یکشنبه, 24 شهریور , 1398
9:09:28 - شنبه 8 تیر 1392
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
هشت تیر روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی /مقاله
هشت تیر روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی   بحث قربانیان سلاح های شیمیایی که از مباحث بسیار مهمی است که کنکاش در اعماق آن می تواند، بسیاری از سیاست های قدرت های جهان را در آن جستجو کند. بزرگترین توفیق در این جستجوگری، غنای هویت دفاعی کشورهای مدافع، پیگیری سلاح های شیمیایی و  […]

هشت تیر روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی  

بحث قربانیان سلاح های شیمیایی که از مباحث بسیار مهمی است که کنکاش در اعماق آن می تواند، بسیاری از سیاست های قدرت های جهان را در آن جستجو کند. بزرگترین توفیق در این جستجوگری، غنای هویت دفاعی کشورهای مدافع، پیگیری سلاح های شیمیایی و  قربانیان آن است که ما پی ببریم، به این قطعیت، که کشورهای سازنده دقیقا می دانستند که سلاح های شیمیایی چیست و چگونه ساخته می شود و چه کسانی را چگونه از پای در می آورد؟……

بعنوان سربازی که فرماندهی امام خمینی (ره) در مکتب اسلام را پذیرفتم، بیش از 44 ماه در جبهه حضور پیدا کردم و در خطوط مقدم وظایف بیسیمچی، تک تیرانداز و آرپی چی زن بودن را تجربه کردم و می خواهم معنای واقعی و نهایی دفاع، بی آنکه هویت آن تحریف شود را به همنوعانم عرضه کنم.

علاقمندی من به هویت دفاعی، ریشه در سکوت و هیجان خطوط جبهه دارد که عمیقا به آن می اندیشیدم.

این جمله سال 65 است که مدام به آن در جبهه فکر می کردم:” چگونه می شود که تمام علوم و فنون برای کشتن بچه ای که در پنبه زار زاییده شده، به خدمت گرفته می شود و به دنبال پاسخش بودم”

پس من می توانستم فکر کنم که آدم مهمی هستم و ارزشم را آن روز فهمیدم. درست زیر بمباران دشمن. دانستم اندیشه هایی که ریشه در هویت دینی دارد، اهمیت باارزشی است که حداقل آن، لشگر کشی قدرت های جهان است.

بحث قربانیان سلاح های شیمیایی که از مباحث بسیار مهمی است که کنکاش در اعماق آن می تواند، بسیاری از سیاست های قدرت های جهان را در آن جستجو کرد. بزرگترین توفیق در این جستجوگری، غنای هویت دفاعی کشورهای مدافع در پیگیری سلاح های شیمیایی و  قربانیان آن است که ما پی ببریم، به این قطعیت، که کشورهای سازنده دقیقا می دانستند که سلاح های شیمیایی چیست و چگونه ساخته می شود و چه کسانی را چگونه از پای در می آورد؟

بنابراین با ابلاغ این پیام، سازندگان سلاح های شیمایی نمی توانند ادعا کنند که به کاربرد آن آگاهی نداشتند. ابلاغ این پیام، به نسل فعلی که آنها از مضرات آن آگاهی داشتند، سرفصل مهمتری از نبرد را برای ما بازگو می کند که دشمنان با آگاهی هر چه تمام می دانستند که سلاح های شیمیایی را بدست کدامیک از طرف درگیر بدهند تا طرف دیگر درگیری را از پای در بیاورند.طرف دیگر درگیری که از این بابت از پای در آمد، ما بودیم!

برای تفهمیم درست عملکرد خود در دفاع، ما بیش از آینکه نیازمند شناخت قربانیان سلاح های شیمیایی باشیم، نیاز داریم که دشمن شناسی قوی داشته باشیم. نسل فعلی در این دشمن شناسی خواهد یافت که سازندگان و کاربران سلا حهای شیمیایی علیه ایران، منبع تنفر و انزجارند واین خیلی مهم است.

پس می فهمند که دشمن ایران، منبع تنفر و انزجار است. این گونه از دشمن شناسی، بدون احتصاب به سیاست ها و روابط دولت ها، منزلت قربانیان و مدافعان ما بیشتر می شود.

کاربرد سلاح های شیمیایی در بسیاری از نقاط دنیا، به دست ابر قدرت ها بوده است و مسئله ای را بازگو می کند و این که بکار گیری سلا ح های شیمیایی در قربانی کردن نخبگان جوانی است که تسلیم پذیر نیستند.

هر هویتی که تسلیم پذیر نیست، ابر قدرتها تحملش  نمی کنند. شکل دیگر نخبه کشی کشورهای غیر تسلیم با هویت دینی که مبتنی بر هویت اخلاقی و عاطفی است که با بکار گیری سلاح های شیمیایی آسانتر شده است.

ریشه کاربرد سلاح های شیمیایی، ریشه در جنگ تحمیلی عراق نیست؛ بلکه ریشه در شکست آمریکا درجنگ ویتنام و کره دارد. سیاستمداران امریکا بعد از شکست آمریکا در جنگ های ویتنام و کره اعلام می کنند که مقاومت این کشورها حامل این پیام  بود که امپراطوری غرب متزلزل است و اگر آمریکایی  بخواهد دارای غرور و افتخار باشد، باید دارای تسلط هم باشد. پس او برای تسلط بر سایر کشور ها از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

پس از شکست آمریکا در دو جنگ ویتناو و کره ،آمریکاییان اعلام میکنند:تجربه شکست از دو کشور آسیایی نشان میدهد که آمریکا از این پس در هیچ جنگی بخصوص در کشورهای آسیایی در جنگ غیر هسته ای شرکت نکند. تجربه به ما می گوید که آمریکا در هیچ جنگی، به خصوص در جنگ خاورمیانه در جنگ غیر هسته ای شرکت نخواهد کرد. اما در این تعقیب و گریزها خود آمریکا نیست که تصمیم گیرنده است، خود این ملت ها هستند که در میل به تهاجم بستر حمله به کشور خود را مهیا کنند و بی شک آمریکایی ها در پی ویتنام های دیگر هستند.

در گذشته سربازانی که با هم می جنگیدند، همیدگر را نمی شناختند اما حاکمانی که می جنگیدند همدیگر را می شناختند. امروز سربازانی که با همدیگر می جنگند همدیگر را می شناسند و حاکمانی که همدیگر را  می شناسند، با همدیگر می جنگند.

آمریکایی ها ظهور اندیشه ها و تغییر را نمی توانند بفهمند و در ایران هم بعد از انقلاب دیدیم که نتوانستم تحمل کنند و به ما حمله کردند. ما بعد از انقلاب، در معرض حمله های ترور قرار گرفتیم و 8سال جنگیدیم و این به خاطر ظهور اندیشه های نو بود.

ما بیش از اینکه، قربانی سلاح های شیمیایی باشیم، قربانی نگاه نامهربانانه دوستانمانمان در صفوف دفاع هستیم.به فرموده مقام معظم رهبری، در مرحله دیگری از دفاع قرار داریم.

ما بیش از اینکه قربانی سلاح های شیمیایی باشیم، قربانی عدم درک درست از هویت دفاعی هستیم. عدم درک این مسئله ، که هویت دفاع متفاوت و متمایز با هویت جنگ است.

ما قربانیان سلاح های شیمیایی  شدیم، بخاطر داشتن اندیشه و روح تسلیم ناپذیر و هویت دینی که در پناه آن به عترت و قرآن متصل می شویم که این احساس به نسل بعد از ما می گوید، که کاربرد سلا ح شیمیایی، در جنگ ایران، توافق شرق و غرب،بر سر تضعیف ایران و هویت دینی و تاریخی اش داشته است و بس.

مرگ آسان، زندگي سخت براي كشورهاي غير تسليم ره­آورد سازمان حقوق بشر:

در بازخواني انديشه­ اي آورده ­اند بزرگترين قرباني در پاي مجسمه آزادي، خود آزادي است؛ زيرا تمامي معاني والاي آزادي، آزادگي و آزادانديشي، قرباني مجسمه­ اي شده است كه قرار بود، بت خدايان دروغيني باشد كه مشعل دروغ در دست گيرد.

يكي از مشعل­ هاي دروغ كه همواره در دستان رهبران دروغ دنياي سرمايه­ داري است، اصطلاح حقوق بشر است و رعايت آن در معنايابي، معنادهي و تفهيم پرمغز  و پرمعناي اين اصطلاح در بين دولت­ها، موضوعات سازمان جهاني است كه آمده است؛ رعايت موازين انساني براي انسان­هاي در معرض خطر از سوي دولت­ها و ملت­ها جدي دانسته شود.

من انسان بجامانده از سلاح­هاي شيميايي عراق در مرور مفاهيم حقوق بشر سازمان ملل برآنم كه چگونه مي­شود در جراحات سلاح­هاي شيميايي و آسيب­ هاي ترور در سايه­ ي اين اصطلاح زيبا محكوم به فراموشي باشم؟

وقتي مرا با سلاح­هاي شيميايي در شلمچه و مجنون و سردشت مسموم مي­كردند و يا اينكه زمانيكه مرا در جنگ ترور به قربانگاه مي­بردند، چگونه مي­شد مفاهيم حقوق بشر بر من معنا پيدا نمي­كرد؟

بر آن شدم يكبار ديگر معاني و وظايف حقوق بشر را در تركيبات كلمات جستجو كنم؛ اما خود را در آن نيافتم. بنابراين به انسان­بودنم شك كردم. 74جلد تأليف خود را كه شابك آن در كتابخانه و ثبت اسناد ملي ايران ثبت شده است را كنار گذاشتم و كتاب تبيين حقوق بشر آوارگان و پناهندگان سازمان ملل نوشته آراگايل، نانسي برون، ليندا گاسك، پي­هايگل و ريچارد موليكا را ورق زدم، باز خودم را در آن نيافتم.

در اتاقك فقيري كه هنوز بي­ شباهت به دخمه­ ها و سنگرهاي دفاعي نيست، دانستم من بيش از آنكه قرباني سلاح­هاي شيميايي و قرباني جنگ ترور باشم، قرباني تعاريف و اصطلاحات سازمان حقوق بشر هستم كه فرزندان درست، فرزندان هويت و فرزندان غير تسليم در تعاريف سازمان ملل راه ندارند.

اتاقكي كه قرار است سرفه­ هاي شبانه و دردهاي پنهان را تحمل كند، بچه­ اي كه قرار است صبح فردا مضطرب به مدرسه برود، زني كه قرار است كابوس­هاي شبانه شوهرش را معنا كند و آسيب­ ديده­ اي كه قرار است از درد همه اين­ها به مفاهيم پناه بياورد در كدامين تعاريف حقوق بشر معنا مي­شود؟

سازماني كه عمده ­ترين ره ­آورد آن مرگي آسان و زندگي سخت براي كشورهاي غير تسليم است؛ بنا بر همين مصداق كتاب جنگ بي­ پايان ميچلركلر را ورق زدم كه از زبان روسای کاخ سفید        مي­نويسد؛

نخبگان و نخبه­ هاي حاكم بر آمريكا هم ما را وادار مي­كنند كه همچنان به سركوبي انقلاب­ها بپردازيم، در اين راه هيچ سازشي وجود ندارد، منافع تهديدشده بزرگ­تر از آنست كه بتوان سازش كرد…..

و من فرزند يك انقلاب، قرباني ترور و قربانی سلاح­هاي شيميايي همچنان در تعاريف حقوق بشر فراموش گشتم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /