دوشنبه, 30 فروردین , 1400
13:33:35 - شنبه 26 دسامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
هرگونه چالش فرهنگی و اجتماعی در جامعه انگشت اتهام را به سوی رسانه دراز می کند
با ورود فناوری های نوین به کشور و امکانات آنها و هجوم این فناوری ها در محدوده زمانی کوتاه و عدم فرهنگ سازی پیش از ورود، ما را وارد مباحث و معضلات جدیدی کرده است.

به گزارش خبرنگار پايگاه خبري جهانگيريه بستك، امید ابراهیم زاده طی یادداشتی به پایگاه خبری جهانگیریه نوشت: همانطور که بسیاری از کارشناسان حوزه فرهنگ بیان می کنند، ما در کشور با چالش های فرهنگی و اجتماعی جدیدی مواجه هستیم، این در حالی است که مشکلاتی که در این حوزه ها در گذشته داشته ایم به قوت خود باقی است، مشکلاتی از جمله؛ اعتیاد ، طلاق و حجاب که برای آنها نه تنها راه حلی مشکل گشا نیافتیم بلکه شاهد توسعه روز افزون آنها نیز هستیم.
امروز ما با چالش های جدیدی مواجه هستیم که اگر برای آنها راه حلی نیابیم قطعا نیک نامی ما در دنیا به مخاطره می افتد.
با ورود فناوری های نوین به کشور ما و امکانات آنها و هجوم این فناوری ها در محدوده زمانی کوتاه و عدم فرهنگ سازی پیش از ورود ما را وارد مباحث و معضلات جدیدی کرده است.
در ابتدای امر گوشی ها موبایل و فناوری بلوتوث آن بود که موجی از انتشار فیلم های شخصی مردم و کلیپ ها غیر اخلاقی را بدنبال داشت، با آمدن شبکه اجتماعی موبایل این کار سرعت بیشتری به خود گرفت به گونه ای که انتشار فیلم ها و عکس های شخصی در برخی موارد منجر به خودکشی تعدادی از هموطنانمان شد که تحمل هجمه سنگین فشارهای اجتماعی را نداشتند.
اگر بخواهیم به استان هرمزگان برگردیم انتشار چند فیلم که مثلا یکی از هم استانی هایمان را به سخره گرفته موجب تبعات اجتماعی سنگینی علیه او و خانواده این افراد شده است که گناهی بس بزرگ و نابخشودنی است و قطعا این یک معضل بزرگ است که نیازمند راه حلی زمانبر دارد و مسئولین امر باید برنامه ریزی منسجم تری حرکت کنند.
اما تا اینجای کار بیشتر مشکلات داخلی بود اما گسترش روز افزون اینترنت و دستاورد های آن به گونه ای رقم خورده است که هر فردی یک صفحه اجتماعی دارد که کل دنیا می تواند با آن ارتباط برقرار کند، به طور مثال در جام جهانی فوتبال 2014 برزیل که زدن گل توسط لئونل مسی به تیم ملی فوتبال کشور ما این بازیکن خوش آتیه بین المللی را با فرستادن حدود 80 هزار صفت ها غیر اخلاقی توسط هموطنان ما در صفحه اجتماعیش بدرقه کردند، یا در جام ملت های اسیا که داور استرالیایی قضاوت ضعیفی را در دو بازی برای کشور ما داشت متحمل زشت ترین فحاشی ها در صفحه اجتماعیش کرد .
قطعا هیچ ضمانتی وجود ندارد که از جمله این اتفاقات در آینده ای نزدیک دوباره تکرار نشود هر چند در حوزه های دیگر مانند انتشار یکی کلیپ ناپسند یک ایرانی و گسترش آن در دنیا موجی از نگاه های تحقیر امیز را در دنیا متوجه کشور اسلامی و متمدن ما کرده است، به صراحت بگویم این چالش های فرهنگی و اجتماعی جدید به عزت و شرافت ما یورش برده است و موجب تغییر وجهه ما در دنیا می شود .
آیا وقت آن نرسیده است که چاره ای اندیشیده شود؟
یکی از راه حل هایی که مسئولین برای این امر همیشه روی میز دارند فیلترینگ است، اما این امکانات همانطور که تهدید کننده هستند می توانند فضای جدیدی را در اختیار ما قرار دهد که بیشتر بدانیم و بیشتر فرهنگ های نیک خویش را به دنیا عرضه کنیم و حتی تجارت کنیم، قطعا محدود کردن راه حل مناسبی نیست همانطور که تاکنون نبوده است.
در این حوزه بیشترین مسئولیت را خود رسانه ها دارند و قطعا متهم ردیف اول خود افراد مشغول در حوزه رسانه است البته پیدا کردن متهم کمکی به ماجرا نمی کند و هدف ما نیست و باید به فکر راه حل بود.
متاسفانه در کشور ما بیشتر رسانه ها تشریفاتی هستند و یا وابسته با افراد و گروه ها، رسانه ای را می تواند رسانه ارزشی خطاب کرد که مصالح عمومی کشور و مردم در در نظر بگیرد و به قانون و اخلاق رسانه ای پایبند باشد.
در کشور ما دلسوزان زیادی هستند که صاحب فکر و ایده اند، باید به آنها میدان داد و این وظیفه رسانه هاست، رسانه ها نباید ابزاری باشند برای بدست آوردن قدرت توسط عده ای قدرت طلب، بلکه باید ابزاری باشد برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه.
با نزدیکی به انتخابات مجلس شوری اسلامی ومجلس خبرگان، رنگ و بوی بسیاری از رسانی ها جناحی و رنگی شده است و اهداف متعالی خود را فراموش کرده اند.
امروز همه احاد جامعه در قبال معضلات پیش رو مسئولند، کلمه نفوذی که رهبری بیان نمودند نباید برای تبلیغات انتخاباتی استفاده شود یا یک شعار تشریفاتی قلمداد شود بلکه باید برای آن برنامه ریخت و کار عملی انجام داد، فرهنگ بی بندو باری و بی اخلاقی های اجتماعی در حال ورود به کشور ماست و این بزرگترین تهدید برای کشور ما محسوب می شود.

انتهای پیام/

بر چسب ها: , ,
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /