پنج شنبه, 30 آبان , 1398
14:00:16 - یکشنبه 16 مهر 1396
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حفاظت مرتعداران از ١٧٣ هزار هكتار از مراتع شهرستان بستك
سرپرست اداره منابع طبيعي و آبخيزداري بستك خبر داد: در راستاي اجرای طرح حفاظت مشاركتي در عرصه هاي منابع طبیعی، ١٧٣ هزار هكتار از مراتع شهرستان توسط مرتعداران و به صورت مشاركتي حفاظت مي شود.

به گزارش جهانگیریه؛ حامد احمدپور، سرپرست اداره منابع طبيعي و آبخيزداري بستك گفت: به استناد ماده ١٢ قانون افزايش بهره وري بخش كشاورزي و منابع طبيعي مصوب سال ١٣٨٩، مي بايست جهت كنترل و كاهش عوامل تخريب از طريق بكارگيري بخش هاي غيردولتي به گونه اي عمل شود كه پوشش حفاظتي و حمايتي جنگل ها و مراتع افزايش يابد.

وی افزود: در راستای سهیم نمودن مجریان و بهره برداران در امر حفاظت و نهادینه کردن فرهنگ منابع طبیعی در میان آحاد مردم، اداره منابع طبيعي و آبخيزداري بستك پروژه حفاظت مشاركتي را از سال ٩٤ در دستور كار خود قرار داد که مرتعداران پس از دريافت كارت مرتعباني و انعقاد قرارداد، می توانند به عنوان ضابطين در امر حفاظت از مراتع و جلوگيري از تخريب و تصرف اراضي ملي با يگان حفاظت اداره همكاري كنند.

احمدپور عنوان کرد: رویکرد جدید سازمان منابع طبیعی مبتنی بر حفاظت مشارکتی است که در این رویکرد، اصل و تلاش بر حفظ منابع موجود به جای کاشت گونه جدید است که این رویکرد از طریق مشارکت مردم و بهره برداران اجرا می شود.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح مشارکتی، سهیم کردن بیش از پیش مرتع داران در امر حفاظت و نگهداری از عرصه های طبیعی و مرتعی است و این قراردادها دو وجه دارد که شامل اقدامات انگیزشی و اقدامات حمایتی است. اقداماتی که منابع طبیعی برای مرتعدار و اقداماتی که مرتعدار در قبال آن برای حفظ مرتع انجام می دهد.

سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بستک اظهار کرد: در این قرارداد اقدامات منابع طبیعی اقداماتی فنی، تجهیزاتی و تسهیلاتی است و مرتعدار نیز اقدامات حفاظت از مرتع را از قبیل جلوگیری از دخل و تصرف، احیا گونه ها، جلوگیری از آتش سوزی عرصه و کنترل محدوه عرصه، کنترل آفات و مواردی از این قیبل را برعهده می گیرد.

احمدپور در پایان تاکید کرد: حفاظت از عرصه های منابع طبیعی نیازمند فرهنگ سازی و مشارکت مردم به ویژه مرتع داران و مجریان بومی و منطقه ای است که با آموزش‌های لازم و ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی با توجه به نیازهای بهره‌برداران و جامعه هدف می‌توان در جهت حفاظت و توسعه جنگل ها، مراتع و صیانت از منابع طبیعی و توسعه بیش از پیش این منابع گام برداشت.

انتهای خبر/مرتضی دلاوری

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /