جمعه, 22 آذر , 1398
23:22:55 - یکشنبه 15 اسف 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آغاز طرح ابتکاری تولید نهال بومی با مشارکت مردم/ کاشت 2 هزار نهال در هفته منابع طبیعی در بستک
رئیس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان بستک از آغاز طرح ابتکاری تولید نهال بومی با مشارکت مردم خبر داد و افزود: در طول هفته منابع طبیعی 2 هزار نهال در شهرستان غرس می شود و در سال جاری نیز با مشارک مردم بیش از 65 هکتار جنگلکاری در شهرستان انجام شده است.

به گزارش جهانگیریه؛ علی معلمی رئیس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان بستک در مصاحبه با جهانگیریه از کاشت 2 هزار نهال در منطقه کُتل و پارک جنگلی سدر شهر بستک در طول هفته منابع طبیعی خبر داد و افزود: در اولین روز از هفته منابع طبیعی که روز درختکاری نامگذاری شده است با حضور فرماندار و جمعی از مدیران و همچنین مردم طبیعت دوست شهرستان، پس از غبارروبي گلزار شهدای گمنام شهر، تعداد ٢٠٠ اصله نهال در پارك جنگلي سدر شهر بستك غرس شد.

وی افزود: در سال جاری با مشارک مردم بیش از 65 هکتار جنگلکاری در شهرستان انجام شده است که این اقدام با همکاری سازمانهای مردم نهادی چون: حافظان طبیعت جهانگیریه، انجمن خیریه و خدمات اجتماعی بستک، یاوران زمین سبز و… در مناطق لاور دشتک، هنگویه، کمشک، رودخانه، کتل، گاوبست و… صورت گرفته است.

معلمی با اشاره به احداث 3 دستگاه سازه آبخیزداری افزود: این سازه ها با همکاری شرکت دانش بنیان دانش پژوهان بستک در جنوب شهرک صنعتی شهر بستک، روستای کمشک و شرق روستای کنارزرد احداث شده است.

وی از طرح ابتکاری تولید نهال های بومی در جهت افزایش مشارکت مردم خبر داد و افزود: در این طرح تعداد 10 گلدان به همراه بذر در اختیار مردم قرار می گیرد و پس از کاشت و نگهداری اولیه، از تاریخ 20 خرداد سال آینده، نهال ها به نام خود افراد در پارک جنگلی سدر کاشته می شود.

رئیس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان بستک، آغاز عملیات ساخت سد کُندورک با اعتبار 10 میلیارد ریال و همچنین توزیع 5 هزار بذر درخت کنار به 500 خانواده را از دیگر برنامه های این هفته اعلام کرد و افزود: منابع طبیعی، تکیه گاهی مطمئن برای توسعه اقتصادی و اجتماعی و بستری برای رونق کشاورزی است که این نعمت الهی، با تولید محصولات پرارزش گوناگون، زمینه اشتغال عده بسیاری از افراد جامعه را فراهم می سازد و سبب شکوفایی اقتصاد ملی کشور می شود.

وی بیان کرد: در شرایط اقلیمی شهرستان مؤثرترین راهکار احیای عرصه‌های طبیعی، استفاده از ظرفیت بارندگی و روان‌آب است و الگوهای بومی بسیار خوبی در این زمینه در شهرستان وجود دارد که تلفیق آن با دانش روز، احیای عرصه‌های منابع طبیعی را به دنبال خواهد داشت.

معلمی از آبگيري سازه های آبخيزداري شهرستان در پي بارندگي هاي اخير خبر داد و افزود: بارندگي بی سابقه 232 ميلي متري در بستک، موجب شد تا 38 سازه آبخیزداری شهرستان از 30 تا 100 درصد آبگيري شود که میزان مهار سیلاب توسط انواع سازه های آبخیزداری شهرستان از جمله سیستم های پخش سیلاب، سد و بندهای خاکی و ملاتی 11 میلیون متر مکعب برآورد می شود.

گفتنی است 15 تا 21 اسفند، با عنوان «هفته منابع طبیعی» نام گذاری شده است.

انتهای خبر/م.د

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /