یکشنبه, 31 شهریور , 1398
10:37:59 - سه شنبه 28 دی 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انعقاد تفاهم نامه حفاظت مشارکتی100هزار هکتاری در شهرستان بستک
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بستک از انعقاد 100 هزار هکتار تفاهم نامه حفاظت مشارکتی با مجریان طرح ها خبر داد و افزود: هدف سهیم نمودن مجریان و بهره برداران در امر حفاظت و نهادینه کردن فرهنگ منابع طبیعی در میان آحاد مردم است.

به گزارش جهانگیریه؛ علی معلمی رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بستک از انعقاد 100 هزار هکتار تفاهم نامه حفاظت مشارکتی با مجریان طرح ها خبر داد و افزود: در راستای سهیم نمودن مجریان و بهره برداران در امر حفاظت و نهادینه کردن فرهنگ منابع طبیعی در میان آحاد مردم، به انعقاد تفاهم نامه های حفاظت مشارکتی پرداخته شد.

معلمی افزود: این تفاهم نامه ها شامل مراتع 13 روستای سید احمدی، کهتویه، چاه قیل، بیسه، مردنو، مغدان، محمودآباد، تنگ بستک، کاشونی، گزه، چاه سرمه، لاوردین و پای تاوه می باشد.

وی ضمن اشاره به سالها بی توجهی به منابع طبیعی و بوجود آمدن مشکلات فراوان عنوان کرد: رویکرد جدید سازمان منابع طبیعی مبتنی بر حفاظت مشارکتی است که در این رویکرد، اصل و تلاش بر حفظ منابع موجود به جای کاشت گونه جدید است که این رویکرد از طریق مشارکت مردم و بهره برداران اجرا می شود.

معلمی افزود: هدف از اجرای این تفاهم نامه دو طرفه، مشارکت دادن بیش از پیش مرتع داران در امر حفاظت و نگهداری از عرصه های طبیعی و مرتعی است و این تفاهم نامه دو وجه دارد که شامل اقدامات انگیزشی و اقدامات حمایتی است. اقداماتی که منابع طبیعی برای مرتعدار و اقداماتی که مرتعدار در قبال آن برای حفظ مرتع انجام می دهد.

وی اظهار کرد: اقدامات منابع طبیعی اقداماتی فنی، تجهیزاتی و تسهیلاتی است و مرتعدار نیز اقدامات حفاظت از مرتع را از قبیل جلوگیری از دخل و تصرف، احیا گونه ها، جلوگیری از آتش سوزی عرصه و کنترل محدوه عرصه، کنترل آفات و مواردی از این قیبل را برعهده می گیرد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بستک در پایان تاکید کرد: حفاظت از عرصه های منابع طبیعی نیازمند فرهنگ سازی و مشارکت مردم به ویژه مرتع داران و مجریان بومی و منطقه ای است که با آموزش‌های لازم و ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی با توجه به نیازهای بهره‌برداران و جامعه هدف می‌توان در جهت حفاظت و توسعه جنگل ها، مراتع و صیانت از منابع طبیعی و توسعه بیش از پیش این منابع گام برداشت.

انتهای خبر/م.د

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /