جمعه, 22 آذر , 1398
16:52:04 - پنج شنبه 7 ارد 1396
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اولین کارخانه تولید سنگ تزئینی جنوب کشور با تکنولوژی بی نظیر فرآوری 98 درصد در بستک افتتاح شد
اولین کارخانه تولید سنگ تزئینی با تولید سنگ طبیعی و مصنوعی و با راندمان بی نظیر فرآوری 98 درصد سنگ باطله ساختمانی در جنوب کشور و برای اولین بار در دنیا به بهره برداری رسید.

به گزارش جهانگیریه؛ دکتر حمیدرضا بهاءالدینی مدیرعامل کارخانه سنگ تزئینی بستک در مصاحبه با خبرنگار جهانگیریه گفت: بیشتر سنگ بری های بزرگ کشور در استان های مرکزی ایران از جمله یزد، اصفهان و قم واقع شده اند که از دریا فاصله طولانی دارند و برای توسعه صادرات، انتقال سنگ از معدن به نزدیک دریا و سپس برش و صادرات آن به علت هزینه حمل و راندمان پایین فرآوری سنگ توجیه اقتصادی ندارد.

وی افزود: از سال 92 با هدف نزدیک کردن صنعت به دریا، تلاش شد تا چسبی تولید شود که امکان چسباندن سنگ های کوچک و تکه شده را به هم فراهم کند. سرانجام با بیش از سه سال تلاش، در مهر 95 این چسب تولید شد.

مدیرعامل کارخانه سنگ تزئینی بستک اظهار کرد: راندمان فرآوری سنگ های ساختمانی در کشور 38 درصد است که به عبارتی از هر تن سنگ تنها 7 متر مربع فرآوری می شود و این میزان در کشور ایتالیا که در واقع سکاندار تولید سنگ دنیاست 72 درصد است اما به کمک این فناوری نوین، میزان فرآوری و تولید سنگ طبیعی و مصنوعی 98 درصد است.

وی عنوان کرد: این فناوری منجر به تولید چسبی شده است که از 6 جزء تشکیل شده که هر کدام آنها نیز از ترکیب 3 جزء ایجاد می شود و چسب دارای کد شیمیایی است که مانند یک رمز عمل می کند که اگر تقدم و تاخر در تولید آن رعایت نشود چسب قابلیت استفاده ندارد و حتی امکان انفجار نیز دارد.

بهاءالدینی بیان کرد: چسب تولیدی با قابلیت های منحصر به فرد از جمله در قدرت چسبندگی و قیمت ارزان آن، از سایر چسب های موجود در دنیا متمایز است. این چسب در ایران به عنوان اختراع ثبت شده است ولی برای ثبت جهانی آن اقدامی نشده است.

وی عنوان کرد: سنگ های باطله معادن به کارخانه انتقال داده شده و پس از تولید محصول اولیه حتی دانه های ریز سنگ و حتی پودر آن که در اثر برش قطعات بزرگ سنگ بوجود می آید نیز با ایجاد حوضچه و بکارگیری پمپ لجن کش، در این کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد که با ترکیب آنها با چسب، محصولاتی متنوع تولید می شود که مقاومت این محصولات 4.3 برابر مقاومت سنگ است.

مدیرعامل کارخانه سنگ تزئینی بستک ضمن تشریح نحوه ی عملکرد دستگاه های گوناگون کارخانه از تولید چند دستگاه ابتکاری نیز خبر داد و افزود: سنگ های تولیدی این کارگاه در دو نوع طبیعی و مصنوعی است که قطعات ریز سنگ با کنار هم قرار گرفتن در قالب های متنوع که در حال حاضر بالغ بر 2500 طرح می باشد با چسبیدن به هم، پلاک های بزرگ سنگ را بوجود می آورند که قیمت تمام شده ی سنگ های تولیدی و همچنین هزینه نصب کار، تا یک سوم ارزان تر از بازار است.

وی اظهار کرد: برای اولین بار در کشور، سنگ مصنوعی دو رنگ در این کارخانه تولید شده است و تمام سنگ های مصنوعی موجود در بازار تک رنگ هستند و برای تولید سنگ مصنوعی دو رنگ، ابتدا رنگ با چسب ترکیب شده و مانند یک رگه به سنگ تزریق می شود و عمل تزریق تنها بر روی سنگ نیست بلکه به تمام سنگ اعمال می شود.

بهاءالدینی ضمن تولید سنگ های سه بعدی از تولید سنگ هایی خبر داد که امکان ذخیره نور را در طول روز دارا می باشند و می توانند نور ذخیره شده را در طول شب منعکس کنند و از این نوع سنگ می توان در پارک ها، معابر و حتی جاده ها نیز استفاده کرد.

وی عنوان کرد: کارخانه دارای یک خط تولید است که ظرفیت تولید 48 هزار متر سنگ طبیعی، 24 هزار متر سنگ مصنوعی و بالغ بر 24 هزار عدد انواع مجسمه و سایر محصولات ساختمانی را در سال دارد که به علت جذب نمایندگی از استانهایی که خود به عنوان قطب تولید سنگ در کشور شناخته می شوند مشکل فروش محصول وجود ندارد و به این خاطر وی از برنامه ریزی برای انتقال کارخانه به شهرک صنعتی جدید شهر بستک و در فضایی به متراژ 4 هزار مترمربع در آینده خبر داد که با این اقدام، امکان افزایش خطوط تولید محصول، به 4 خط فراهم می شود که برای 200 نفر امکان اشتغال فراهم می شود.

مدیرعامل کارخانه سنگ تزئینی بستک در بحث اشتغالزایی افزود: قبل از شروع رسمی کارخانه برای نزدیک به 10 نفر اشتغالزایی شده است که اکنون نیز نزدیک به 70  نفر در دو شیفت کاری مشغول به کار می باشند.

شهرستان بستک با جمعیتی 80 هزار نفری در 230 کیلومتری بندرعباس واقع شده است.

انتهای خبر/ مرتضی دلاوری

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سلام نشر خبر http://amoozeshnet.ir/fa/123/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C / / /