شنبه, 18 مرداد , 1399
15:12:12 - یکشنبه 24 آبا 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ناکارآمدی مدیران منطقه آزاد قشم در اقتصاد جزیره/ خروج قشم ازچرخه تجارت و صنعت توریسم
افزایش عوارض ورودی به جزیره قشم از جمله سیاست های نادرست منطقه آزاد در روزهای بی رونقی بازار است که صدای بومیان و تجار را بیرون آورده است . به گزارش پایگاه خبری جهانگیریه به نقل از هرمز به نقل از قشم آزاد ، جزیره قشم در سال های نه چندان دور به دلیل هزینه […]

افزایش عوارض ورودی به جزیره قشم از جمله سیاست های نادرست منطقه آزاد در روزهای بی رونقی بازار است که صدای بومیان و تجار را بیرون آورده است .

به گزارش پایگاه خبری جهانگیریه به نقل از هرمز به نقل از قشم آزاد ، جزیره قشم در سال های نه چندان دور به دلیل هزینه مناسب شناورها ، لندینکرافت ها و اجناس با کیفیت با وجود تجار و سرمایه گذاران داخلی و خارجی یکی از قطب های تجارت ایران بود که این روزها قلب اقتصادی ایران حال و روز خوشی ندارد .

 

 

 

 

 

سازمان منطقه آزاد قشم در این اوضاع اقتصادی و رکود بازاربه جای اینکه به دنبال راه حلی برای جذب توریست و مسافر باشد با تصمیم های نه چندان مناسب راه را برای ورود مسافران سخت و سختر می کند .

 

 

 

 

 

عوارض خودرو به جزیره قشم که پیش از این افزایش یافته بود مورد اعتراض  استاندار هرمزگان ، امامان جمعه شهرستان قشم و مردم قرار گرفت که قرار شد درایام نوروز و لزوم ایجاد تسهیلات برای مسافران نرخ شناورها افزایش یابد ولی این افزایش ها به لب برخی ها شیرین آمد و هروقت سازمان منطقه آزاد کفگیرش به ته دیگ می خورد عوارض ها را افزایش می دهد !

 

 

 

 

 

تجمع بازاریان در هفته گذشته به دلیل رکود شدید بازار باعث شد تا مدیران مجتمع های تجاری برای بررسی مشکلات و ارائه راه کار با مدیر اصناف سازمان منطقه آزاد و مدیر کل گمرک قشم به بحث و گفتگو بنشینند تا راه حلی برای خروج از وضعیت اقتصادی قشم پیدا کنند که به نظر بهترین راه حل افزایش عوارض بوده  که هیچ کمکی به بازاریان نمی کند .

 

 

 

 

 

 

از نقطه نظر این افزایش قیمت در وضعیت کسادی بازار می تواند پیامهای دیگری را در ذهن مردم به وجود بیاورد ، جنگ درونی در سازمان منطقه آزاد و ناکار آمد نشان دادن برخی از مدیران یا خارج کردن قشم از چرخه تجارت کشور که خود این نیز خروج سرمایه گذاران از قشم را به دنبال خواهد داشت .

 

 

 

 

 

به نظر می رسد پس از رکود به وجود آمده در بازار این اقدام منطقه آزاد تیر خلاصی  است برای جلوگیری از ورود باقی مسافرین که با همه مشکلات به قشم مسافرت می کردند و با این اقدام می توان گفت منطقه آزاد دست به خود تحریمی زده است چرا که ۸۵ درصد از منابع درآمدی آن حاصل از عوارض گمرکی است که به شدت کاهش یافته و با این وضع  مهمترین منبع درآمدی منطقه آزاد به خطر می افتد .

 

 

 

 

 

البته مدیران مدبر منطقه آزاد برای این وضع هم  چاره اندیشی کرده اند وبا فسخ و جریمه و فروش مجدد اراضی فروخته شده ، آماده سازی شهرک های جدید برای فروش زمین به مساحت ۹۸ هکتار در شهر قشم و ۱۵۰ هکتار در شهر درگهان می خواهند درآمدی از این طریق حاصل نمایند اما این را نمی دانند که وقتی آوازه رکود بازار قشم در همه جا فراگیر شد بازار ساخت و ساز و فروش زمین نیز کساد خواهد شد .

 

 

 

 

 

کاهش محسوس ورود مسافر به جزیره قشم و خالی شدن تعدادی از واحد های مجتمع های تجاری و گره خوردن زندگی مردم قشم با بازار نه تنها  اصناف و بازاریان بلکه دیگر اقشار ساکن در جزیره را با تهدید بیکاری مواجه کرده است .

 

 

 

 

 

 

جامعه هتل داران و اماکن اقامتی  ، تاکسی داران ، رستوران ها ، فروشندگان مواد غذایی ، حمل و نقل دریایی اعم از باربری  و مسافربری و … از جمله اقشاری هستند که به طور مستقیم با بحث حضور مسافران در جزیره ارتباط دارند و هر گونه کاهش در حضور مسافر می تواند بر کسب و کار انها تاثیر بسزایی داشته باشد .

 

 

 

 

 

بدیهی است تصمیمات یک جانبه  سازمان منطقه آزاد قشم برای مردم کل جزیره تاثیر می گذارد و ادامه این روند امید مردم را که با مشکلات اقتصادی فراوانی روبرو هستند  به یاس و نامیدی از دولت مردان و دولت تدبیر و امید مبدل خواهد کرد.

 

 

 

 

در آخر باید این نکته را متذکر شد که بسته های تشویقی برای رونق بازار و حضور مسافرین و افزایش خروج کالا از جزیره می تواند راه گشای  خروج قشم از رکود باشد نه افزایش عوارض ورودی که در درب ورودی جزیره  مسافران را فراری می دهد .

 

 

 

 

 

انتهای پیام/م

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /