چهارشنبه, 9 مهر , 1399
22:13:02 - شنبه 12 دی 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مشکلات بیمه و نبود تسهیلات ارزان قیمت، تنها گوشه ای از مشکلات قالی بافان فردوس است
بافندگان فرش در فردوس بیش از 2 هزار نفرند که حرف ها دارند از آنچه نمی خواهند درگیرشان کند می خواهند برای بیمه، دریافت تسهیلات، آموزش به نسل نو، دستمزد بیشتر و… کاری انجام شود.

به گزارش پایگاه خبری جهانگیریه به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازفردوس برین،رنگ های زیبا را یکی یکی برداشته و بر تارهای قالی گره می زنند با چنان مهارتی بر تار و پود فرش نقش می زنند که برای دقایقی هم دیدن آن حسی دیگر بر انسان حاکم می کند.
با هر گره کلماتی هم زمزمه می کنند آن قدر نقش بر تار و پود فرش زده اند که نقش ها را به طور کامل به خاطر سپرده اند اما آن چیزی که این روزها خاطرشان را می آزارد بی توجهی ها و بی مهری هاست بافندگان فرش در فردوس بیش از 2 هزار نفرند که حرف ها دارند از آنچه نمی خواهند درگیرشان کند می خواهند برای بیمه، دریافت تسهیلات، آموزش به نسل نو، دستمزد بیشتر و… کاری انجام شود.
نعمتی یکی از بافندگان عضو تعاونی فرش دستباف فردوس گفت: در حال حاضر مصالح بافت فرش (خامه) گران است و فرش ارزان، لذا بافت فرش برای بافندگان صرفه اقتصادی ندارد واغلب بافندگان دارهای قالی را رهاکرده اند وبیم آن می رود که این صنعت وهنر در بین نسل جوان به طور کامل به فراموشی سپرده شود. یک خانم بافنده دیگر نیز اظهارداشت: حمایت دولت از بافندگان فرش کمرنگ است و برای بیمه بافندگان خیلی سخت گیری می کنند وسایت تأمین اجتماعی را بسته اند .
وی گفت: اگر مسئولان می خواهند این صنعت ارزآور را حفظ کنند باید نسل جوان را بیش از پیش ترغیب کنند وبا پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و بیمه مطمئن شرایطی را به وجود آورند تا حداقل دختران جوان به فرش بافی ورود پیدا کنند. همچنین باید طوری برنامه ریزی شود که حداقل دستمزد یک بافنده از 30هزار تومان در روز کمتر نباشد این درحالی است که هم اکنون مزد یک بافنده درروز به 15هزارتومان هم نمی رسد . فاطمه سادات حسن نیا یکی از بافندگانی که در مجتمع تعاونی فرش بافی کویرگلچین فردوس مشغول بافت فرش است هم گفت: از سال 1365 مشغول بافت فرش هستم وتنها طی این30سال توانسته ام 2میلیون تومان وام بگیرم.
تسهیلات ارزان قیمت می خواهیم
وی افزود: ما نیازمند تسهیلاتی ارزان قیمت و با بازپرداخت طولانی مدت هستیم تا بتوانیم با حوصله زیاد فرش های باکیفیتی تولید کنیم.
وی فرش بافی را بسیار سخت وزیان آورتوصیف کرد و اظهار داشت: بافندگان فرش درمقابل کاری که انجام می دهند مزد نمی گیرند.
مدیر عامل شرکت تعاونی فرش دستباف کویر گلچین فردوس نیز در گفتگو با خبرنگار ما به تشریح مشکلات بافت فرش در فردوس پرداخت و گفت: بافندگان فعلی فرش تقریبا بین 30 تا 50 سال سن دارند و تا چند سال آینده این بافندگان ازکار افتاده خواهند شد در حالی که در این شرایط نسل جوان هم به بافت فرش دستباف ورود پیدا نکرده وبا توجه به مشغله تحصیلی، این کار پرزحمت و کم درآمد را انتخاب نمی کنند.
به گفته ابراهیمی باید دولت تدابیری اتخاذ کند و با حمایت همه جانبه از قبیل بیمه مطمئن، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و یا حداقل کم بهره و بلند مدت زمینه ورود نسل جوان را به این صنعت مهم فراهم کند تا درآینده  بازار صادرات فرش به کشورهای اروپایی و دیگر کشورها را از دست ندهیم .
وی در خصوص یکی دیگر از مشکلات بافندگان گفت: اخذ تسهیلات منوط به داشتن گواهی مهارت از فنی وحرفه ای است و لذا با توجه به اینکه اغلب بافندگان تجربه کافی ولازم را در زمینه بافت فرش دارند لذا دستگاه های ذی ربط و بانک ها باید گواهی شرکت های تعاونی و مجتمع های فرش بافی را برای پرداخت تسهیلات قبول کنند.
مشکلات بیمه ای
وی مشکلات بیمه ای بافندگان را متذکر شد و افزود: در یکی از کارگاه های شرکت 12 نفر بافنده در 4 دار قالی مشغول بافت هستند که تنها 3نفر بیمه هستند. دولت هم هر سال سهم خودش را ازبیمه کمتر می کند و پرداخت حق بیمه که دو سال قبل 90 هزار تومان بود به 154هزار تومان افزایش یافته است بنابراین پشت برخی از دارها به لحاظ نبود صرفه اقتصادی خالی شده و بافندگان رغبت چندانی به بافت فرش ندارند.
مدیر عامل شرکت تعاونی فرش دستباف فردوس نیز در گفت وگو با  بزرگترین مشکل شرکت های فرش دستباف و بافندگان را کمبود سرمایه درگردش و نقدینگی دانست و گفت: چنانچه تسهیلات مناسبی در اختیار شرکت های تعاونی فرش و بافندگان قرار گیرد آنها نیز خواهند توانست با استفاده از مصالح مرغوب فرش هایی با کیفیت بالا و با قابلیت صادرات تولید کنند .
فقط 500 بیمه شده
مهندس امینی از بیمه بافندگان هم گلایه کرد و افزود: درحال حاضر سایت تأمین اجتماعی بسته است و متقاضی بیمه دربین بافندگان بسیار زیاد است به طوری که کل بافندگان بیمه شده شهرستان به 500نفر هم نمی رسند و این درحالی است که فقط شرکت تعاونی فرش دستباف فردوس هزار و800 نفر عضو دارد، به علاوه اینکه بافندگان زیادی از طریق کمیته امداد در بخش خصوصی به بافت فرش مشغول هستند و آمارها بیش از 2 هزار نفر است.
وی گفت: یکی دیگر از مشکلات بیمه این است که چنانچه بافنده ای تنها یک روز درپرداخت حق بیمه 154هزار تومانی خود تأخیر داشته باشد بیمه اش به طور کلی قطع می شود و تنها راه این است که اگر بخواهد سوابق بیمه ای خود را حفظ کند باید به طور آزاد حق بیمه خود وسهم دولت را با هم بپردازد که به جای 154هزار تومان در3 ماه حدود 600هزار تومان می شود یا اینکه مبالغی را که طی سنوات قبل برای حق بیمه خود پرداخت کرده است نادیده بگیرد و از خیرش بگذرد.
به گفته وی، بافت فرش دستباف در فردوس به صورت فصلی است به این معنی که در زمان برداشت انار، زعفران و پسته هیچ بافنده ای انگیزه ای برای بافت فرش ندارد چرا که به عنوان مثال دستمزد روزانه یک نیرو در چیدن پسته و یا انار 25هزار تومان است در صورتی که اگر بخواهد حدود 8ساعت درشبانه روز فرش ببافد دستمزدش بیش از 10هزار تومان نمی شود بنابراین ترجیح می دهد در فصل برداشت انار، پسته و زعفران فرش بافی را رها کند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت فردوس گفت: نبود تسهیلات مناسب برای بافندگان، شرکت های تعاونی فرش دستباف و مجتمع های بافت فرش که در واقع پشتیبان بافندگان هستند باعث شده این صنعت به حاشیه برود.
احمد نعیمی پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و بلند مدت را به بافندگان و مجتمع های فرش دستباف موجب رونق این صنعت ارزآور دانست و افزود: با توجه به اینکه چرخش مالی دربحث بافندگی از شروع بافت یک فرش تا مرحله فروش ممکن است بیش از 2سال طول بکشد لذا باید بافندگان فرش وپشتیبانان آنان از تسهیلاتی ارزان قیمت و بلند مدت بهره مند شوند تا بتوانند با دلگرمی و رغبت بیشتری به بافت فرش به عنوان یک هنر ایرانی ادامه دهند.
وی پرداخت تسهیلات بافت فرش را علاوه بر بافندگان برای پشتیبانان آنان و مجتمع های بافت فرش که بافندگان را ساماندهی می کنند ضروری دانست و اظهار داشت: تاکنون سرفصلی برای پرداخت تسهیلات به مجتمع های بافت فرش باز نشده و آنها از دریافت تسهیلات محروم بوده اند .
هنر فرش بافی در ورطه فراموشی
به گفته وی، خطری که هم اکنون احساس می شود این است که به علت مظلوم واقع شدن فرش بافی، این هنر اصیل ایرانی دربین نسل جوان به ورطه فراموشی سپرده می شود.
وی بافت فرش را بهترین گزینه برای مشاغل خانگی دانست و گفت: با توجه به جایگاه صادراتی این محصول وارزآوری آن، بافت فرش گزینه مناسبی برای ایجاد مشاغل خانگی است و حمایت دولت از این صنعت علاوه برتثبیت اشتغال، ارزآوری و کاهش وابستگی به نفت، می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی نیز نقش بسزایی داشته باشد. به گفته وی، با وجود محدودیت های صادراتی در زمینه فرش، شرکت تعاونی فرش دستباف کویر گلچین فردوس توانسته است سال گذشته 2 هزار مترمربع فرش را از فردوس صادر کند. «ابراهیمی» پیش بینی کرد میزان صادرات فرش دستباف  در سال جاری به 2 هزار و 500 مترمربع افزایش یابد.

انتهای خبر/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /