خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
96/04/22 18:44
شناسه خبر : 80504

ردپای فقر و بی سوادی در تمام پرونده های مواد مخدر مشاهده می شود

رئیس دادگستری شهرستان بستک گفت: با توجه به پیش بینی مجازات های سنگین برای سوداگران مواد مخدر، ولی باز هم برخی به دام این افراد می افتند که ردپای فقر، بی سوادی، طمع و عدم آگاهی خانواده ها در تک تک پرونده های این افراد مشاهده می شود. ...

به گزارش جهانگیریه؛ قدرت الله حاجی زاده رئیس دادگستری شهرستان بستک در همایش مبارزه با مواد مخدر و تجلیل از فعالان این عرصه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید علی حسن بخردان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان گفت: در قانون برای اعتیاد، تولید و عرضه مواد مخدر جرم انگاری شده است و برای قوه قضائیه نیز در مبارزه با آن وظایفی مشخص شده است.

وی با اشاره به نبود خلا قانونی در مبارزه با مواد مخدر افزود: قوه قضائیه وظیفه دارد در جهت پیشگیری از همه جرائم طبق قانون اساسی اقدام کند که یکی از محورهای اصلی مورد تاکید قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرائم مرتبط با مواد مخدر اعم از اعتیاد، عرضه، تولید و فروش است.

حاجی زاده بیان کرد: در بحث مواد مخدر دو نکته قابل ذکر است که در متون قانونی قابل مشاهده است که یکی بحث کاهش تقاضا و دیگری مقابله با عرضه مواد مخدر است و در بحث کاهش تقاضا، پیشگیری و انجام اقدامات فرهنگی را شامل می شود که همه نهادها در آن سهیم هستند و اما در بحث مقابله با عرضه که بیشتر جنبه فیزیکی دارد نیروی انتظامی با دادگستری همکاری دارد.

وی تاکید کرد: دستگاه قضا عزم جدی و راسخ برای برخورد شدید با هرگونه تحرکاتی که مرتبط با مواد مخدر باشد را دارد و شهرستان بستک نیز به علت قرار گرفتن در یکی از مسیرهای ترانزیتی حمل مواد مخدر، سالانه پرونده های زیادی در خصوص حمل مواد مخدر در دادگستری شهرستان تشکیل می شود.

رئیس ستاد پیشگیری از وقوع جرم شهرستان تصریح کرد: قصوری در برخورد با این سوداگران مرگ وجود ندارد و پرونده های مرتبط با مواد مخدر بعد از کشف، تعقیب جرم، رسیدگی و مجازات مجرمین به سرانجام می رسد و امروزه بسیاری از زندانیان کشور را زندانیان مواد مخدر تشکیل می دهند که متاسفانه سنگین ترین مجازات های زندانیان نیز مربوط به این زندانیان است که به عنوان مثال برای سی گرم هروئین، کراک و امثالهم مجازات اعدام پیش بینی شده است و مجازاتی سنگین تر از این امکان ندارد.

وی افزود: با توجه به مجازات های سنگین برای این سوداگران مرگ، ولی باز هم مشاهده می شود که برخی به علت سودهای کلان، فقر، بیکاری، عدم آگاهی نوجوانان و خانواده ها به دام این سوداگران می افتند و به مواد مخدر گرایش پیدا می کنند که ردپای فقر، بی سوادی، طمع و عدم آگاهی خانواده ها در تک تک پرونده های این افراد قابل مشاهده است.

رئیس دادگستری شهرستان بستک عنوان کرد: همه مسئول هستیم و هفته مبارزه با مواد مخدر فرصت مغتنمی است تا این موارد را یاد آوری کرده تا این پیام ها در سطح جامعه گسترش پیدا کند و مبارزه با مواد مخدر یک امر عمومی است و نیازمند یک همت و تلاش عمومی است.

انتهای خبر/مرتضی دلاوری