خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
97/01/18 15:47
شناسه خبر : 81210

آغاز خرید تضمینی دانه های روغنی کلزا در شهرستان بستک

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بستک پیش بینی کرد از ۴۵ هکتار از اراضی زیر کشت کلزا شهرستان بستک، ۱۰۰ تن دانه های روغنی کلزا برداشت شود. ...

به گزارش جهانگیریه؛ عادل خورشیدی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بستک گفت: ۴۵ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه لاورمیستان و ایلود از توابع شهرستان بستک زیر کشت کلزا می باشد که هم اکنون بوسیله کمباین های دارای معاینه فنی و زیر نظر کارشناسان در حال برداشت می باشد.

وی ضمن پیش بینی برداشت ۱۰۰ تن کلزا از این اراضی افزود: کلزا به عنوان یک گیاه روغنی، از محصولات استراتژیک و مورد نیاز کشور شناخته می شود که در راستای کشاورزی حفاظتی و با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه کشت این گیاه با ارزش، برای دومین سال پیاپی در استان هرمزگان کشت مکانیزه کلزا با دستگاه خطی کار کشت مستقیم در نیمه دوم مهرماه انجام شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بستک افزود: کشت مکانیزه کلزا با دستگاه خطی کار در راستای کشاورزی حفاظتی و با هدف افزایش تولید، صرفه جویی در مصرف بذر و کود، سهولت انجام کار و کاهش هزینه تولید انجام می شود.

خورشیدی با اشاره به اینکه عمده ارقام کشت شده در این منطقه هایولای است اظهار داشت: دولت کلیه کلزا های برداشت شده را از طریق خرید تضمینی تحویل می گیرد و در شهرستان بستک فصل کشت کلزا از اواخر مهر ماه آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه دارد و برداشت آن نیز از نیمه فروردین ماه آغاز می شود.

گفتنی است دانه کلزا حاوی 48 درصد روغن است و کنجاله آن نیز حاوی 40 درصد پروتئین می باشد که به مصرف خوراک دام می رسد.

انتهای خبر/مرتضی دلاوری