پنج شنبه, 30 آبان , 1398
12:11:22 - یکشنبه 18 تیر 1396
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معاون میراث فرهنگی هرمزگان خبر داد:
آغاز عملیات باستان شناسی در شهر تاریخی سیبه شهرستان بستک
معاون میراث فرهنگی هرمزگان از آغاز بررسی های باستان شناسی با هدف شناسایی و آشكارسازی سازه های معماری مدفون در شهر تاریخی سیبه شهرستان بستک خبر داد.

به گزارش جهانگیریه؛ اشکان مختاری معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان از آغاز بررسی های آركئوژئوفیزیك با هدف شناسایی و آشكارسازی سازه های معماری مدفون در شهر تاریخی سیبه خبر داد و افزود: آركئوژئوفیزیك یا زمین باستان شناسی، دانشی است كه به مطالعه، شناخت و بررسی پدیده‌ها و تغییرات فیزیكی درلایه ها یا ساختارهای زیرین زمین می‌پردازد.

وی اظهار کرد: یکی از بزرگترین استقرارهای حاشیه رود مهران، محوطه سیبه است که با بیش از ۳۰ هکتار وسعت احتمالی در غرب روستای کوخرد از توابع شهرستان بستک قرار دارد و احتمالا قسمتی از بخش شرقی این محوطه در زیر روستای امروزی کوخرد مدفون شده است.

مختاری با بیان اینکه بر روی سطح محوطه تعدای سفال های اسلامی به چشم می خورد، افزود: علاوه بر سفال، چند سازه‌ نیمه ویران از جمله چند آب انبار و بنایی موسوم به حمام سیبه نیز در محوطه باقی مانده‌است که این حمام در اثر سیلاب کشف و در سال های اخیر کاوش شده است.

وی با بیان اینکه سفال‌های دوره ساسانی با تراکم متغیر در محوطه پراکنده است، عنوان کرد: در یک مسیر عبور سیلاب که برشی در لایه‌های استقراری ایجاد کرده، سفال ساسانی و نهشته‌ای این دوره شناسایی شده است و در قسمت غربی محوطه، گورستان وسیعی با بقایای سازهایی از سنگ دیده می شود که گور دو تن از مشایخ نیز در این قسمت واقع شده است.

معاون میراث فرهنگی هرمزگان افزود: شهر سیبه با دارا بودن دوره های ساسانی و اسلامی قرون اولیه، وسطی و متاخر احتمالی، یک استقرار بسیار مهم در منطقه است که برای تعیین حدود این شهر باستانی نیاز به بررسی های آرکئوژئوفیزیک در منطقه است تا علاوه بر یافتن سایر ساختارهای معماری مدفون موجود در محوطه، حدود احتمالی عرصه و حریم این محوطه باستانی نیز تعیین گردد.

مختاری تاکید کرد: برای حفاظت هر چه بهتر این شهر تاریخی که در حاشیه روستا قرار گرفته و هر روزه در معرض خطر تخریب است، مستند سازی تمامی بخش های این محوطه عظیم بسیار حائز اهمیت است.

انتهای خبر/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /