خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
18/02/10 14:41
شناسه خبر : 81108

از کلام مولا علی (ع) تا عمل مسئولان در مصرف بیت المال!!!

روشنایی 8 ماهه، دهها و شاید بیش از صد چراغ برق، در شهرک صنعتی فاز 2 شهر بستک که تاکنون در عمل تنها بخشی از زمین های آن به متقاضیان واگذار شده، آیا در کلام معصومین، این مصداق اسراف بیت المال نیست؟ ...

به گزارش جهانگیریه؛ امروز که بیش از 14 قرن از ظهور اسلام می گذرد برای مردم و مسئولین واجب است که نصایح ائمه و بزرگان دین را مرور کرده و سرلوحه کار خود قرار دهند که یکی از مهمترین نصایح، دقت در مصرف بیت المال است که امام علی علیه السلام در این باره برای کارگزاران خود می نویسد: “قلم های خود را نازک کنید و سطرها را نزدیک به هم گیرید و زیادتی کلمات را حذف کنید و مقاصد و منظورها را در نظر بگیرید! بر حذر می دارم شما را از پر حرفی و پر نویسی، زیرا، اموال مسلمانان نمی تواند این گونه خسارت ها را تحمل کند.” بحار الانوار، ج 76، ص 49، میزان الحکمة، ج 9، ص 308، خصال، ص .219

این کلام امام معصوم بیانگر لزوم دقت در جزئی ترین مصارف بیت المال است اما امروزه در گوشه و کنار کشور و حتی شهرستان کوچکی همچون شهرستان بستک نمونه هایی از مصارف بیت المال دیده می شود که جای تامل و بازنگری در آنها وجود دارد.

در تاریخ یک تیر ماه سالجاری در یکی از کانال های خبری شهرستان، دغدغه و سوال یکی از شهروندان بستکی با این متن منتشر شد: “روشن بودن تمام چراغ های معابر در شهرک صنعتی واقع در جاده بستک لار، بدون هیچ گونه ساخت و ساز، استفاده و… این در حالی است که مردم از نوسان برق گله مند هستند اما اسراف برق در این شهرک کاملا مشاهده می شود.” و در جواب این سوال شهروند نیز مدیریت برق شهرستان با درج پیامی عنوان کرد: “به درخواست شرکت شهرک های صنعتی، برای جلوگیری از سرقت ترانس و لوازمات مربوطه چراغ ها روشن گردیده است، ضمنا برای برآورد مصرف در داخل تابلو کنتور نیز نصب شده است.”

پیمانکاران مشغول در شهرک صنعتی، نیازمند روشنایی هستند

بعد از گذشت نزدیک به 8 ماه مجدد پیگیر این دغدغه در شهرستان شده و ابتدا نیز عبدالقادر مقدسی، رئیس اتاق اصناف شهرستان بستک در مورد شهرک صنعتی فاز 2 شهر بستک که در سالجاری به بهره برداری رسید گفت: در فاز اول این شهرک، 102 قطعه زمین واگذار می شود که 123 نفر متقاضی شده و ثبت نام کرده اند که تا به امروز، 63 نفر واجد شرایط شناخته شدند و هزینه تعیین شده برای واگذاری زمین را پرداخت کرده اند که به 42 نفر نیز از این تعداد، بعد از ثبت قرار داد، زمین واگذار شده است که افراد می بایست اقدام به تهیه نقشه نمایند تا روال اداری آن طی شود.

رئیس اتاق اصناف شهرستان بستک درباره لزوم روشنایی شهرک صنعتی افزود: در حال حاضر پیمانکاران مخابرات، آب و گاز مشغول فعالیت هستند و روشنایی مورد نیاز است.

به اصرار شرکت شهرک های صنعتی، روشنایی شهرک راه اندازی شد

مهندس جاسم دهگری، مدیریت برق شهرستان بستک نیز درباره لزوم روشنایی شهرک صنعتی فاز 2 به خبرنگار ما گفت: نمی توان در حال حاضر این روشنایی را روشنایی معابر دانست چون در آنجا هنوز معبر معنایی ندارد و برای راه اندازی روشنایی شهرک نیز از طرف شرکت شهرک های صنعتی اصرار زیادی شد و ما نیز بعد از دریافت 5 حق انشعاب و نصب کنتور مصرف برق در داخل تابلو، اقدام به روشن نمودن محوطه کردیم.

وی افزود: در حال حاضر نیز این آمادگی را داریم چنانچه شرکت شهرک های صنعتی درخواست کاهش و یا خاموش نمودن چراغ ها را داشته باشد در اسرع وقت اقدام کنیم.

و اما چند سوال:

آیا در شهرکی که در عمل تنها بخشی از زمین های آن واگذار شده و در مرحله اقدامات ابتدایی از جمله آب، مخابرات و گاز است، با توجه به کلام معصوم، روشنایی این شهرک مصداق اسراف بیت المال نیست؟

آیا دلایلی همچون سرقت ترانس و یا مشغول بودن پیمانکار در شهری که به عنوان پیشانی فرهنگی استان شناخته می شود دلیل قابل قبولی برای روشن کردن دهها و شاید بیش از صد چراغ برای بیش از 8 ماه است؟

آیا نبود هیچ بنا و یا حتی دیواری در شهرک و همچنین سرعت انجام اقدامات ابتدایی در شهرک (بعد از گذشت 8 ماه)، بیانگر عدم ضرورت روشنایی چراغ ها در شب نیست؟

انتهای پیام/ مرتضی دلاوری