .

 

 

 

با توجه به اینکه بخش عمده ای از درآمدهای منطقه آزاد صرف پرداخت حقوق کارکنان می شود به نظر می رسد این سازمان دچار دور تسلسل تامین درآمد و هزینه در خود سازمان شده و از پرداختن به مشکلات مردم جزیره ناتوان شده است لذا باید در اسرع وقت نسبت به حل این معضل ساختاری اقدام نمود .

 

 

 

سهولت ارتباط بین مسئولین سازمان منطقه آزاد و توده مردم و بازدید و دیدار از اقشار مختلف  می تواند مسئولین را از وضعیت اسف بار محرومین مطلع نماید و از طرفی باید با ارتباط مستقیم و بی واسطه به واقعیتها دست یافت چرا که دوری از مردم و بستن چشمها از مشکلات  مسئولان را دچار تغافل می کند .

 

 

 

آنطور که به نظر می رسد معاونین و مدیران میانی منطقه آزاد قشم که در ارتباط مستقیم با مردم هستند نتوانسته و یا نخواسته اند  که مشکلات مردم را به مدیران عالی رتبه سازمان منتقل کنند لذا حضور بی واسطه در بین مردم می تواند نگاه روشن تری از وضع موجود را در اختیار آنها قرار دهد .

 

 

 

و سخن آخر اینکه در به وجود آمدن این محرومیت و فقر خود را مبرا ندانیم و همه ما به نوعی قاصر و مقصر بر اساس مسئولیت خود خواهیم بود .

 

 

 

 

انتهای پیام/م

بر چسب ها: , ,
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /