دوشنبه, 30 فروردین , 1400
23:51:34 - دوشنبه 9 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گزارش جامعی از خرید حمایتی گوجه فرنگی در بستک / فروش محصول تنها به قصد اشتغال زایی گوجه چینان
کشاورزان اجرای خرید حمایتی گوجه فرنگی را تنها مُسَکِّنی برای تولید می دانند زیرا فروش 330 تومانی به ازای هر کیلو گوجه فرنگی جبران کننده هزینه های تولید نیست چه برسد به کسب سود در سال اقتصاد مقاومتی.

به گزارش جهانگیریه؛ چندی است که نارضایتی کشاورزان از افت شدید قیمت گوجه فرنگی در بازار و عدم برداشت محصول، بحث داغ محافل رسانه ای است اما ریشه های این ضرر کشاورزان به عنوان بازوان تولید مواد غذایی در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل چیست؟

برخی از کارشناسان مناسب بودن شرایط آب و هوایی را در سال جاری، دلیل افزایش میزان تولید محصول در واحد سطح دانسته که در نتیجه سبب همرسی محصول گوجه فرنگی در شهرستان های استان هرمزگان و حتی استانهای هم جوار شده است و همچنین افزایش سطح زیر کشت گوجه فرنگی از دلایل عرضه یکباره محصول در بازار عنوان می شود که به علت نبود تقاضا کافی در بازار، قیمت فروش گوجه فرنگی کشاورزان به شدت افت کرده و از کیلویی 1100 به 200 تومان کاهش یافته است.

هفته گذشته اسدپور مدیر سازمان تعاون روستایی هرمزگان از آغاز به کار 11 مرکز خرید حمایتی گوجه فرنگی در شهرستان های بندرخمیر، پارسیان، میناب، بندرعباس و بستک خبر داد تا در راستای حمایت از تولید به خرید حمایتی این محصول اقدام نمایند.

سعدالله رحمانی معاون جهاد کشاورزی شهرستان بستک در این باره گفت: برای حمایت از گوجه کاران شهرستان بستک خرید حمایتی این محصول از روز پنچ شنبه 16/10/95 آغاز شده است که کارگروهی متشکل از مدیریت جهاد کشاورزی، تعاون روستایی، نظام صنفی کارهای کشاورزی، وظیفه خرید گوجه فرنگی را به عهده دارند.

وی افزود: کشاورزان متقاضی از طریق مدیریت جهاد کشاورزی به تعاون روستایی معرفی شده و ضمن تایید کیفیت محصول توسط نظام صنفی کارهای کشاورزی، محصول توسط تعاون روستایی بعد از وزن شدن، بارگیری شده و به کارخانه های رب گوجه فرنگی در استانهای همجوار ارسال می شود.

رحمانی قیمت هر کیلو گوجه فرنگی را 330 تومان اعلام کرد و افزود: مبلغ مورد نظر پس از فروش و تامین اعتبار در وجه کشاورز پرداخت می شود.

معاون جهاد کشاورزی شهرستان بستک سطح زیر کشت گوجه فرنگی را در شهرستان ۴۵۰ هکتار اعلام کرد و افزود: پیش بینی می شود 15 هزار تن گوجه فرنگی از این مزارع برداشت شود و خرید حمایتی نیز تا زمانی که قیمت محصول در بازار به تعادل برسد ادامه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این قیمت جوابگو زحمت کشاورزان است؟ گفت: قیمت کم است و علت آن نیز اشباح بودن بازار است. حتی کشاورزی گفته است: کامیونی پر از گوجه فرنگی را به تهران فرستادم ولی در کمال تعجب کیلویی 150 تومان از من خریداری شد.

رحمانی افزود: با توجه به اینکه دولت برخی از محصولات مانند گندم را که به عنوان کالای استراتژیک، خرید تضمینی می نماید ولی گوجه فرنگی به عنوان محصولی سودآور همیشه مورد اقبال کشاورزان و در اولویت کشت می باشد.

شهاب شجاعی مدیر عامل اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی شهرستان بستک از خرید 50 تن گوجه فرنگی در راستای اجرای خرید حمایتی خبر داد و افزود: از روز پنج شنبه گذشته تاکنون روزانه 15 تن گوجه فرنگی از کشاورزان خریداری شده است که امکان خرید روزانه 50 تن گوجه فرنگی با توجه به سهمیه کارخانه رب سازی برای شهرستان بستک وجود دارد.

وی اعلام کرد: اکنون محصول گوجه فرنگی بعد از وزن شدن، از طریق باربری به کارخانه رب دشت نشات شهر زرقان استان فارس ارسال می شود و کرایه حمل را نیز خود سازمان مرکزی تعاونی روستایی می پردازد.

شجاعی افزود: با توجه به نرخ پایین گوجه فرنگی در بازار، کشاورزان از طرح استقبال کردند و با رغبت محصول خود را تحویل می دهند.

در پیگیری این خرید حمایتی با محمد پردهان رئیس شورای اسلامی روستای لاورمیستان که این روستا به عنوان یکی از قطب های کشاورزی شهرستان بستک شناخته می شود گفتگو شد که وی عنوان کرد: در ابتدای برداشت محصول گوجه فرنگی قیمت آن 1100 تومان بوده که یکباره به 500 و بعد 300 تومان کاهش یافت و با توجه به این نکته که علاوه بر هزینه های تولید، به ازای هر کیلو 100 تومان دستمزد کارگر برای برداشت محصول می شود و با توجه به قیمت 1200 تومانی سبد پلاستیکی گوجه فرنگی، در نتیجه به ازای هر کیلو 120 تومان هزینه سبد می شود که تنها هزینه سبد و دستمزد کارگر برای برداشت هر کیلو گوجه فرنگی 220 تومان است که با توجه به قیمت 330 تومانی خرید حمایتی، به ازای هر کیلو تنها 110 تومان برای کشاورز باقی می ماند که از آن هم نیز باید هزینه های تولید از جمله بذر، کود، سم و… را کم کرد و در عمل سودی برای کشاورز باقی نمی ماند بلکه ضرر هم می کند.

برای پیگیری بیشتر موضوع با آقای افرازه یکی از گوجه کاران گفتگو شد که وی گفت: من در سال زراعی جاری 4 هکتار گوجه فرنگی کشت کردم و در حال حاضر بیش از 200 تن گوجه فرنگی در مزرعه آماده برداشت است و با توجه به هزینه 50 میلیون تومانی در مراحل کاشت و داشت، الان مجبور به فروش گوجه فرنگی به قیمت 330 تومان هستم که به عنوان مثال با فروش 15 تن گوجه فرنگی و کم کردن هزینه سبد و کارگر گوجه چین، تنها 2 میلیون تومان دریافت می کنم که با این مبلغ هزینه های تولید هم جبران نمی شود.

وی افزود: با توجه به این نکته که با خرید حمایتی گوجه فرنگی، امکان اشتغال برای کارگران گوجه چین بوجود می آید در حال حاضر در حال فروش محصول به این قیمت می باشم.

این کشاورز عنوان کرد: با توجه به هزینه سبد گوجه فرنگی اگر شرایطی فراهم شود که امکان برگشت سبد و یا فروش محصول به صورت فله فراهم شود تاثیر بسزایی در جبران خسارت کشاورزان خواهد داشت.

در پایان باید یادآور شد دولت محترم در شرایط موجود، این خرید حمایتی را به عنوان راه حل این مشکل اجرایی نمود اما می بایست برای حمایت از تولید داخل، آستین ها را بیش از این بالا زد و تدابیر لازم را پیش از  وقوع این قبیل مشکلات اندیشید تدابیری چون تشویق کشاورزان به کشت محصولات استراتژیکی چون گندم، اعمال مدیریت در میزان سطح زیر کشت محصول، مهیا کردن زمینه های صادرات به سایر کشورها، پرداخت تسهیلات به کشاورزان جهت ساخت انبار و سردخانه جهت نگهداری محصول و عرضه اختیاری آن در بازار نام برد.

 

 

 

 

انتهای خبر/م.د

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /