چهارشنبه, 18 تیر , 1399
11:47:32 - یکشنبه 8 آذر 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
يادداشت قابل تامل فعال محيط زيست جمي؛نگذازيد محيط زيست بکر”جناح”به سرنوشت”جم”دچار شود
زماني ده ها گله ی قوچ، ميش و كل با جمعيت هاي چندصدتايی چون مرواريد هاي با ارزشي در طبيعت جم بودند. پلنگ، گرگ و ديگر حیوانات شکارچی نادر با چشمه ها و جويبارهاي پرآب و فراوان، يك اكولوژي خاص را به وجود آورده بودند. به گزارش خبرنگار پايگاه خبري جهانگيريه به نقل از جناح […]

زماني ده ها گله ی قوچ، ميش و كل با جمعيت هاي چندصدتايی چون مرواريد هاي با ارزشي در طبيعت جم بودند. پلنگ، گرگ و ديگر حیوانات شکارچی نادر با چشمه ها و جويبارهاي پرآب و فراوان، يك اكولوژي خاص را به وجود آورده بودند.

به گزارش خبرنگار پايگاه خبري جهانگيريه به نقل از جناح آنلاین، مصطفی هوشمند از فعالان محیط زیست شهرستان جم استان بوشهر در یادداشتی که در اختیار وب سایت جناح آنلاین قرار داده است به شباهت های محیط زیست کنونی جناح با سالیان نه چندان دور شهرستان جم اشاره دارد و در توصیه هایی تامل برانگیز مردم منطقه جناح استان هرمزگان را به دفاع از میراث باارزش خدادادی دعوت می کند و از مردم و مسئولین می خواهد پیش از آنکه گونه های جانوری این منطقه به نابودی کشیده شود برای نجات و احیا آنها قدم های محکمی برداشته شود.

 

نوشته این دوستدار طبیعت و محیط زیست بدین شرح است:

“امروز ذهنم متزلزل و فكرم پريشان است و در جوار محيط زندگيم سر به تامل و فكر فرو برده ام. گفتم شرحي از حكايات محيط زيست جم و جناح بنويسم كه شباهت هاي زيادي با هم دارند.

چند مدت مي شود كه با فعالان و حاميان محيط زيست هرمزگان آشنا شده ام؛ دوستاني از بندر خمير، بستك و جناح تا جاسك. در اين ميان يك منطقه مرا به فكر فرو برده است با طبيعتي كه هنوز بكر مانده است که البته با تهديدهاي فراوانی نیز رو به رو است.
حيات وحش منحصر بفردي كه يادآور دوران پرشكوه نگين سبز جنوب، جم است. سرزميني سبز که با كوه هاي نقره فامش تحت سيطره ی تعرضات انساني و شركت هاي نفت و گاز است كه لطمات و خسارات جبران ناپذير بسياري متحمل شده است و كم كم و اندك اندك در حال از دست دادن توان اكولوژي خود و در سراشيبي نابوديست.

زماني ده ها گله ی قوچ، ميش و كل با جمعيت هاي چندصدتايی چون مرواريد هاي با ارزشي در طبيعت جم بودند. پلنگ، گرگ و ديگر حیوانات شکارچی نادر با چشمه ها و جويبارهاي پرآب و فراوان، يك اكولوژي خاص را به وجود آورده بودند؛
از هفت چاه تا سرچشمه.

ولي چه شد اين همه زيبايي؟
هجوم نابهنگام شكارچياني كه با شليك به خيال خود لذت و شادي را براي خود به ارمغان مي آوردند ولي حيف كه نمي دانستند هر گلوله اي كه آنها به سوي حيات وحش پرتاب مي كردند چون تبري بر پيكر منطقه شان بود. منطقه اي كه صدها سال با تلاش و همت مردمانش، شاخص جنوب بود.

هجوم شركت هاي نفت و گاز و احداث پالايشگاه ها، حلقه چاه ها، شهرك هاي مسكوني و خطوط انتقال گاز در سايه ی سكوت مردم و مسئولين و با برداشت هاي بي رويه آب، كم كم اكوسيستم كم نظير جم را دست خوش تغيير قرار داد تا الان كه در سايه ی كم كاري و إهمال شديد عده اي كه خود در راس محيط زيست قرار گرفته اند رو به نابودي نهاده است. اگر سعي و تلاشي در این امر سترگ انجام نگيرد در آینده چگونه زیستگاه خود را معرفي كنیم.

شباهت هاي زيادي بين جم و جناح است؛ از موقعيت جغرافيايي تا علاقه و تعصب مردمانش به سرمايه خود و مطالبي ديگر كه در اين متن نمي گنجد.

خطاب من به مردم جناح اين است:
اين مشكلاتي كه محيط زيست و حيات وحش جم را در آستانه ی نابودي قرار داده در حال نزديك شدن به شماست.

حيات وحش جناح هنوز بكر و متنوع است و گواه آن وجود گله هاي چند صدتایي قوچ و ميش لارستان، پلنگ، گرگ، پرندگان شكاري و هر آنچه يك اكوسيستم بي نظير را می‌سازد است.

خطر وجود شكارچيان محلي و غير بومي، همچنين عشاير، جناح را تهديد مي كند.

تشكيل انجمن ها و موسسه هاي محيط زيستي به همراه بسيج مردمي بهترين راه حل براي مقابله با شكارچيان طبيعت است، هر چند تشکیلات اداری حفاظت محيط زيست، إهمال كند.

دیگر اینکه كوشش جهت معرفي جناح به يك منطقه شكارممنوع يا حفاظت شده كه بهترين راه براي حفظ حيات وحش منطقه است-كاري كه مردم جم در انجام آن اشتباه كردند و اقدامي نكردند- می تواند نقش بسزایی ایفا کند.

فعاليت هاي شركت هاي نفت و گاز دغدغه ی همه ی مردم جنوب است. فعاليت هايی كه مي تواند بدون تاثير گذاري زياد در مورد طبيعت، و البته در صورت نظارت مردم و مسوولين به خصوص رسانه هاي منطقه، به صورت عادی انجام پذيرد.

هنوز كه اول راه است و در منطقه جناح نیز فعالیت شرکت های نفتی و گازی پدیده ای جدید به شمار می رود مي توان جلو آثار مخرب آنها را گرفت.

در كنار همه ی اين ها، وجود تغییرات آب و هوايي و گرم شدن زمين، وظيفه ی شما را بيش از پيش سنگين تر مي كند.

بايد توجه كنيم اگر يك جنگل، درياچه يا مرتع و گونه هاي جانوري را نابود كنيم مثل اين است كه نخ ها و تارپود يك فرش را كشيده باشيم كه از هم خواهد گسيخت.

پس هنوز اين فرصت باقي است كه رفتار خود را در قبال محيط زيست تغيير دهيم.

بايد توجه داشته باشيم شايد شما آخرین نسلي از مردم جناح باشيد كه اين طبيعت بكر را از نزديك مي بينيد و مشاهده مي كنيد؛ پس وظيفه ی شما سنگين تر از قبل خواهد بود.

تحت حفاظت قرار دادن محيط زيست و حيات وحش منطقه با حضور اقشار مردم، آموزش جوامع محلي در زمينه فرهنگ سازي و تلاش گسترده براي ارتقاء به منطقه ی حفاظت شده يا شكارممنوع قطعا جواب خواهد داد.

یقینا شما مردم جناح نخواهيد گذاشت محيط زيست “جناح” به سرنوشت “جم” دچار شود.
با تشكر مصطفي هوشمند-جم”

 

انتهای پیام/

بر چسب ها: , , ,
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /