جمعه, 22 آذر , 1398
11:49:08 - جمعه 23 تیر 1396
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصاویری از ذوق و هنر خطه جنوب بر سنگ مزار گذشتگان
در گوشه و کنار قبرستان شهر بستک شاهد سنگ مزارهایی هستیم که بیانگر ذوق و هنر این خطه از مردم جنوب است که با حکاکی آیاتی از قرآن بر روی سنگ، آثاری بی نظیر و ماندگار را خلق کرده اند.

به گزارش جهانگیریه؛ شهرستان بستک با داشتن سابقه چند هزار ساله، دارای قبرستان های قدیمی است که بعضا آثاری از آنها بجای مانده است که برای نمونه می توان به سنگ قبرهای قدیمی در روستا ایلود اشاره کرد که برخی از آنها توسط اداره میراث فرهنگی جمع آوری شده و در حمام خان شهر بستک نگهداری می شود.

شهر بستک در حال حاضر دارای تنها یک قبرستان است که در سال 1388 توسط شهرداری بستک بهسازی شده است. در بخش اعظمی از قبرستان که در گذشته اجساد دفن شده اند فاقد سنگ قبر است و بعضا تنها دو سنگ در دو طرف قبر وجود دارد.

قسمت هایی از قبرستان به شکل آرامگاه خانوادگی با کشیدن دیوار هایی با ارتفاع 50 سانتی متر از سایر بخش ها  متمایز شده اند و برخی از قبرها نیز به مرور زمین نشست پیدا کرده اند و به چاله هایی تبدیل شدند.

در گوشه و کنار قبرستان شاهد سنگ مزارهایی هستیم که بیانگر ذوق و هنر این خطه از مردم جنوب است که با حکاکی آیاتی از قرآن بر روی سنگ آثاری بی نظیر و ماندگار را خلق کرده اند.

برای زیارت قبور مومنین بنا به فرمایشات ائمه اطهار (ع) می بایست اموری را مد نظر قرار داد: با وضو و طهارت وارد قبرستان شد، بی سلام و دعا از قبرستان عبور نکرد، بر روی قبور راه نرفت، در قبرستان خنده ننمود، در قبرستان حرف دنیا نزد، از حال مردگان عبرت گرفته و آماده سفر آخرت شد، بر سر قبور ارحام و خویشان فاتحه خواند و…

بنابر روایات زيارت قبور مومنين داراي سه فايده است: زيارت قبور مردگان بايد عبرت و پند زيارت‏كننده مي‏شود، زيارت قبر مؤمن و قرائت قرآن و فاتحه و دعاء در نزد قبر او، موجب خشنودي و مغفرت آن مؤمن مي‏شود و زيارت قبور علاوه بر ثوابي كه براي مرده دارد پاداش فراواني نيز براي زيارت‏كننده دارد.

انتهای خبر/مرتضی دلاوری

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /