خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
95/09/12 17:05
شناسه خبر : 79272

مبارزه بیولوژیک علیه آفت گوجه فرنگی در اراضی کشاورزی بستک

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بستک از مبارزه بیولوژیک علیه آفت کرم میوه خوار گوجه فرنگی در 150 هکتار از اراضی کشاورزی بستک خبر داد. ...

به گزارش جهانگیریه؛ شهرام کریم زادگان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بستک از مبارزه بیولوژیک در 150 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان بستک خبر داد و افزود: این مبارزه بیولوژیک جهت مقابله با آفت کرم میوه خوار گوجه فرنگی صورت گرفت.

 

وی افزود: دو گونه زنبور براکون و تریکوگراما به عنوان عوامل کنترل بیولوژیک علیه آفت کرم میوه خوار گوجه فرنگی محسوب می شوند که زنبور براکون از لارو و زنبور تریکوگراما از تخم آفت تغذیه می کنند  که در کاهش جمعیت آفت تاثیر بسزایی دارند.

 

کریم زادگان عملیات رهاسازی زنبورها را سه مرحله عنوان کرد و افزود: در مرحله اول زنبور تریکوگراما در موقع گلدهی گیاه و زمانی که تعداد تخم آفت کرم میوه خوار گوجه فرنگی به حداکثر خود رسید، رها می شود و مرحله دوم نیز که شامل رهاسازی زنبور براکون است همزمان با خروج لارو و مرحله سوم رهاسازی نیز یک هفته بعد از مرحله دوم جهت تغذیه از تخم های آفت باقی مانده انجام می شود.

 

وی هدف از عملیات رهاسازی حشرات مفید در مزارع گوجه فرنگی را کاهش مصرف سموم شیمیایی و جلوگیری از آلودگی زیستی، تولید محصول سالم و کاهش هزینه تولید عنوان کرد.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بستک سطح زیر کشت گوجه فرنگی در سال زراعی 96-95 شهرستان بستک را 450 هکتار اعلام کرد که مبارزه بیولوژیک جهت مقابله با آفت کرم میوه خوار گوجه فرنگی در 150 هکتار و در روستاهای دهنگ و انوه انجام گرفته است.

 

انتهای خبر/م.د