جمعه, 9 خرداد , 1399
18:58:56 - شنبه 3 بهم 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معادن نهبندان هم چنان در انتظار کارخانه سنگ بری
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان نهبندان گفت: معادن نهبندان به قدری است که می تواند پاسخگوی 30 کارخانه سنگ بری باشد.

به گزارش خبرنگار پايگاه خبري جهانگيريه، به گزارش  راه دانا؛ به گزارش خبرنگار خاورستان، شهرستان نهبندان یکی از شهرستان‌های معدنی کشور به شمار می‌رود و مرغوب‌ترین سنگ‌های گرانیت کشور را در خود دارد و بخشی از این سنگ‌ها به خارج از کشور صادر می شود اما اکنون این ظرفیت عظیم معدنی با رکود مواجه شده است.

در طی چند ماه گذشته تعطیلی گاه و بیگاه معادن نهبندان سرنوشت اقتصادی و اشتغال انبوه کثیری از مردم شهرستان نهبندان را تحت شعاع خود قرار داده است و به گفته  مسئولان و کارخانه داران، معادن شهرستان با زیر ظرفیت خود کار می‌کنند که این امر بیشتر به کاهش میزان فروش آنها برمی گردد.

 

سنگ‌های معدنی نهبندان به دلیل کیفیت و مرغوبیت به کشورهای آسیانه میانه و ایتالیا صادر می شود که برای رونق معادن این شهرستان باید صادرات نیز رونق گیرد.

 

این شهرستان ظرفیت احداث 15 واحد فرآوری سنگ های گرانیتی را دارد که اکنون 2 واحد فرآوری سیلیس در حال احداث می باشد.

 

تعطیلی کارخانه های فرآوری اصفهان در گذشته معادن نهبندان را تحت تاثیر خود قرار داده است و با توجه به لغو تحریم ها انتظار است بازار شرایط بهتری را نشان دهد و رونق گیرد.

 

ایجاد واحد سنگ بری در نهبندان می توانست اقدامی باشد در جهت رفع مشکل این معادن که باید تسهیلاتی از سوی دولت برای تاسیس شهرک اختصاصی سنگ واگذار می شد.

 

سرپرست فرمانداری نهبندان، در سومین جلسه کمیته اشتغال این شهرستان که در تاریخ  18 مردادماه سال جاری برگزار شد نیز از اقدام هایی برای احداث یک واحد سنگبری پیشرفته در این شهرستان خبر داد و گفت: واحد سنگبری پیشرفته را سازمان تامین اجتماعی در نهبندان احداث می کند که تاکنون مجوزهای آن دریافت شده است.

 

اما اکنون پس از گذشت پنج ماه هیچ خبری از احداث کارخانه سنگ بری در نهبندان نیست که در همین رابطه رضا اردونی، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان نهبندان در گفتگو با  خاورستان،  اظهار کرد: در حال حاضر 3 کارخانه سنگ‌بری در نهبندان از قبل وجود داشته است که از این تعداد یک کارخانه سنگ بری تعطیل است.

وی با تکذیب خبر احداث کارخانه سنگ بری در نهبندان، گفت: معادن نهبندان به قدری است که باید 30 کارخانه سنگ بری در این شهرستان احداث شود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان نهبندان با اشاره به مرغوبیت سنگ‌های معدنی در نهبندان، تصریح کرد: گرانیت کرم، پرتقالی و سبز از جمله مرغوب‌ترین سنگ‌های نهبندان است.

اردونی مشکل معادن نهبندان را عدم بازار فروش و نبود زیرساخت‌ها عنوان کرد و افزود: شرایط کلی اقتصاد به گونه ای است که بازار فروش در رکود دارد و امیدواریم با برداشته شدن تحریم‌ها این شرایط بهتر شود.

وی به فراهم شدن زیرساخت‌ها برای انتقال برق به معدن شاه‌کوه اشاره کرد و گفت: امیدواریم اعتبار مورد نیاز برای این کار هر چه سریع تر مهیا شود.

 انتهای پیام/

بر چسب ها: , ,
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /