خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
95/12/09 17:08
شناسه خبر : 79973

اجرای طرح خودمراقبتی دانش آموزان با استفاده از ظرفیت آموزش همسالان

مدیر شبکه بهداشت و درمان بستک خبر داد: طرح خود مراقبتی با هدف ارتقاء سلامت دانش آموزان و با رویکرد تقویت سلامت در مدارس، با استفاده از ظرفیت آموزش همسالان اجرا می شود. ...

به گزارش جهانگیریه؛ دکتر محمدرسول رحمن شناس مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بستک در حاشیه برگزاری نشست خود مراقبتی ویژه مدیران مدارس شهرستان بستک گفت: عملیاتی کردن برنامه‌های ملی ترویج و توسعه خود مراقبتی و تقویت و نهادینه‌سازی همکاری‌های بین‌بخشی در سطوح ملی، از محوری‌ترین برنامه های طرح تحول نظام سلامت است که طرح خود مراقبتی با هدف ارتقاء سلامت دانش آموزان و با رویکرد تقویت سلامت در مدارس، با استفاده از ظرفیت آموزش همسالان اجرا می شود.

وی هدف از برگزاری این نشست برنامه ریزی برای اجرای طرح خودمراقبتی در سطح مدارس و انتخاب سفیران سلامت عنوان کرد و افزود: در این طرح 10 درصد از دانش آموزان در هر كلاس به عنوان سفير سلامت انتخاب می شوند و كتاب خود مراقبتي به آنها آموزش داده می شود که موضوع هر بخش از كتاب شامل تغذيه سالم، خواب خوب، حل مسأله، تفكر سالم، مديريت خشم، استرس و سلامت روان است و این سفیران، موارد آموزش دیده را به همکلاسی ها و همسالان خود منتقل می کنند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بستک انواع خود مراقبتی را شامل خود مراقبتی فیزیکی، روان شناختی و عاطفی دانست که دانش آموزان به عنوان آینده سازان کشور باید با شناخت عوامل ایجاد کننده بیماری، از بروز و گسترش آن در جامعه جلوگیری کنند.

وی با اشاره به نقش مهم مدیران مدارس در افزایش آگاهی جامعه اظهار کرد: مدیران می توانند با انجام برنامه‌ریزی دقیق برای آموزش اولیا و دانش‌آموزان، نقش بسزایی در حفظ و ارتقای سلامتی جامعه داشته باشند.

گفتنی است؛ طرح سفيران سلامت دانش آموزان و اهمیت و چگونگی تدوين برنامه عملياتي برای سلامت در مدارس از جمله موضوعاتی بود که برای 150 نفر از مدیران مدارس شرکت کننده در نشست تشریح شد و همچنین شرکت کنندگان ضمن آشنایی با بیماریهای شایع در مدارس، با مباحث بهداشت روان و تغذیه دانش آموزان نیز آشنا شدند.

انتهای خبر/م.د