دوشنبه, 30 فروردین , 1400
6:24:04 - شنبه 10 ژوئن 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
امروز جاده خور با حمایت خیرین در دل کوهها به پیش می رود
خیرین کمر همت بسته اند تا آرزوی مردم شهرستان بستک که دسترسی آسان و بی خطر به خلیج فارس است با بهره برداری از جاده خور محقق شود تا 30 نقطه حادثه خیز و 14 شیب خطرناک جاده فعلی حذف شود.

به گزارش جهانگیریه؛ در دنیای امروز جاده یک شاخص توسعه اقتصادی است و جاده های صعب العبور و طولانی و زمانبر دیگر پذیرفتنی نیستند و در این میان، جاده های مواصلاتی استان هرمزگان در مقایسه با سایر استان ها با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم می کنند که متاسفانه کمتر روزی است که خبری مبنی بر از دست دادن هم استانی هایمان در این جاده ها شنیده نشود.

شهرستان بستک با فاصله 230 کیلومتری با بندرعباس به عنوان یکی از دورترین شهرستان های استان هرمزگان نسبت به مرکز استان شناخته می شود که مجموع راه های مواصلاتی این شهرستان 650 كيلومتر است كه 230 كيلومتر آن راه بين شهري، 280 كيلومتر راه آسفالت روستايي و 140 كيلومتر نیز جاده خاكي و شني است.

شهر جناح به عنوان شهر دوم شهرستان بستک، علیرغم اینکه تا یک دهه پیش در تقسیمات کشوری مرکز دهستان بوده است، اما همواره از امکانات و بضاعت های یک شهر برخوردار بوده است. با گشت و گذاری در شهر جناح شاهد سرزندگی، هویت اصیل و فرهنگ غنی اسلامی و استقلال شغلی جناح می شویم. اما دور افتادگی جناح از جاده اصلی و شریانی، باعث کم شدن تردد به جناح شده و این امر باعث کم رونق شدن بازار کسب و کار در جناح است.

شهرستان بستک در حال حاضر بیش از 150کیلومتر با دریا فاصله دارد و از سوی دیگر این دو شهر بستک و جناح و روستاهای آنها فاقد رودخانه یا آب جاری هستند که بتوانند خانواده ها را به سمت خود بکشانند. از این رو اهالی شهرستان بستک علاقمند و مشتاق سیر و سیاحت در سواحل، خصوصا سواحل شهر و روستاهای بندرلنگه هستند و همچنین وجود بیش از120 باب مرغداری در شهرستان بستک، وجود کارخانه گچ، نمک صنعتی و دستمال کاغذی و همچنین فعالیت چندین شرکت پیمانکاری توانمند از جمله ظرفیت های این شهرستان است که درخواست چند ده ساله مردم این خطه را برای دسترسی راحت تر و نزدیک تر به خلیج همیشه فارس توجیه می کند.

معرفی جاده خور جناح، اهمیت و مزایای اقتصادی آن

جاده خور، جاده ای است که از شهر جناح در شهرستان بستک آغاز شده و از روستای مراغ در بخش شیبکوه شهرستان بندرلنگه گذشته و سپس به جاده اصلی ترانزیتی بندرلنگه – عسلویه متصل می شود. آنچه که باعث می شود تا جاده خور اهمیت پیدا کند، تغییر مسیر مواصلاتی شهرهای لار-بستک-بندرلنگه و بستک-پارسیان به دلیل گردنه های پرپیچ و خم گوچی و بُرَنْد مسیر فعلی و همچنین دسترسی کوتاه تر به سواحل و جزایر خلیج فارس است.

جایگزینی جاده خور با جاده فعلی بستک- بندرلنگه، در واقع اتصال آسان تر شهرستان بستک و حتی لارستان به خلیج فارس است زیرا فاصله شهر جناح تا بندرلنگه در حال حاضر 150 کیلومتر است و این جاده علاوه بر مسافت بیشتر، دارای 30 نقطه حادثه خیز و 14 شیب خطرناک است این درحالی است که در جاده خور، نقطه حادثه خیز و شیب خطرناکی وجود نخواهد داشت و فاصله شهر جناح و شهرستان بستک تا بندرلنگه از 150کیلومتر به 97 کیلومتر کاهش می یابد.

احداث جاده خور از سال 1373 شروع شده است که مسائل و مشکلات زیادی بر سر راه آن بوجود آمده است اما در سال 1393 با تشکیل هیات امنای جاده خور متشکل از جمعی از معتمدین و بزرگان و خیرین، جانی تازه گرفت و عملیات اجرایی آن پس از سالها، از اوایل سال ۹۴ به همت هیات امنا و مجمع خیرین راهساز به فاز اجرایی رسید.

تاکنون بسترسازی حدود چهارده کیلومتر از بیست و یک کیلومتر حدفاصل شهر جناح در شهرستان بستک تا روستای مراغ در شهرستان بندرلنگه انجام شده است که با بهره برداری از آن، آرزوی دیرینه مردم که دسترسی آسان و بی خطر به دریاست برآورده خواهد شد.

از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری عملیات آسفالت جاده خور به صورت مرحله به مرحله توسط اداره راه و شهرسازی شهرستان بستک آغاز شد که در فاز اول، آسفالت سه کیلومتر از مسیر اجرا شد و پس از آن به هر میزان که هیات امنای جاده خور آمادگی تکمیل زیرسازی را داشته باشند آسفالت ریزی توسط اداره راه انجام می شود که در این راستا اجرای فاز دوم آسفالت جاده خور بعد از ماه مبارک رمضان اجرا می شود. در حال حاضر و در ماه مبارک رمضان عملیات راهسازی جاده خور، موقتا متوقف شده است که پس از این ماه مبارک، تلاش هیات امنا برای مسیر باقی مانده، ادامه پیدا خواهد کرد.

اختصاص بودجه دولتی به جاده خور جناح پس از یازده سال

به گزارش جناح آنلاین؛ صلاح الدین رفیعی زاد بخشدار جناح از اختصاص بودجه دولتی برای احداث جاده خور در سال جاری خبر داد و افزود: در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان بستک، مبلغ پانصد میلیون تومان از محل منابع تملک دارایی‌های این شهرستان و مبلغ دویست میلیون تومان نیز در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان بندرلنگه برای پیشبرد احداث جاده خور جناح- مراغ و تامین آسفالت آن در سال جاری اختصاص یافت.

رفیعی زاد اضافه کرد: فرمانداری شهرستان بندرلنگه نیز جهت اختصاص بودجه از محل دو درصد نفت و گاز برای احداث جاده خور تا سقف هشتصد میلیون تومان قول مساعد داده است و همچنین فرمانداری بستک نیز قول تامین اعتبار تا سقف یک میلیارد تومان از محل ماده ۱۸۰ در سال جاری داده است.

گفتنی است پیش از این آخرین تخصیص بودجه دولتی برای این جاده به سال ۸۵ بر می گردد.

یادآوری این نکته ضروری است که جاده خور متعلق به شهر و بخش جناح نیست، این جاده نه تنها یک جاده شهرستانی است، بلکه برای سهولت و رسیدن به دریا حتی برای اهالی لارستان هم اهمیت دارد.

 

انتهای خبر/ مرتضی دلاوری

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /