جمعه, 22 آذر , 1398
11:29:03 - جمعه 10 شهر 1396
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نگاهی به آداب و رسوم اهل سنت جنوب کشور در عید قربان
اهل سنت جنوب کشور، عید قربان را به مدت سه روز و با انجام آداب و رسومی که بیانگر پیشینه فرهنگی آنان است، ‌گرامی می دارند‌.

به گزارش جهانگیریه؛ عید سعید قربان یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است که در جنوب کشور و بویژه در میان اهل سنت، دارای آداب و رسوم خاصی است بطوریکه مردم این دیار هر ساله به مدت سه روز در پاسداشت این عید، مراسم ویژه ای را به صورت عمومی تدارک می بینند.

خرید گوسفند، لباس و کفش، تهیه شیرینی و آجیل و پخت کلوچه محلی از جمله آداب و برنامه های مردم جنوب قبل از عید سعید قربان است و در صبح روز عید، همراه با طلوع خورشید، موذن به مسجد می رود و مردم را به نماز عید فرا می خواند و مردم نیز بعد از شستن بدن و پوشیدن لباس نو، به قصد ادای نماز عید به سوی مسجد جامع می روند.

نماز عید اهل سنت دو رکعت است که در رکعت اول هفت تکبیر و در رکعت دوم نیز پنج تکبیر گفته می شود و بعد از نماز، خطیب بالای منبر می رود و خطبه نماز عید که شامل دو قسمت است را ایراد می کند که بعد از فراغت از خطبه و دعا، نمازگزاران به سوی قبرستان می روند و با قرائت قرآن و فاتحه از درگاه خداوند، برای اموات طلب آمرزش می کنند و تلنگری بر نفس اماره خود می زنند که مقصد همه انسانها همین است.

در روز عید همه مردم لباس نو می پوشند و به خانه های هم محلی های خود می روند که دیدار بستگان درجه یک از جمله: پدر و مادر، برادران و خواهران در اولویت دیدارها قرار دارند و پس از آن به دیدن اقوام دورتر و تمامی اهل محل می روند و دریایی از صفا و صمیمیت را به نمایش می گذارند و کنار گذاشتن کدورت ها و حلالیت طلبیدن از یکدیگر، از شاخص ترین آداب و رسوم مردم این خطه از جنوب است.

اما در این روز، حال و هوای کودکان بستک قابل وصف نیست. کودکانی که شب عید را با لباسی نو، معطر و کفشهای براق بی صبرانه در انتظار طلوع خورشید لحظه شماری کرده اند و با آغاز روز، همدلی را در کوچه پس کوچه های محل به نمایش می گذارند.

کودکان با تبریک عید به اهل خانه، خود را میهمان صاحب خانه می کنند و عیدی این روز را دریافت می کنند که امید است این سنت حسنه همانگونه که از پیشینیان به عنوان ودیعه ای ارزشمند به نسل امروز منتقل شده با حفظ و حراست از آن به عنوان گنجینه ای با ارزش در اختیار نسل های بعدی قرار گیرد.

شهرستان بستک با جمعیتی 80 هزار نفری در 230 کیلومتری بندرعباس واقع شده است.

انتهای خبر / مرتضی دلاوری

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /